Acum este Joi Mai 02, 2024 9:27 pm

Articole Nikonisti.ro

Discuţii întâlniri nikonisti.ro

Cand? Unde? In ce fel?

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Sabina » Mie Mai 13, 2009 3:39 pm

Nu, tocmai discutam partea asta. În perioada respectivă o să fiu pe fugă în afara graniţelor, deci doar în urma unui mic decalaj s-ar putea să fiu prinsă în Bucureşti. Mi-ar fi plăcut să ajung în special pentru prezentarea susţinută de d-l Dan Pop, dar nefiind sigură că voi ajunge, n-am mai menţionat că susţin ideea prezentării pentru că ar fi fost un vot irelevant. :)

In manualul meu de a 12-a isi facusera loc si optica si teoria relativitatii restrinse si mecanica cuantica cu aplicatiile ei: fizica atomica si fizica nucleara. A fost, cu siguranta, cel mai interesant manual de fizica din tot liceul.


Ultimele patru generaţii au lucrat doar ultimele două capitole - cel de fizică nucleară şi fizică atomică într-a doişpea asta dacă profesorul de la clasă nu vroia să îşi ţină orele strict ca pregătire pentru examene.

Nici nu vreau sa ma gindesc prin ce manual o fi fost expediata mecanica fizica (cinematica, dinamica, statica) care umplea tot manualul meu de clasa a 9-a...


Mecanica fizică a fost ciopârţită şi ciunţită şi ce-a rămas din ea se face tot într-a noua, dar la un nivel destul de idiot. (i.e. cele mai "grele" probleme au rămas din câte ţin minte cele cu planul înclinat). Are rost să menţionez că s-a scos complet dinamica fluidelor ?
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde vid313 » Mie Mai 13, 2009 4:54 pm

Voi fi prezent! Iar de data asta voi ramane pana la final, nu doar pana la 12 :roll: .
De asemenea, incepator fiind, ideile despre subiectele de discutie propuse de colegii forumisti pana acum sunt bine venite.
Totodata propun sa discutam despre calibrarea monitorului, pentru o vizualizare cat mai apropiata de realitate a rezultatului sesiunilor de fotografie.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mai 13, 2009 4:57 pm

vid313 scrie:Totodata propun sa discutam despre calibrarea monitorului, pentru o vizualizare cat mai apropiata de realitate a rezultatului sesiunilor de fotografie.


Veniti cu laptop-ul si facem si o demonstratie :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde soulwise » Mie Mai 13, 2009 5:32 pm

Daca se va gasi o solutie decenta fara folosirea aparaturii electronice , adica numai cu programe dedicate as fi foarte recunoscator .
Dar , asta urmeaza sa vedem . :)
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mai 13, 2009 5:39 pm

soulwise scrie:Daca se va gasi o solutie decenta fara folosirea aparaturii electronice , adica numai cu programe dedicate as fi foarte recunoscator .
Dar , asta urmeaza sa vedem . :)


Daca va referiti la calibrare, sunt tot felul de programele care va ajuta sa faceti asta "ochiometric".

Cel mai sigur era pe vremuri ADOBE GAMMA, dar a disparut din ultimele versiuni de PS.

Ce aveti impotriva aparaturii electronice, in afara de faptul ca nu se poate "clona" ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 13, 2009 5:54 pm

soulwise scrie:Daca se va gasi o solutie decenta fara folosirea aparaturii electronice , adica numai cu programe dedicate as fi foarte recunoscator .

Asa ceva nu se poate. Toate calibrarile presupun un feedback. Daca pe partea de luminozitate/contrast ochiul uman mai poate furniza feedback-ul necesar si reglajul se poate face pe baza unei mire de control, cind e vorba de calibrarea culorilor numai un colorimetru poate furniza feedback-ul necesar programului de calibrare, care, pe baza lui, creeaza si un profil pentru monitorul respectiv, profil pe care alte programe de vizualizare/editare il vor folosi, la rindul lor, pentru o redare cit mai precisa a culorilor pe monitor.

Solutia ieftina este asocierea mai multor fotografi si cumpararea "pe actiuni" a unui Spyder 2 Express, care e vreo 300 lei. In acest fel, pretul se imparte la numarul actionarilor, iar impartirea obiectului intre actionari nu pune probleme, pentru ca recalibrarea monitorului nu trebuie refacuta foarte des. Ei recomanda, cred, o data la 14 zile, dar sint convins ca si o data la citeva luni este perfect suficient pentru nevoile fotografilor amatori.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde soulwise » Mie Mai 13, 2009 5:56 pm

@ domnul Radu Grozescu

Pai in principiu nimic , pentru ca si eu lucrez cu aparatura electronica si chiar extrem de multa .
Ma gandeam numai la cea mai ieftina metoda posibila adica Gratis .
Eram curios numai daca cineva poate spune ca (, ) cu cutare program a ajuns la un rezultat apropiat de cel al aparaturii electronice .
Aberatii de ale mele , nu ma bagati in seama .
Ca orice incepator incerc sa ies cat mai ieftin desi stiu ca de obicei calitatea si performanta costa .

@ domnul Dan Pop

Multumesc de lamurire , acum tot ce mai trebuie sa fac este sa mai gasesc prin preajma mea inca doi sau trei pasionati care sa fie dispusi sa impartim costurile unuli Spyder . Greu , pentru ca nu dau de pasionati decat la intalnirile Nikonistilor , dar daca nevoia o impune pot sa ma sacrific si sa cumpar unul numai pentru mine .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde aditzuBA » Mie Mai 13, 2009 6:22 pm

.......pai de ce nu zici :lol:

am eu un spyder 2 express, daca`s doritori de calibrare din Bucuresti , mai ales din sectorul 6 / Militari (ca`s mai aproape de mine)...se rezolva.....pm si in functie de timpul liber punem paianjenu` la treaba.
http://www.flickr.com/photos/adibunea/

my lucky numbers : 90/16/85/900
aditzuBA
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 9:30 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Sajuuk » Mie Mai 13, 2009 7:03 pm

Fenomenal, lipsesc 10 ore de pe forum si apare alta intalnire. Sunt foarte fericit :). Voi fi acolo.
Abia astept sa revad clanul Nikonistilor :) [Ar trebui sa ne facem tricouri cu Nikonisti.ro :lol: ].

Ca subiect de discutie... cred ca mai mult acum ma intereseaza partea de optica [mai mult partea de distorsiuni, aberatii cromatice si prevenirea lor sau corectarea lor pe cat posibil] si elemente de iluminare corecta a unui cadru.

@soulwise
Rau ai facut ca m-ai lasat sa ma joc putin cu SB-600 .... acum vreau si eu unul :D

Ca mi-am amintit... Domnule Dan Pop, am inteles din alt topic al dumneavoastra ca aveti un Lensbaby Composer. Daca nu va deranjeaza, se poate la urmatoarea intalnire o mica prezentare sau ... eventual o demonstratie ?

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Dinu Lazar » Mie Mai 13, 2009 10:23 pm

Ma gandeam numai la cea mai ieftina metoda posibila adica Gratis .
Eram curios numai daca cineva poate spune ca (, ) cu cutare program a ajuns la un rezultat apropiat de cel al aparaturii electronice .


Nu. Nici nu poate fi vorba de asa ceva. Asta e... Orice lucru se face cu dichis.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori