Acum este Joi Mai 02, 2024 7:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Discuţii întâlniri nikonisti.ro

Cand? Unde? In ce fel?

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Sabina » Lun Mai 18, 2009 11:37 pm

Singurele doua probleme ar fi:
- spaţiul, nu ştiu în ce măsură cei de la F64 ar fi dişpuşi să ne ofere terasa lor în fiecare lună. Desigur, sunt care ştiu mai bine ca mine cum merg lucrurile acolo, şi chiar e interesant de aflat. De altfel, cu spaţiul mai avem o opţiune - vedeţi celălalt topic în care se propunea un sediu undeva.
- să fie cineva ce va fi dispus să susţină acele teme în fiecare lună. În aşa fel încât să nu anulăm o întâlnire pentru că nu se găseşte nimeni să vorbească pe tema respectivă. Dacă într-adevăr se conturează ceva de amploare, la momentul respectiv putem merge suficient de departe şi să facem un calendar al întâlnirilor cu nişte detalii clare.

În altă ordine de idei, în măsura în care putem ajuta, puteţi conta şi pe noi. Dacă nu cu altceva, măcar cu prezenţa (fie eu, fie admin-ul, în funcţie de timp şi limite), şi ocazional prezentare de produs precum a fost şi cea precedentă.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Dan Pop » Mar Mai 19, 2009 10:28 am

Sabina scrie:Singurele doua probleme ar fi:
- spaţiul, nu ştiu în ce măsură cei de la F64 ar fi dişpuşi să ne ofere terasa lor în fiecare lună. Desigur, sunt care ştiu mai bine ca mine cum merg lucrurile acolo, şi chiar e interesant de aflat. De altfel, cu spaţiul mai avem o opţiune - vedeţi celălalt topic în care se propunea un sediu undeva.

Daca solutia cu F64 cade, vom cauta altceva. Nu cred totusi sa cada, pentru ca e reciproc avantajoasa: cine vine la intilnire mai da o raita si prin magazin si cine stie ce idei ii mai vin...
Sabina scrie:- să fie cineva ce va fi dispus să susţină acele teme în fiecare lună. În aşa fel încât să nu anulăm o întâlnire pentru că nu se găseşte nimeni să vorbească pe tema respectivă.

Temele nu sint esentiale pentru succesul unei intilniri. Participantii la prima intilnire au considerat-o un succes, desi n-a existat nici un fel de tema propusa dinainte; fiecare a intrebat ce dorea sa stie. Pentru majoritatea participantilor, punctul principal de atractie al unei asemenea intilniri este interactia directa cu alti nikonisti, nu urmarirea unei prezentari de produs sau a unui tutorial pe o tema data.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde soulwise » Mar Mai 19, 2009 10:47 am

Dan Pop scrie:Temele nu sint esentiale pentru succesul unei intilniri. Participantii la prima intilnire au considerat-o un succes, desi n-a existat nici un fel de tema propusa dinainte; fiecare a intrebat ce dorea sa stie. Pentru majoritatea participantilor, punctul principal de atractie al unei asemenea intilniri este interactia directa cu alti nikonisti, nu urmarirea unei prezentari de produs sau a unui tutorial pe o tema data.


Absolut adevarat . Conteaza si intrebarile dar si interactiunea cu alti pasionati este de nepretuit , cel putin pentru mine .

@ Sabina cred ca te-ai fi prins de aceasta stare de fapt daca ai fi participat si tu la o asemenea intalnire . Asa ca haide , lasa "plimbarile" si vino sa ne cunoastem , sa putem asocia si noi o fata acestui nume . Nu ?? :D
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Sabina » Mar Mai 19, 2009 12:29 pm

În primul rând, ruta Iaşi-Bucureşti e una foarte anevoioasă pentru mine, mai ales din moment ce trenul îmi ocupă 8 ore, şi ca să ajung dimineaţa trebuie să plec cu o noapte înainte. În al doilea rând, eu am zis ba doar la cealaltă şi asta, care asta cade în mijlocul unei perioade aglomerate, în care am zis că e o probabilitate destul de mare să schimb graniţele. Nu e de dragul unei vacanţe oricum :) În principiu, în măsura în care timpul îmi permite, din iulie voi fi prezentă la un număr mai mare de întâlniri :)

Că veni vorba, cred că e uşor de zis "vino" de la cei din Bucureşti, că tot ce au de făcut e să se urce în autobuz/tramvai :)

Temele nu sint esentiale pentru succesul unei intilniri. Participantii la prima intilnire au considerat-o un succes, desi n-a existat nici un fel de tema propusa dinainte; fiecare a intrebat ce dorea sa stie. Pentru majoritatea participantilor, punctul principal de atractie al unei asemenea intilniri este interactia directa cu alti nikonisti, nu urmarirea unei prezentari de produs sau a unui tutorial pe o tema data.


