15 noiembrie 2013

Cinci upgrade-uri de firmware pentru DSLR-urile Nikon

Nikon anunta upgrade-uri firmware pentru 5 modele de aparate, COOLPIX P7700, D3100, D3200, D5100 si D5200. Toate acestea vizeaza  nivelul de incarcare al acumulatorului  li-ion reincarcabil EN-EL14a.

Astfel, nivelul de incarcare este acum detectat cu precizie pentru acumulatorul li-ion EN-EL14a. Cu versiunea anterioara de firmware, numarul de imagini care pot fi captate (durata de functionare a acumulatorului) cand se utilizeaza un acumulator EN-EL14a este mai mic decat atunci cand se utilizeaza un acumulator EN-EL14. Prin actualizarea firmware-ului, performanta acumulatorului EN-EL14a este maximizata, astfel incat pot fi captate mai multe imagini (durata de functionare a acumulatorului) decat atunci cand se utilizeaza un acumulator EN-EL14.


Actualizare firmware COOLPIX P7700 1.3

Windows

Mac


Actualizare firmware D3100 1.02

Windows

Mac


Actualizare firmware D3200 1.02

Windows

Mac


Actualizare firmware D5100 1.02

 

Windows

Mac


Actualizare firmware D5200 1.01

Windows

Mac

actualizare firmware, nikon dslr, upgrade firmware



Adauga comentariu
Numele afisat langa comentariile dvs.
Nu este afisat public.
Daca aveti un site web, link catre el aici.

Optiuni alerte e-mail
 Au fost adaugate 9 comentarii
TudorZ
TudorZ a scris pe 13-10-2014 la 17:06
Buna ziua! Imi puteti spune va rog daca prin efecturea acestei actualizari, aparatul (D5100) revine la setarile din fabrica? Adica se sterg toate setarile facute de utilizator (configurare meniuri, picture control, etc.)? Va multumesc.
0
0
Cristi
Cristi a scris pe 19-03-2014 la 18:56
Am facut update la un D3100 la firmware-ul 1.02 si totul a decurs ok. Insa am impresia ca fotografiile ies cam neclare acum. Se poate sa fie de la firmware sau el nu are nici o treaba in procesarea fotografiilor. Pot reveni la versiunea anterioara? Daca da, unde anume as putea sa o gasesc. Multumesc.
0
0
Galbenusa Marius
Galbenusa Marius a scris pe 22-12-2013 la 19:28
De cand am facut update la d5200 dupa 100 poze imi da baterie goala.... aparatul baterie are aproape 3 luni de zile sa fie oara bateria de vina?Se poate sa primesc un alt firmware pentru d5200? sa vad efectul inainte sa il trimit in service?
0
0
IONITA FLORIN
IONITA FLORIN a scris pe 20-11-2013 la 09:11
CONCRET, cum se face upgrade-ul pt D5100 (in garantie)? Care sunt pasii si riscurile? Multumesc!
0
0
Nikonisti
Nikonisti a scris pe 20-11-2013 la 11:05
Buna ziua! Va rugam sa urmati pasii detaliati in link-ul de mai jos.

https://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/59003
0
0
bogdan
bogdan a scris pe 16-11-2013 la 11:57
cum se face upgrade de firmware la d3100 ? ce facem cu fisierul dezarhivat ?
0
0
rico
rico a scris pe 16-11-2013 la 13:11
https://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/58977
1
0
Tudor
Tudor a scris pe 16-11-2013 la 08:56
detin un D5100 care este inca in perioada de garantie. Pot sa ii fac singur update-ul de firmware sau trebuie sa-l trimit in service?
0
0
rico
rico a scris pe 16-11-2013 la 13:10
https://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/58977 la fel e cu toate modele
0
0
Nikonisti
Nikonisti a scris pe 18-11-2013 la 11:40
Tudor, poti sa faci singur update-ul de firmware. Garantia se pierde numai in cazul in care acest proces esueaza (aparatul ramane fara baterie sau este inchis din greseala).

Daca nu esti sigur, aceasta procedura se poate efectua contra-cost la Service-ul Restart.

http://www.restart.ro/service/nikon.html
0
0
Tudor
Tudor a scris pe 18-11-2013 la 11:52
multumesc pentru raspuns! O zi buna!
0
0
cristi
cristi a scris pe 15-11-2013 la 20:59
cum se face acest upgrade ? Multumesc
0
0
rico
rico a scris pe 16-11-2013 la 13:10
https://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/58977
0
0
Nicu Stan
Nicu Stan a scris pe 15-11-2013 la 17:05
si cu baterii replace are efect?
0
0
Nikonisti
Nikonisti a scris pe 18-11-2013 la 11:42
Nicu Stan, din pacate, nu iti putem oferi informatii decat despre produsele Nikon.
0
0
Santamarean Grigore
Santamarean Grigore a scris pe 15-11-2013 la 15:03
Deci daca eu am baterie EN-EL14 (simplu fara "a") are vreun efect acest update sau nu are rost sa ma complic cu el?
Multumesc
0
0
Nikonisti
Nikonisti a scris pe 15-11-2013 la 15:06
Este bine sa aveti tot timpul cea mai noua versiune de firmware.
0
0
Druga Claudiu
Druga Claudiu a scris pe 15-11-2013 la 20:31
DO fi bine dar nu ati raspuns la intrebare . Deci , pentru o baterie EN-EL14 (fara "a" ) are vreun efect acest update???
0
0
Nikonisti
Nikonisti a scris pe 18-11-2013 la 11:44
Upgrade-ul de firmware nu are un efect direct asupra acumulatorului EN-EL14.
0
0
Preda Bogdan
Preda Bogdan a scris pe 21-11-2013 la 09:05
Multumesc si eu pt acest raspuns.
1
0

 
 
Articole recente
Va invitam miercuri, 12 februarie 2020, de la ora 18.00 sa veniti la prezentarea aparatului foto mirrorless Nikon Z50 la Scoala de fotografie Ciorchin din Cluj Napoca, Bulevardul Eroilor nr. 21. In cadrul evenimentului veti avea ocazia sa...
citeste tot
A stiut Frank Sinatra bine ce zicea in faimosul cantec "New York, New York", dovada fiind ca atunci cand te gandesti la acest oras, soundtrack-ul va fi sigur aceasta piesa. Noi avem incredere in Frank, melodia sa a motivat in ultimii 40 de ani visul...
citeste tot
Ovi D. Pop s-a nascut la Oradea in 9 aprilie 1973 si este fotograf de peste 30 de ani. In ceea ce priveste genurile fotografice pe care le prefera, putem spune ca este pasionat de fotografia de portret, de fotografia aeriana si bineinteles de nudul...
citeste tot
Va invitam luni, 10 februarie 2020, de la ora 18.00 sa veniti la prezentarea aparatului foto mirrorless Nikon Z50 la Scoala de fotografie Pixel Contrast din Sbiu, Bulevardul Victoriei nr.40. In cadrul evenimentului veti avea ocazia sa fotografiati cu...
citeste tot
VARADINUM Foto Club are deosebita placere de a va invita la venisajul expozitiei Discover Bihor 2020, powered By Nikon, care va avea loc la Filarmonica de Stat din Oradea, joi, 13 februarie 2020, orele 17.00.    Nikon va prezenta in cadrul...
citeste tot
Bucuresti, 7 ianuarie 2020: Nikon prezinta astazi un DSLR de inalta performanta, D780, care ofera fotografilor creativi tot ce isi doresc de la un aparat foto cu fotografiere pe intregul cadru, un aparat foto bridge COOLPIX P950, care are un...
citeste tot
Ne face placere sa va anuntam castigatorul marelui premiu la concursul ROMANIA FOTOGENICA, desfasurat in perioada  1 februarie - 8 decembrie 2019. Concursul a avut ca mare premiu kitul Nikon Z6 + 24-70 f/4, iar juriul format din...
citeste tot
Asociatia Foto "Bucovina FOTOgenica" din Campulung Moldovenesc va invita in perioada 20-23 februarie 2020 la o noua intalnire fotografica in Bucovina, editia a VI-a , cu tema: “Gusturi si arome bucovinene".   Cu ocazia...
citeste tot
Teatrul si fotografia sunt doua dintre pasiunile mele. Ca doi buni prieteni, imi sunt mereu aproape, bucurandu-mi sufletul, ochii si mintea. Stiati ca inimile oamenilor se sincronizeaza atunci cand sunt in aceeasi sala de teatru si bat la unison?...
citeste tot
Bucuresti, 17 decembrie 2019 – SKIN, unic importator Nikon in Romania anunta astazi ca iesirea video in format RAW va fi asigurata pentru aparatele foto mirrorless Z 7 si Z 6 cu fotografiere pe intregul cadru....