Acum este Vin Mai 17, 2024 9:33 am

Articole Nikonisti.ro

Test Nikon P100

Produse Nikon sub lupa

Re: Test Nikon P100

Mesajde Morphy » Mie Iun 30, 2010 8:51 pm

Azi am primit la teste un P100 si o sa verific cele scrise aici.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon P100

Mesajde Dan Pop » Mie Iun 30, 2010 10:34 pm

CristianDan scrie:Nu va cunosc, dar dupa critica dvs. la adresa mea, referitoare la service tind sa cred ca sunte-ti o persoana ,poate calificata ,dar, din anturajul firmei din cartierul Aviatiei, care distribuie aceste aparate ( si dupa parerea mea doar atat ).

In tara asta fiecare e liber sa creada ce vrea. Am apelat de doua ori la service-ul Nikon, in calitate de simplu client, si in ambele ocazii am fost servit prompt, o data in 48 ore, alta data in 24 ore. E drept ca am fost acolo cu probleme concrete, pe care le-am demonstrat persoanei care a facut receptia aparatului si nu cu cai verzi pe pereti.

Cit despre P100, l-am avut la dispozitie vreo 10 zile in vederea unui review. N-am stat sa ascult ce zgomote scoate daca-l zgiltii, dar pot confirma ca obiectivul are un joc. Am vazut obiective pentru DSLR-uri cu jocuri similare, asa ca nici macar n-am considerat ca e o chestie care merita mentionata in review. Singurul lucru care conteaza, din punctul meu de vedere, este daca acel joc are vreo influenta asupra calitatii imaginii, iar eu n-am reusit sa pun in evidenta o asemenea influenta. Am testat aparatul doar pe partea foto si a facut tot ce scria in manual ca trebuie sa faca, iar obiectivul s-a comportat bine in toate situatiile de fotografiere la care l-am supus.

Daca e sa aduc o critica acestui aparat este lipsa unui parasolar care sa protejeze lentila frontala, extrem de expusa la amprente de degete si stropi de ploaie (l-am folosit si pe ploaie si trebuia sa-i sterg tot timpul picaturile de apa de pe lentila frontala). Bridge-urile din seria FZ de la Panasonic (probabil principalul concurent) toate au, sub o forma sau alta, un sistem de atasare a unui parasolar, deci se poate.
CristianDan scrie:Sa-nteleg ca dvs. sunteti dintre cei satisfacuti ?

Sincer sa fiu, as fi preferat sa nu am habar pe unde este "strada" Ocna Sibiului, dar nu am ce reprosa modului in care cei de la service mi-au rezolvat problemele. N-as putea spune acelasi lucru despre service-ul autorizat Canon, unde a trebuit sa parlamentez o jumatate de ora cu seful service-ului pentru ca un defect de fabricatie la un aparat cumparat de mai putin de o saptamina sa-mi fie remediat in conditii de garantie si nu pe banii mei (stiind ca un intreg lot de aparate are acelasi defect, omul incerca sa ma convinga ca e vorba de un nou "feature", si nu de un defect).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon P100

Mesajde Morphy » Joi Iul 01, 2010 9:19 am

Intr-adevar la o miscare (zgaltaire) a aparatului se aude un zgomot din aparat, zgomot ce provine de la obiectiv. Nu ai de ce sa apelezi la service deoarece nu este un defect. Am avut Panasonic FZ7 (12x zoom) in urma cu vreo 2-3 ani si obiectivul avea in acest caz un oarecare joc.

1. Nu vad nici un motiv sa zgaltai aparatul asa ca zgomotul nu are cum sa te deranjeze in mod normal.
2. Este normal sa fim curiosi cand cumparam un nou produs dar cred ca unii din noi isi fac prea multe griji inutil.
3. Service-ul Nikon este in regula chiar daca au fost cazuri izolate in care anumite persoane au intampinat probleme.
4. Daca alti oameni nu au avut probleme cu service-ul Nikon si spun acest lucru pe forum nu inseamna ca sunt platiti sau primesc bonusuri de la Nikon.
5. Nikon nu baga mana in buzunarul nostru...
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon P100

Mesajde CristianDan » Joi Iul 01, 2010 9:36 am

Buna ziua

Ok, am inteles si multumesc pentru raspuns .

In ceea ce priveste partea cu service-ul vad ca toata lumea a luat foc, ok, dar dupa cum vad un sfat sau o parere se pot obtine si mai repede de 48 de ore.

Inca o data multam pentru raspuns si cu voia dvs. sa raman in continuare un carcotas.

Cu stima
Dan Cristian
CristianDan
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iun 22, 2010 4:26 pm

Re: Test Nikon P100

Mesajde nik » Joi Iul 01, 2010 9:38 am

Daca tot veni vorba de jocul obiectivului... cu riscul de a devia de la subiect, vreau sa intreb si eu ceva: am un obiectiv 18-70 care a venit drept bonus la achizitionarea lui D300. L-am folosit extrem de putin fiindca am alte zoom-uri care mi se par mai interesante, dar cat l-am folosit nu i-am gasit nimic de obiectat dpdv optic. Totusi de nou, acest obiectiv are un joc foarte mare, mult mai mare decat la orice alt zoom pe care am pus mana. Practic daca il apuc de capatul monturii si il tin cu partea frontala in jos, daca il zgaltai se simte un joc foarte mare intre componente, mai ca se balangane intre ele... Este asta o caracteristica a obiectivului respectiv sau e o hiba a exemplarului meu? Repet, optic nu are nicio consecinta acest balanganit dar ma gandesc ca jocul acesta crescut favorizeaza foarte mult accesul prafului in interior... Ce ziceti?
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Test Nikon P100

Mesajde aind » Joi Iul 01, 2010 9:41 am

nik scrie:Daca tot veni vorba de jocul obiectivului... cu riscul de a devia de la subiect, vreau sa intreb si eu ceva: am un obiectiv 18-70 care a venit drept bonus la achizitionarea lui D300. L-am folosit extrem de putin fiindca am alte zoom-uri care mi se par mai interesante, dar cat l-am folosit nu i-am gasit nimic de obiectat dpdv optic. Totusi de nou, acest obiectiv are un joc foarte mare, mult mai mare decat la orice alt zoom pe care am pus mana. Practic daca il apuc de capatul monturii si il tin cu partea frontala in jos, daca il zgaltai se simte un joc foarte mare intre componente, mai ca se balangane intre ele... Este asta o caracteristica a obiectivului respectiv sau e o hiba a exemplarului meu? Repet, optic nu are nicio consecinta acest balanganit dar ma gandesc ca jocul acesta crescut favorizeaza foarte mult accesul prafului in interior... Ce ziceti?


salut, nu mai fa asa ceva, e normal la cam-urile alea sa aibe un joc.. (in timp o sa ti se "stiff"-eze si "zoom"-ul..)
eu o sa-l trimit la nikon in reparatie, ma intereseaza o curatare la partea de zoom, eventual schimbari cauciucuri, ce-are el prin interior, costurile (fara garantie) ar fi cam de 75 + 180 ron.. oricum e un obiectiv adevaracios - merita.

gata, am facut hijack la offtopicurile noastre :P -> viewtopic.php?f=21&t=9127
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Test Nikon P100

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 01, 2010 10:06 am

nik scrie:Este asta o caracteristica a obiectivului respectiv sau e o hiba a exemplarului meu?

18-70 este notoriu pentru jocul intre segmente, nici un motiv de ingrijorare.
nik scrie:...dar ma gandesc ca jocul acesta crescut favorizeaza foarte mult accesul prafului in interior... Ce ziceti?

Si eu zic la fel. Am vazut exemplare pline de praf inauntru. Dar sint convins ca patrunderea prafului in cantitati mari este usor de evitat cu un minim de atentie. Cita vreme firele de praf din obiectiv sint izolate, nu reprezinta o problema pentru calitatea imaginii, ele fiind prea aproape de senzor pentru a putea fi focalizate, chiar si aproximativ.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon P100

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 01, 2010 10:17 am

Morphy scrie:Intr-adevar la o miscare (zgaltaire) a aparatului se aude un zgomot din aparat, zgomot ce provine de la obiectiv. Nu ai de ce sa apelezi la service deoarece nu este un defect. Am avut Panasonic FZ7 (12x zoom) in urma cu vreo 2-3 ani si obiectivul avea in acest caz un oarecare joc.

Ma aventurez cu o pura speculatie pe aceasta tema. Unul din cele mai des intilnite defecte la aparatele cu obiectiv inamovibil retractabil este intepenirea obiectivului. Majoritatea compactelor stricate de care m-am lovit sufereau de asa ceva (uneori insotite de explicatii gen: "eram la mare cind s-a intimplat"). Presupun ca acest joc este "by design", pentru a reduce riscul blocarii obiectivului atunci cind o particula solida (e.g. fir de nisip) a reusit sa patrunda intre segmentele lui. Are sens?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon P100

Mesajde nik » Joi Iul 01, 2010 10:29 am

Dan Pop scrie:18-70 este notoriu pentru jocul intre segmente, nici un motiv de ingrijorare.
nik scrie:...dar ma gandesc ca jocul acesta crescut favorizeaza foarte mult accesul prafului in interior... Ce ziceti?

Si eu zic la fel. Am vazut exemplare pline de praf inauntru. Dar sint convins ca patrunderea prafului in cantitati mari este usor de evitat cu un minim de atentie. Cita vreme firele de praf din obiectiv sint izolate, nu reprezinta o problema pentru calitatea imaginii, ele fiind prea aproape de senzor pentru a putea fi focalizate, chiar si aproximativ.


Multumesc mult pentru lamuriri!... m-as fi mirat eu sa scape controlului de calitate de la Nikon un asemenea aspect doar la obiectivul meu... Legat de intrarea prafului, al meu nu are deocamdata nicio sansa fiindca e f.putin folosit... eu sunt un impatimit al folosirii obiectivelor fixe, dar cine stie... am vreo doua obiective pe care le tin pentru eventuale 'dirty jobs' cand n-as vrea sa pun la bataie sticlele mai scumpe, de care sunt foarte atasat.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Test Nikon P100

Mesajde nik » Joi Iul 01, 2010 10:35 am

aind scrie:salut, nu mai fa asa ceva, e normal la cam-urile alea sa aibe un joc.. (in timp o sa ti se "stiff"-eze si "zoom"-ul..)
eu o sa-l trimit la nikon in reparatie, ma intereseaza o curatare la partea de zoom, eventual schimbari cauciucuri, ce-are el prin interior, costurile (fara garantie) ar fi cam de 75 + 180 ron.. oricum e un obiectiv adevaracios - merita.

gata, am facut hijack la offtopicurile noastre :P -> viewtopic.php?f=21&t=9127


sa nu crezi ca ma joc cu obiectivele pe post de clopotel :-) Doar ca atunci cand achizitionez un obiectiv ii fac o inspectie foarte amanuntita (banuiesc ca oricine face asa ceva) si mi-a sarit in ochi acel joc, drept care am vrut sa-mi dau seama de amplitudnea lui si l-am miscat putin in sensul pomenit in postul anterior.

Buna idee cu mutarea discutiei pe topic separat... o sa ma conformez daca mai am ceva de zis sau de intrebat legat de acest subiect...
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Anterior

Înapoi la Teste si recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator