Acum este Sâm Mai 18, 2024 1:45 pm

Articole Nikonisti.ro

Discuţii întâlniri nikonisti.ro

Cand? Unde? In ce fel?

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Iun 09, 2009 10:33 pm

Sajuuk scrie:
On topic: cred ca cel mai mult acum ma intereseaza tehnici de fotografiere


Pai puneti pe lista, sa stim si noi ce va intereseaza :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde ancaphoto » Mar Iun 09, 2009 11:26 pm

Ca propunere pentru lista de discutii, pentru mine ar fi interesant de prezentat si diferite modalitati de realizare a balansului de alb, poate chiar cu alternativele pe care le ofera F64. Eu sunt in cautarea unui produs de gen si o comparatie intre cateva astfel de produse dedicate m-ar ajuta...
ancaphoto
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 20, 2009 9:53 am

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Dan Pop » Mie Iun 10, 2009 10:46 am

ancaphoto scrie:Ca propunere pentru lista de discutii, pentru mine ar fi interesant de prezentat si diferite modalitati de realizare a balansului de alb, poate chiar cu alternativele pe care le ofera F64. Eu sunt in cautarea unui produs de gen si o comparatie intre cateva astfel de produse dedicate m-ar ajuta...

Singurul produs pentru setarea balansului de alb la fotografiere care este calibrat colorimetric este expodisc-ul (fiecare exemplar vine cu rezultatele testarii pe un colorimetru). Exista si solutii pentru realizarea balansului de alb la postprocesare, dar acestea presupun introducerea in imagine a unui gadget care va fi folosit drept referinta in momentul postprocesarii.

E important de stiut ca, atunci cind se folosesc surse multiple cu caracteristici diferite, nu exista nici o solutie miraculoasa pentru balansul de alb. Motiv pentru care flash-urile cu pretentii vin cu un set de filtre de gelatina pe suport de plastic care sa le permita sa emuleze alte surse de lumina, astfel incit fotografiile in lumina combinata, flash + sursa incandescenta, sa poata fi balansate pentru sursa incandescenta.

Oricum, din geanta domnului Grozescu (Lowepro Stealth Reporter D400 AW, pentru cei interesati :) ) nu lipseste expodiscul, asa ca se va putea face si o demonstratie pentru cei interesati.
Ultima oară modificat de Dan Pop pe Mie Iun 10, 2009 11:44 am, modificat 1 dată în total.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Iun 10, 2009 11:03 am

Dan Pop scrie:Oricum, din geanta domnului Grozescu (Lowepro Stealth Reporter D400 AW, pentru cei interesati :) ) nu lipseste expodiscul, asa ca se va putea face si o demonstratie pentru cei interesati.


Excelent raspunsul. Doar ca s-ar putea sa vin cu un Tamrac Velocity 9x :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde ancaphoto » Mie Iun 10, 2009 12:43 pm

Multumesc pentru explicatii, domnule Dan Pop, vazusem pe site-urile firmelor de profil diferite tipuri de expodiscuri si banuiam ca exista diferente intre ele, ma intrebam care sunt cele mai eficiente sau cele mai simplu de utilizat. Atunci sper ca va fi vreme pentru o scurta demonstratie a domnului Grozescu, prin amabilitatea dumnealui :)
ancaphoto
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 20, 2009 9:53 am

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Dan Pop » Mie Iun 10, 2009 1:31 pm

ancaphoto scrie:vazusem pe site-urile firmelor de profil diferite tipuri de expodiscuri si banuiam ca exista diferente intre ele, ma intrebam care sunt cele mai eficiente sau cele mai simplu de utilizat.

Exista o singura firma care produce expodiscul, iar lista expodiscurilor disponibile la noi o gasiti la link magazin online. Exista si versiunea mai ieftina si mai putin precisa, expocapul, care, intr-adevar, este produs de mai multe firme (presupun sub nume comerciale diferite), dar nu am nici un fel de experienta in acest domeniu.

Expodiscul vine in doua variante: neutral si warm. Cel warm este recomandat pentru portret, deoarece "incalzeste" putin tonurile pielii. In materie de marime, este suficient de achizitionat unul pentru cel mai mare obiectiv din dotare (din punct de vedere al diametrului filetului de filtre), urmind a fi tinut cu mina in fata obiectivelor mai mici.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde micu`TZU » Mie Iun 10, 2009 8:29 pm

micu`TZU scrie:În acest caz, cred că mai pot "târâi" după mine un proaspăt proprietar de Nikon.

Probabil că, mai apropiat de data în cauză, este necesar a se stabili detalii referitoare la program/ore/alte condiţii de orice fel, eu venind de la Constanţa special pentru eveniment.


lista + 2
micu`TZU
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Mai 24, 2009 8:14 pm
Localitate: Constanţa, RO

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde soulwise » Joi Iun 11, 2009 7:18 am

Update lista

Vintila Valentin (Valer)
Andrei (Sajuuk)
vikon
soulwise
Bogdan Dumitru
CristiL
Radu Grozescu
Dan Pop
gabriel.ilioiu
aditzuBA
PunK
vid313
micu`TZU + 1
cccornel
Ultima oară modificat de soulwise pe Vin Iun 12, 2009 10:01 am, modificat 1 dată în total.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde cccornel » Vin Iun 12, 2009 9:51 am

Stimati domni,

Pe aceasta cale va rog sa considerati si prezenta mea la intalnirea dumneavoastra din 20 iunie-de data aceasta nu ultimul pe lista ca ma trage iar curentul de la usa garajului F64.
Astept cu interes data intalnirii.
Referitor la fotografiile personale va rog sa luati o decizie unitara, sa o comunicati, iar daca ramane cu printuri sa-mi ziceti si mie unde pot printa profesional cateva formate mai atipice.

Cu stima,
cccornel

P.S.-Sabina, nu pierzi nimic. Zic ca esti mai castigata cu "schimbarea granitelor". Oricum la intalnirea asta toti suntem niste fosti tocilari, cu chelie acum care chiar mai stim sa rezolvam probleme de mecanica Newtoniana (inclusiv d'ale cu plan inclinat si descompunere de forte). Se aude vorba ca unii mai tin minte chiar si problemele de optica din liceu.
Deci tot mai interesant e la Dresda! :D
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde VALISUD86 » Sâm Iun 13, 2009 5:54 pm

daca sunt incepator(atat de incepator ca stiu doar notiuni elementare) banuiesc ca nu prea am ce cauta,nu??? :cry:
VALISUD86
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Iun 12, 2009 9:25 pm
Localitate: braila/bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator