15 noiembrie 2013

Cinci upgrade-uri de firmware pentru DSLR-urile Nikon

Nikon anunta upgrade-uri firmware pentru 5 modele de aparate, COOLPIX P7700, D3100, D3200, D5100 si D5200. Toate acestea vizeaza  nivelul de incarcare al acumulatorului  li-ion reincarcabil EN-EL14a.

Astfel, nivelul de incarcare este acum detectat cu precizie pentru acumulatorul li-ion EN-EL14a. Cu versiunea anterioara de firmware, numarul de imagini care pot fi captate (durata de functionare a acumulatorului) cand se utilizeaza un acumulator EN-EL14a este mai mic decat atunci cand se utilizeaza un acumulator EN-EL14. Prin actualizarea firmware-ului, performanta acumulatorului EN-EL14a este maximizata, astfel incat pot fi captate mai multe imagini (durata de functionare a acumulatorului) decat atunci cand se utilizeaza un acumulator EN-EL14.


Actualizare firmware COOLPIX P7700 1.3

Windows

Mac


Actualizare firmware D3100 1.02

Windows

Mac


Actualizare firmware D3200 1.02

Windows

Mac


Actualizare firmware D5100 1.02

 

Windows

Mac


Actualizare firmware D5200 1.01

Windows

Mac

actualizare firmware, nikon dslr, upgrade firmware



Adauga comentariu
Numele afisat langa comentariile dvs.
Nu este afisat public.
Daca aveti un site web, link catre el aici.

Optiuni alerte e-mail
 Au fost adaugate 9 comentarii
TudorZ
TudorZ a scris pe 13-10-2014 la 17:06
Buna ziua! Imi puteti spune va rog daca prin efecturea acestei actualizari, aparatul (D5100) revine la setarile din fabrica? Adica se sterg toate setarile facute de utilizator (configurare meniuri, picture control, etc.)? Va multumesc.
0
0
Cristi
Cristi a scris pe 19-03-2014 la 18:56
Am facut update la un D3100 la firmware-ul 1.02 si totul a decurs ok. Insa am impresia ca fotografiile ies cam neclare acum. Se poate sa fie de la firmware sau el nu are nici o treaba in procesarea fotografiilor. Pot reveni la versiunea anterioara? Daca da, unde anume as putea sa o gasesc. Multumesc.
0
0
Galbenusa Marius
Galbenusa Marius a scris pe 22-12-2013 la 19:28
De cand am facut update la d5200 dupa 100 poze imi da baterie goala.... aparatul baterie are aproape 3 luni de zile sa fie oara bateria de vina?Se poate sa primesc un alt firmware pentru d5200? sa vad efectul inainte sa il trimit in service?
0
0
IONITA FLORIN
IONITA FLORIN a scris pe 20-11-2013 la 09:11
CONCRET, cum se face upgrade-ul pt D5100 (in garantie)? Care sunt pasii si riscurile? Multumesc!
0
0
Nikonisti
Nikonisti a scris pe 20-11-2013 la 11:05
Buna ziua! Va rugam sa urmati pasii detaliati in link-ul de mai jos.

https://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/59003
0
0
bogdan
bogdan a scris pe 16-11-2013 la 11:57
cum se face upgrade de firmware la d3100 ? ce facem cu fisierul dezarhivat ?
0
0
rico
rico a scris pe 16-11-2013 la 13:11
https://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/58977
1
0
Tudor
Tudor a scris pe 16-11-2013 la 08:56
detin un D5100 care este inca in perioada de garantie. Pot sa ii fac singur update-ul de firmware sau trebuie sa-l trimit in service?
0
0
rico
rico a scris pe 16-11-2013 la 13:10
https://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/58977 la fel e cu toate modele
0
0
Nikonisti
Nikonisti a scris pe 18-11-2013 la 11:40
Tudor, poti sa faci singur update-ul de firmware. Garantia se pierde numai in cazul in care acest proces esueaza (aparatul ramane fara baterie sau este inchis din greseala).

Daca nu esti sigur, aceasta procedura se poate efectua contra-cost la Service-ul Restart.

http://www.restart.ro/service/nikon.html
0
0
Tudor
Tudor a scris pe 18-11-2013 la 11:52
multumesc pentru raspuns! O zi buna!
0
0
cristi
cristi a scris pe 15-11-2013 la 20:59
cum se face acest upgrade ? Multumesc
0
0
rico
rico a scris pe 16-11-2013 la 13:10
https://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/58977
0
0
Nicu Stan
Nicu Stan a scris pe 15-11-2013 la 17:05
si cu baterii replace are efect?
0
0
Nikonisti
Nikonisti a scris pe 18-11-2013 la 11:42
Nicu Stan, din pacate, nu iti putem oferi informatii decat despre produsele Nikon.
0
0
Santamarean Grigore
Santamarean Grigore a scris pe 15-11-2013 la 15:03
Deci daca eu am baterie EN-EL14 (simplu fara "a") are vreun efect acest update sau nu are rost sa ma complic cu el?
Multumesc
0
0
Nikonisti
Nikonisti a scris pe 15-11-2013 la 15:06
Este bine sa aveti tot timpul cea mai noua versiune de firmware.
0
0
Druga Claudiu
Druga Claudiu a scris pe 15-11-2013 la 20:31
DO fi bine dar nu ati raspuns la intrebare . Deci , pentru o baterie EN-EL14 (fara "a" ) are vreun efect acest update???
0
0
Nikonisti
Nikonisti a scris pe 18-11-2013 la 11:44
Upgrade-ul de firmware nu are un efect direct asupra acumulatorului EN-EL14.
0
0
Preda Bogdan
Preda Bogdan a scris pe 21-11-2013 la 09:05
Multumesc si eu pt acest raspuns.
1
0

Articole recente
Fotograful Sebastian Marcovici a documentat Turul Ciclist al Sibiului 2020, desfasurat in perioada 23-26 iulie, folosind aparatele Nikon Z 6, Nikon D850, Nikon D4 si obiectivele NIKKOR AF-S 14-24mm f/2.8 si NIKKOR AF-S 70-200mm f/2.8...
citeste tot
Bucuresti, 21 iulie 2020 - SKIN, unic importator Nikon in Romania, anunta astazi Nikon Z 5 – noul membru al familiei mirrorless Nikon Z. Pe langa aparatul foto, se lanseaza si obiectivul portabil NIKKOR Z 24-50mm f/4-6.3, cel mai scurt si mai...
citeste tot
Recent am avut placerea sa testez un Nikon Z50. Primul lucru pe care il pot spune este ca tehnologia mirrorless vine cu foarte multe avantaje, incat ii poate convinge chiar si pe fanii DSLR-ului sa faca un upgrade.         Am...
citeste tot
Adaptorul Nikon FTZ permite utilizarea obiectivelor cu montura F cu motor de focalizare integrat silentios pe aparatele mirrorless Nikon Z6, Z7 si Z50. Cu ajutorul acestui adaptor beneficiezi de stabilizare pe obiectivele cu montura F (20 mm, 35 mm,...
citeste tot
Teatrelli, o galerie privata si un teatru public si-au unit fortele pentru a promova si a celebra arta contemporana in cele mai diverse forme de exprimare, intr-o perioada in care dialogul si schimbul cultural sunt mai importante ca...
citeste tot
In februarie 2019 testam pentru prima data mirrorlessul Z6 intr-o tura foto alaturi de Nikon. A fost dragoste la prima vedere si chiar din primele clipe m-am acomodat perfect cu el, meniul, butoanele si ergonomia, toate fiindu-mi familiare de pe...
citeste tot
Raed Krishan este fotograf la GSP si membru NPS Romania. Obisnuit sa fotografieze toate evenimentele sportive majore din Romania si nu numai, fie ca este vorba de fotbal, tenis, handbal, gimnastica sau atletism, in ultimele 3 luni jobul sau s-a...
citeste tot
Am imprumutat pentru testare aparatul DSLR Nikon D500 si obiectivul Nikon 80-400mm f/4.5-5.6 in perioada 18-23 mai si am mers in Delta Dunarii, la Chilia Veche si la Letea. Unul dintre motive a fost sa fotografiez Caii de la Letea. Am preferat acest...
citeste tot
FORONA (Organizatia fotografilor de natura din Romania) lanseaza in data de 5 iunie 2020, cu ocazia Zilei Mondiale a Mediului, noul site de prezentare al asociatiei www.forona.ro si pagina proprie de Facebook...
citeste tot
Cand am aflat ca noul Nikon d780 vine in Moldova am avut oarece emotii. Stiind ca e lansat de curand, ardeam de nerabdare sa pun mana pe el si sa il pun la "treaba". Despre review-uri cred ca ati tot citit in revistele si pe siturile de specialitate....