Eu sunt perfect de acord cu asta :) Continuam doar sugestia celorlalţi de a face toate întâlnirile tematice, din punctul meu de vedere, câtuşi de puţină organizare e necesară, dar dincolo de asta, e mai plăcut cu frâul liber la discuţii.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde soulwise » Mar Mai 19, 2009 1:32 pm

Eu am facut doar o gluma , buna sau nu sta la aprecierea ta . Fiecare face ce vrea cu timpul sau , si isi stabileste singur prioritatile .
In al doilea rand chiar daca suntem aproape si ne putem urca in tramvaie cateodata gasim destul de greu timp sa o facem si se cer facute sacrificii pentru a putea merge la asemenea intalniri . Nu am regretat insa niciodata ca am rupt din timpul meu sau al firmei pt care lucrez si am reusit fiu prezent , a meritat de fiecare data fiecare efort depus . ;)

Cu stima .
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Dan Pop » Mar Mai 19, 2009 2:27 pm

Sabina scrie:Că veni vorba, cred că e uşor de zis "vino" de la cei din Bucureşti, că tot ce au de făcut e să se urce în autobuz/tramvai :)

Asta daca nu vin pe jos, ca mine :)

Sint intru totul de acord ca un drum Iasi - Bucuresti si retur e cam greu de justificat din punct de vedere al timpului si efortului daca e doar pentru o intilnire a forumistilor.

Sabina scrie:Continuam doar sugestia celorlalţi de a face toate întâlnirile tematice, din punctul meu de vedere, câtuşi de puţină organizare e necesară, dar dincolo de asta, e mai plăcut cu frâul liber la discuţii.

Daca intilnirea e pregatita din timp, se poate stabili o tema pe principiul cererii si ofertei, dupa care cel care a acceptat sa faca expunerea temei respective e singurul care-si mai bate putin capul cu aspectele organizatorice (ce materiale "didactice" sa aduca sau sa roage pe altii sa aduca, daca el nu le are). Oricum, partea tematica nu ar trebui sa ocupe mai mult de o ora, cu discutii cu tot.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Sabina » Mar Mai 19, 2009 3:43 pm

soulwise scrie:Eu am facut doar o gluma , buna sau nu sta la aprecierea ta . Fiecare face ce vrea cu timpul sau , si isi stabileste singur prioritatile .
In al doilea rand chiar daca suntem aproape si ne putem urca in tramvaie cateodata gasim destul de greu timp sa o facem si se cer facute sacrificii pentru a putea merge la asemenea intalniri . Nu am regretat insa niciodata ca am rupt din timpul meu sau al firmei pt care lucrez si am reusit fiu prezent , a meritat de fiecare data fiecare efort depus . ;)

Cu stima .
M.


Eu n-am luat-o ca un reproş, dar a fost o oportunitate bună să explic de ce am eliminat posibilitatea de a veni atât data trecută cât şi data asta. Şi totuşi, în legătura cu a doua - dacă se cer sacrificii pentru câteva ore pierdute în trafic, şi se găseşte greu timp, imaginează-ţi câtă distracţie e pentru mine să planific vreo două zile din care propriu-zis utile sunt maxim 5 ore (întâlnirea) :D

Daca intilnirea e pregatita din timp, se poate stabili o tema pe principiul cererii si ofertei, dupa care cel care a acceptat sa faca expunerea temei respective e singurul care-si mai bate putin capul cu aspectele organizatorice (ce materiale "didactice" sa aduca sau sa roage pe altii sa aduca, daca el nu le are). Oricum, partea tematica nu ar trebui sa ocupe mai mult de o ora, cu discutii cu tot.


Sună foarte bine :) Şi în măsura în care consideră cineva că putem să ne implicăm mai mult (prezentare de produs similara cu cea precedentă etc), chiar aşteptăm idei.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde micu`TZU » Sâm Mai 30, 2009 1:26 pm

În principiu, aş dori şi eu să vin dacă nu e depăşită limita de participanţi.
(Am calitatea de a fi foarte începător) :roll:
micu`TZU
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Mai 24, 2009 8:14 pm
Localitate: Constanţa, RO

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Mai 30, 2009 1:32 pm

micu`TZU scrie:În principiu, aş dori şi eu să vin dacă nu e depăşită limita de participanţi.


Care limita ? A fost ceva entuziuasm initial, care s-a potolit foarte repede :-)

Sabina a sintetizat foarte bine cand a spus: "Şi în măsura în care consideră cineva că putem să ne implicăm mai mult... chiar aşteptăm idei."

micu`TZU scrie:(Am calitatea de a fi foarte începător) :roll:


Toti suntem incepatori in ceva :-) Acesta este in general o calitate, nu o lipsa.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde micu`TZU » Sâm Mai 30, 2009 2:46 pm

În acest caz, cred că mai pot "târâi" după mine un proaspăt proprietar de Nikon.

Probabil că, mai apropiat de data în cauză, este necesar a se stabili detalii referitoare la program/ore/alte condiţii de orice fel, eu venind de la Constanţa special pentru eveniment.
micu`TZU
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Mai 24, 2009 8:14 pm
Localitate: Constanţa, RO

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron