Acum este Joi Mai 02, 2024 11:20 pm

Articole Nikonisti.ro

Discuţii întâlniri nikonisti.ro

Cand? Unde? In ce fel?

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Dan Pop » Joi Mai 14, 2009 1:39 am

Sajuuk scrie:Ca mi-am amintit... Domnule Dan Pop, am inteles din alt topic al dumneavoastra ca aveti un Lensbaby Composer. Daca nu va deranjeaza, se poate la urmatoarea intalnire o mica prezentare sau ... eventual o demonstratie ?

Desigur. S-a mai facut una, cu al domnului Grozescu, la prima intilnire, dar, avind in vedere audienta de atunci... Mare lucru de prezentat nu e, la obiectivele astea trebuie explicat ce nu au mai degraba decit ce au, demonstratia practica este elementul principal.

Ii previn pe interesati din timp: multi dintre cei care s-au jucat cu asa ceva, fie si numai cinci minute, au spus: "vreau si eu unul" ;)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde soulwise » Joi Mai 14, 2009 7:18 am

Dan Pop scrie:Desigur. S-a mai facut una, cu al domnului Grozescu, la prima intilnire, dar, avind in vedere audienta de atunci...


Eu am fost acela care am incercat un astfel de obiectiv . Audienta a fost minima datorita anuntului aproape ad-hoc postat de catre domnul Gozescu la acea data , o intalnire-fulger sa zicem :) dar a decurs cum nu se poate mai bine ( parerea mea ) .

Dan Pop scrie:Ii previn pe interesati din timp: multi dintre cei care s-au jucat cu asa ceva, fie si numai cinci minute, au spus: "vreau si eu unul" ;)


Asta asa este , aveti perfecta dreptate desi am stat sa ma gandesc mai bine in zilele ce au urmat si am crezut de cuviinta sa aman achizitionarea unui Composer pentru simplul motiv ca mi-ar fi folosit mai mult un 35 mm F1.8 .

sajuuk scrie:@soulwise
Rau ai facut ca m-ai lasat sa ma joc putin cu SB-600 .... acum vreau si eu unul


La fel am procedat si eu cu D90-ul lui aditzuBA si uite-ma acum proprietar asa ca inteleg prin ce dileme treci . :D
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Sajuuk » Joi Mai 14, 2009 8:28 am

Parca vad ca ajung sa imi iau si Lensbaby si SB-600... :D. Oricum ar fi, eu ma bucur ca sunt oameni care se implica si sunt dispusi la discutii.

La un moment dat Dl. Dinu Lazar a propus sa venim fiecare cu niste fotografii realizate. Ar fi interesant cel putin pentru mine, putina critica nu mi-ar strica :).
Acum ramane de vazut daca este posibil din punct de vedere al dotarilor tehnice, fiecare din cei ce isi aduc fotografii cu ei probabil le vor aduce pe un stick usb, costul de a printa fotografiile fiind relativ mare...

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Maniac » Joi Mai 14, 2009 10:48 am

On-Topic:

Daca e vorba despre discutie legata de utilizarile bliturilor puneti-ma si pe mine pe lista! Si vreau un loc cat mai aproape de de "epicentrul" discutiei.
Ideea cu prezentarea propriilor creatii este foarte buna - pana la urma scopul este realizarea unor fotografii cat mai reusite (folosind echipamentele Nikon la potential maxim), dar pentru aceasta vor trebui cateva conditii:
1) Cei ce vin cu foto sa aiba un bun simt al autocriticii si sa prezinte cele mai relevante lucrari
2) Maxim 2-3 lucrari de fiecare, pentru ca, la cati participanti sunt, ar trebui destul de mult timp alocat acestui aspect al intalnirii.

De asemenea, ar fi interesant daca s-ar aloca ceva timp unei discutii pe tema elementelor de compozitie si a semnificatiilor diverselor elemente dintr-o poza (cred ca poarta numele de semiotica).

OFF-Topic:
Blitul este una din cele mai bune investitii pe care le poate face un fotograf. Deschide noi posibilitati in fotografie!
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde soulwise » Joi Mai 14, 2009 11:59 am

Maniac scrie:De asemenea, ar fi interesant daca s-ar aloca ceva timp unei discutii pe tema elementelor de compozitie si a semnificatiilor diverselor elemente dintr-o poza (cred ca poarta numele de semiotica).


Foarte buna idee ! Ader si eu la aceasta opinie .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde glumetu » Joi Mai 14, 2009 12:00 pm

Maniac scrie:1) Cei ce vin cu foto sa aiba un bun simt al autocriticii si sa prezinte cele mai relevante lucrari
2) Maxim 2-3 lucrari de fiecare, pentru ca, la cati participanti sunt, ar trebui destul de mult timp alocat acestui aspect al intalnirii.

pai asta se poate rezolva simplu: lucrarile sa fie prezentate printate. In momentul in care adaugi factorul cost, oamenii vor deveni automat mult mai selectivi ;)
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde glumetu » Joi Mai 14, 2009 12:06 pm

Maniac scrie:De asemenea, ar fi interesant daca s-ar aloca ceva timp unei discutii pe tema elementelor de compozitie si a semnificatiilor diverselor elemente dintr-o poza (cred ca poarta numele de semiotica).

in acest sens, va recomand o carte tare draguta, scrisa ca pentru copii (autoarea scrie carti pentru copii), dar foarte deschizatoare de ochi si minte. Se numeste "Picture This: How Pictures Work", scrisa de Molly Bang

la cat costa, mi s-a parut o investitie OK.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde devland » Joi Mai 14, 2009 11:05 pm

on-topic: I'll be there, daca n-o sa am vreun examen in ziua aceea.

Subscriu propunerii ca fiecare sa aduca un mini portofoliu de cateva fotografii "best of". Insa nu sunt de acord cu imprimatul. Mult mai comod ar fi sa venim cu fotografiile pe memory stick/card de memorie. Asa se pot face si sugestii legate de postprocesare, balans de alb, etc.. direct la fata locului, cu exemplificari pe fotografia in cauza.
Cum card avem toti (din moment ce avem aparate foto nikon), comod ar fi un aparat conectat la un display, si fiecare vine cu cardul si-l insereaza in aparat, pe rand. Eventual in ordine alfabetica sa nu existe dispute. In felul asta ne si putem cunoaste.
Apoi comentarii, sugestii pe baza fotografiilor de pe card.
Or even better: le putem uploada pe net [blog, ...] caci am vazut ca exista hot spot pe aria terasei.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde VALER » Lun Mai 18, 2009 2:16 pm

Voi fi si eu acolo. La locul si momentul potrivit.
Subscriu la cele discutate si propunerile inaintate.
In ceea ce priveste imbuntatirea cunostinelor de optica (elementara), pt. ca d-l Dan Pop sa nu ne prinda nepregatitzi si sa ne "pice la examen" propun sa ne punem serios cu burta pe carte ( cine are) :idea: , cine nu - pe net: :arrow:
http://www.foto-magazin.ro/tutorial.php
Cum pana atunci mai e o luna multe se vor scrie........
;)
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde aditzuBA » Lun Mai 18, 2009 9:17 pm

usor usor se infiripa o mica ""familie""...o comunitate.
uneori , un brand...oricare ar fi el ...poate face asta . o spun din experienta ( experienta pe 4 roti ).

ideea cu critica ""portofoliului "" mi se pare exceptionala...
dar....
se pare ca va deveni un obicei intalnirea lunara a nikonistilor...fapt imbucurator.
nu ar fi mai bine ca in fiecare luna sa avem o tema??...ca sa fim mai organizati , poate ca unii suntem mai spre fotoreportaj , altii spre portret , altii spre strobist........
....invatam din greseli unul de la celalt.....a gresi e omeneste & nimeni nu s-a nascut invatat
http://www.flickr.com/photos/adibunea/

my lucky numbers : 90/16/85/900
aditzuBA
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 9:30 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron