Acum este Sâm Mai 18, 2024 6:14 pm

Articole Nikonisti.ro

Test Nikon D3100

Produse Nikon sub lupa

Test Nikon D3100

Mesajde voicu_sorin » Joi Sep 30, 2010 3:28 pm

Pentru cei interesati de acest subiect, ii invit cu placere sa viziteze linkul de ma jos:

http://www.nikonisti.ro/articole/review-nikon-d3100-sorin-voicu/432

MULTMESC!
voicu_sorin
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Sep 18, 2009 8:29 pm

Re: Test Nikon D3100

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 30, 2010 3:39 pm

voicu_sorin scrie:Pentru cei interesati de acest subiect, ii invit cu placere sa viziteze linkul de ma jos:

http://www.nikonisti.ro/articole/review-nikon-d3100-sorin-voicu/432:
...
o mostra a aparatului de serie. In consecinta nu este 100% relevant in ceea ce priveste calitatea imaginilor, calitatea constructiva, etc.
...
Diferentele dintre cele doua modele incepe chiar de la aspect,
...
Si pentru prima data de cand testez produse Nikon, capacul corpului poate fi prins prin rasucire de capacul din spate al obiectivului, fara a mai cade,

Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon D3100

Mesajde sorinsava » Joi Sep 30, 2010 4:07 pm

Bravo!

Uite si niste idei:
- ai fi vrut sa folosesti Lr ceea ce n-ar fi fost corect intr-un test; pina nimeresc ei decodarea o sa scoata poze mai urite, posibil si dupa.
- daca biziie motorul AF pe inregistrare nu recomanzi evitarea lui, recomanzi un mic. extern sau un recorder extern in funct. de ce intrari are camera.
- pilpiitul la lumina artificiala nu e o defectiune

"Singurul lucru negativ, care mi-a sarit in ochi (noroc ca port ochelari): nu se descurca bine cu zonele foarte luminoase din cadru, mai ales daca exista si un fundal inchis la comanda, astfel ca recomand o compensare a expunerii de cel putin –0,7 atunci cand pe fundal inchis avem subiecte ce reflecta puternic lumina (am constatat acest comportament si al Nikon P100, care are de asemenea un senzor CMOS)."
- ignorind faptul ca nu inteleg ce e "la comanda", asta cuprinde citeva greseli: senzorul nu are absolut nici legatura cu tema, iar expunerea se face dupa subiect. Nu poti sa vezi aspecte negative si sa recomanzi -0.7 intotdeauna, e posibil sa fie preferabil Spot, CW, AE-Lock sau sa depinda de DOF.

- n-ai zis nimic de electronic rangefinder. L-au scos? Merge pe video?

"Dupa cum se poate observa, culorile si contrastul sunt mult mai accentuate, detaliile mai pronuntate. Personal, sper ca aceasta „caracteristica” sa se pastreze si la produsul de serie"
- "caracteristica" tine de Picture Controls, nu de D3100.

- ai uitat de cresterea la 35 figuri fata de 5 la d3000, eventual un test: face diferenta intre o figura si o minge sau nu?

- una din liniile de marketing era "Equipped with a new exposure compensation algorithm for greater flexibility and performance with NEF (RAW) processing". N-ai zis nimic despre ce inseamna asta, la ce se refera.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Test Nikon D3100

Mesajde voicu_sorin » Joi Sep 30, 2010 4:45 pm

"la comanda" este o gereseala, corect este inchis la culoare.
Expunerea dupa subiect:
Cand se folosesc urmatoarele caracteristici: distanta focala 18mm, expunere multi-segment, in spate o cladire de culoare bej. soare puternic si trece o multime in tricouri albe, in plin soare, iar cadrul este larg, cuprinde toata cladirea (care nu este mica), plus o bucata buna de cer, iar aparatul arde pur si simplu zonele deschise, nu compensezi expunerea, mai ales ca daca nu ai timp sa stai sa expui manual? Am facut asemenarea cu acelasi senzor pentru ca ambele au CMOS. Nu stiu daca se foloseste aceeasi electronica si algoritmi de prelucrare...
Ma rog..

Cu LR nu am avut niciodata poze mai urate... indiferent ca a fost Nikon, Canon, Sony, Samsung, Panasonic...
Si DA, recomand evitarea folosirii focalizarii automate la filmare atat timp cat nu exista mufa pentru microfon extern.
In privinta palpiitului la lumina artificiala, am un A700 care se descurca mult mai bine...
Recomand cel putin o corectie de expunere de -0,7 la lumină puternica!

Nu stiu nimic de electronic rangefinder! :(

Iar in privinta culorilor si a contrastului, aparatul testat a oferit diferente intre ISO 3200 si 12800 la aceleasi setari. Despre aasta era vorba.

"Equipped with a new exposure compensation algorithm for greater flexibility and performance with NEF (RAW) processing" - nu pot spune daca este asa pentru ca nu sunt fan Capture NX si nu lucrez cu el pentru ca nu imi place. Iar altceva nu exista deocamdata care sa ofere suport pentru noul NEF.

Intotdeauna au exista si vor exista diferente intre un SAMPLE si produsul final de serie.

Corpul lui D3100 este mai "ingrijit", gripul mai ferm fata de D3000.

Iar faza cu capacul este binecunoscuta printre nikonisti. Capacul de body nu se prind de capacul din spate al obiectivului pentru evitarea patrunderii prafului in interiorul acestora.
voicu_sorin
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Sep 18, 2009 8:29 pm

Re: Test Nikon D3100

Mesajde sorinsava » Joi Sep 30, 2010 5:44 pm

voicu_sorin scrie:Cand se folosesc urmatoarele caracteristici: distanta focala 18mm, expunere multi-segment, in spate o cladire de culoare bej. soare puternic si trece o multime in tricouri albe, in plin soare, iar cadrul este larg, cuprinde toata cladirea (care nu este mica), plus o bucata buna de cer, iar aparatul arde pur si simplu zonele deschise, nu compensezi expunerea, mai ales ca daca nu ai timp sa stai sa expui manual? Am facut asemenarea cu acelasi senzor pentru ca ambele au CMOS. Nu stiu daca se foloseste aceeasi electronica si algoritmi de prelucrare...
Ma rog..

Daca stiam ca nu faci diferenta intre p&s si dslr si intre feluri de metering o luam altfel, ma rog.

voicu_sorin scrie:Recomand cel putin o corectie de expunere de -0,7 la lumină puternica!

Asa sa faci, intotdeauna.

"Sample" e model de expus, not for sale. "Preproduction" e cel la care te referi tu si care poate sa difere de produsul final.
Daca n-ai folosit altceva decit Lr de unde stii ca nu se poate mai bine? Mai ales la Canon. Sa stii ca nu ne-am nascut toti ieri.

Am impresia ca nu intelegi deloc criticile constructive, ideile fixe si gresite par sa fie... fixe. Mult succes, n-o sa mai incerc sa-ti explic nimic
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Test Nikon D3100

Mesajde voicu_sorin » Joi Sep 30, 2010 6:11 pm

Nu sunt profesionist!
Greseala mea este ca nu am expus in text si fotografiile cu rateuri de expunere ale aparatului. Asa vorbim degeaba.
Pe aparatele testate de mine care nu proveneau din productia de serie nu a scris niciodata "Preproduction", ci SAMPLE.
voicu_sorin
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Sep 18, 2009 8:29 pm

Re: Test Nikon D3100

Mesajde voicu_sorin » Joi Sep 30, 2010 6:20 pm

Si pentru a detensiona oarecum situatia creata:
Nu am gasit 35 de fete sa fac diferenta fata de cele 5 ale lui D3000.
:)
voicu_sorin
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Sep 18, 2009 8:29 pm

Re: Test Nikon D3100

Mesajde Dan Pop » Joi Sep 30, 2010 7:13 pm

voicu_sorin scrie:Pe aparatele testate de mine care nu proveneau din productia de serie nu a scris niciodata "Preproduction", ci SAMPLE.

"Sample", in limba engleza inseamna "esantion", adica, in context comercial, produs demonstrativ, care nu poate fi vindut. Nu implica nici un fel de diferente fata de produsele de serie destinate vinzarii.

Termenul folosit pentru exemplarele de pre-serie este "pre-production". Acestea au o circulatie foarte limitata, tocmai pentru a se evita aparitia unor review-uri care sa nu reflecte performantele produsului de serie. Cei de la dpreview primesc, in mod regulat, asemenea exemplare, dar nu publica si nu comenteaza rezultatele testelor de calitate a imaginii in preview-urile lor ci doar pun niste imagini demonstrative facute cu aparatele respective.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon D3100

Mesajde Night » Joi Sep 30, 2010 8:01 pm

Am citit tot review-ul si sunt multumit deocamdata. Acuma am asteptat sa apara acest model si sunt curios daca imi poate spune cineva. Se merita sa dai 2500 RON pe Nikon D3100? Sunt un incepator in lumea fotografiei (Am avut doar un aparat compact foarte slab) Vreau sa intru prima data in tainele fotografiei...probabil la inceput va fi un hobby si dupa aceea voi hotara daca vreau sa invat pentru profesionist sau etc...dar vreau sa fie un aparat bun si sa il pot folosi macar 2 ani sau si mai mult fara sa il schimb pana invat. Si vreau sa stiu cat de cat sigur daca sa il achizionez deoarece am vazut sony la 2500 RON (nu mai stiu modelul acuma dar cica era destul de bun). So...ce ma sfatuiti?
Night
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Sep 30, 2010 7:49 pm

Re: Test Nikon D3100

Mesajde voicu_sorin » Joi Sep 30, 2010 8:15 pm

Domnule Pop,

Multumesc pentru explicatie.
Acum, am mai avut o data un 500D de la Canon, tot SAMPLE. Cu un Sigma 10-20 avea rateuri mari de expunere. Am trecut pe manual, acelasi cadru, dar expus de m ai multe ori, de fiecare data alt rezultat. Si nu intra soarele in nori. :)

Acum probleme oarecum asemanatoare cu Nikon D3100. Eu am vrut sa fiu mai finut, dar se pare ca m-am "ars".
Exemplarul pe care am avut placerea sa il testez a avut probleme de expunere. Si nu numai. Butoanele de pe stânga spate care au joc in locas, putin mai mare decat uzual, usita cardului la fel... Rateuri de focalizare desi aveam confirmare in vizor (şi nu la fotografiere de foate aproape, gen macro, etc.

Am lucrat si cu D3000. Nu avea astfel de probleme...
Nu mai inteleg nimic...
Nu vreau sa scriu negativ despre un aparat. Poate ca este o problema ce tine de versiunea de software din aparat...
Dar ca o invatatura de minte, nu voi mai pune mana pe un corp care scrie SAMPLE... :lol:

Cu stima,

Sorin Voicu
voicu_sorin
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Sep 18, 2009 8:29 pm

Următorul

Înapoi la Teste si recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator