Acum este Vin Mai 17, 2024 10:43 am

Articole Nikonisti.ro

Citeva remarci pe tema regulamentului

Produse Nikon sub lupa

split

Mesajde Cornholio » Joi Mar 10, 2011 9:47 pm

Deci pana la urma Nikon ne pune sa muncim gratis, pentru ca un review facut cum trebuie si compunerea acestuia necestia un pic de munca, cunostiinte tehnice si pricepere efectiva la teste cat mai corecte :)

De foarte multe ori am facut teste intre obiectivele x,y,z pe acelasi corp, pe trepied, la diferite focale, diafragme etc pentru interesul meu personal. Sau la corpuri diferite in acelasi fel insa nu as face acelasi lucru pentru firma X total fara nici un fel de castig, oricat de mic. Un filtru, un card de memorie ceva acolo ... Poate e doar parerea mea.

Eventual daca s-ar cere un review corect la obiective scumpe ( 85 1.4 / 70-200 VR II / 200 f:2.8 ) poate as fi interesat sa o fac si pentru mine, insa lucrul asta e foarte putin probabil sa se intample pentru ca aceste lucruri sunt date spre review unor anume fotografi profesionist care au o mai stransa legatura cu Skin/Nikon etc.
Cornholio
 
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 5:40 am

Re: Gama Coolpix 2011 - Test P500

Mesajde A.Dragos » Joi Mar 10, 2011 9:56 pm

Cornholio scrie:Deci pana la urma Nikon ne pune sa muncim gratis, pentru ca un review facut cum trebuie si compunerea acestuia necestia un pic de munca, cunostiinte tehnice si pricepere efectiva la teste cat mai corecte :)

De foarte multe ori am facut teste intre obiectivele x,y,z pe acelasi corp, pe trepied, la diferite focale, diafragme etc pentru interesul meu personal. Sau la corpuri diferite in acelasi fel insa nu as face acelasi lucru pentru firma X total fara nici un fel de castig, oricat de mic. Un filtru, un card de memorie ceva acolo ... Poate e doar parerea mea.

Eventual daca s-ar cere un review corect la obiective scumpe ( 85 1.4 / 70-200 VR II / 200 f:2.8 ) poate as fi interesat sa o fac si pentru mine, insa lucrul asta e foarte putin probabil sa se intample pentru ca aceste lucruri sunt date spre review unor anume fotografi profesionist care au o mai stransa legatura cu Skin/Nikon etc.


Greşeşti aici, vrei neapărat un câştig. Reviewul va apărea sub numele tău pe nikonisti.ro. Ce înseamnă asta?
Înseamnă că în ziua respectivă măcar 2000 de persoane vor auzi de tine, înseamnă că întreaga comunitate de pe Facebook (aproape 12000 de fani) şi cea de pe Twitter (peste 1000 de urmăritori) va auzi de tine.

Eu mă gândesc că e un prilej foarte bun de a te promova. Eu am avut ocazia de a face un review şi de a testa şi 85 1.4 G. Până azi am testat Nikon P500, reviewul este public acum pe nikonisti.ro. Pe mine unul mă bucură astfel de lucruri şi, pe lângă faptul că testezi aparatul, obiectivul etc., te testezi pe tine.

:)
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Re: Gama Coolpix 2011 - Test P500

Mesajde Cornholio » Vin Mar 11, 2011 8:28 am

Cu riscul de a continua discutia putin off-topic, simt nevoia sa fac unele precizari...
Nu ma gandesc doar la un castig. Asa cum spuneam, un review complex si facut bine inseamna destul de multa munca. Cei care fac review-uri international, o fac pe site-urile lor SPECIAL pentru a castiga bani din reclame, programe de afiliere si altele. Nimeni nu munceste gratis. Si mai ales cand munca e in beneficiul unui companii atat de mari ca Nikon, si nu facuta benevol pe blogul personal.
Sunt curios de o chestie insa, daca spre exemplu primesc spre review un Nikon P7000, pot eventual sa-mi bazez un eventual review bineinteles pe descrierea lui din toate punctele de vedere dar si in comparatie cu rivalul G12, pe care sa zicem ca l-as avea intamplator la indemana? Am voie oare sa spun ca din cele doua aparate clar rivale, G12-ele se comporta mai bine la ISO mare? E pana la urma un punct foarte pertinent de vedere
Acest lucru pot sa-l fac pe blogul personal fara probleme, insa ma indoiesc ca o pot face pe site-ul oficial Nikon Romania :)
Cornholio
 
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 5:40 am

Re: Citeva remarci pe tema regulamentului

Mesajde Sabina » Vin Mar 11, 2011 9:09 am

Review-urile trebuie scrise intr-un mod neutru. Totuşi, orice comparaţii se discută în avans - e şi motivul pentru care încurajez orice fel de propuneri şi sugestii în ceea ce priveşte review-ul. Există un layout general, dar se discută pe el înainte şi la final se lucrează pe review ca o echipă :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Citeva remarci pe tema regulamentului

Mesajde Morphy » Vin Mar 11, 2011 10:19 am

Pana la urma cine vrea sa testeze un aparat foto, obiectiv, etc. este liber sa se inscrie pe forum. Cred ca mai sunt oameni dornici sa faca un anumit lucru si fara sa astepte cadouri drept rasplata pentru munca depusa.
Personal am inceput sa testez aparate foto prin 2008-2009, in perioada in care eram moderator pe forumul eMAG. Ma bucuram atunci cum ma bucur si acum de fiecare aparat pe care il primesc la teste. Daca ajungi sa cunosti cat de cat aparatul si il folosesti indeajuns de mult, poti sa scrii un review bun intr-un timp relativ scurt. Important este sa aduni material (fotografii, filme, etc.) si sa cunosti limba romana ;)
Eu apreciez faptul ca Nikon Romania - Skin nu intervine asupra review-ului, indiferent ca laud sau critic un aparat foto Nikon. Cat despre un review Nikon X vs. Canon Y:
1. depinde daca persoana care primeste la teste un Nikon are si aparatul echivalent de la Canon. (greu de crezut ca se intampla prea des asta)
2. un review Nikon X vs. Canon Y va starni cu siguranta o intreaga serie de polemici, avand in vedere ca review-ul este scris de un nikonist :lol:
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: split

Mesajde Dan Pop » Vin Mar 11, 2011 2:06 pm

Cornholio scrie:Deci pana la urma Nikon ne pune sa muncim gratis, pentru ca un review facut cum trebuie si compunerea acestuia necestia un pic de munca, cunostiinte tehnice si pricepere efectiva la teste cat mai corecte :)

Nikon iti propune sa muncesti fara o recompensa de ordin material. Este la latitudinea ta sa accepti propunerea, daca treaba in sine ti se pare suficient de interesanta incit sa nu mai ai nevoie de recompensa.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Gama Coolpix 2011 - Test P500

Mesajde parpa_tupac » Mie Iul 27, 2011 10:37 am

Cornholio scrie:Cu riscul de a continua discutia putin off-topic, simt nevoia sa fac unele precizari...
Nu ma gandesc doar la un castig. Asa cum spuneam, un review complex si facut bine inseamna destul de multa munca. Cei care fac review-uri international, o fac pe site-urile lor SPECIAL pentru a castiga bani din reclame, programe de afiliere si altele. Nimeni nu munceste gratis. Si mai ales cand munca e in beneficiul unui companii atat de mari ca Nikon, si nu facuta benevol pe blogul personal.
Sunt curios de o chestie insa, daca spre exemplu primesc spre review un Nikon P7000, pot eventual sa-mi bazez un eventual review bineinteles pe descrierea lui din toate punctele de vedere dar si in comparatie cu rivalul G12, pe care sa zicem ca l-as avea intamplator la indemana? Am voie oare sa spun ca din cele doua aparate clar rivale, G12-ele se comporta mai bine la ISO mare? E pana la urma un punct foarte pertinent de vedere
Acest lucru pot sa-l fac pe blogul personal fara probleme, insa ma indoiesc ca o pot face pe site-ul oficial Nikon Romania :)


Chiar crezi ca daca Nikon Romania ar dori review cu adevarat profesioniste, nu ar apela ei la fotografi profesionisti, cum au facut-o si in alte dati?(ex. Dl. Radu Grozescu)
Aici se ofera posibilitatea oamenilor "necunoscuti" sa-si exprime punctul de vedere.
Este totusi o promovare, mai ales la clasa incepator.
Sa ma explic: la testele aparatelor compacte sau Dslr amator, daca sunt facute de un "om de rand" atunci incurajeaza multi alti incepatori sa cumpere acel aparat(mai ales daca rezultatele sunt satisfacatoare in functie de clasa aparatului).
Daca e facut de un profesionist, multi ar putea spune ca acel aparat e foarte bun doar in mana unui profesionist si nicidcum in mana lor.
Indiferent ce si cum, Nikon tot are de castigat iar testerii sunt de acord cu conditiile odata ce semneaza.
Vorba aceea " si sarac si cu pretentii? "
Aici la sarac m-am referit la eventualele cunostinte fie ca sunt teoretice fie practice.
La fel se poate considera si la concursul Nikon din fiecare luna.Personal daca particip, nu particip pentru premiu lunar ci mai degraba pentru publicatia din calendar, pe care o consider superioara ca valoare.
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Citeva remarci pe tema regulamentului

Mesajde Laurent » Mar Iul 10, 2012 10:43 am

In concluzie:
1. care a fost impactul acestor discutii asupra regulamentului, la cateva luni de la ultimele comentarii?
2. daca exista un plan pentru testare, cu probe-indicator foarte explicite si precise, pe care testerul sa le indeplineasca obligator, atunci si recompensa trebuie sa fie in echilibru cu cerinta!
3. trebuiesc mentionate si aparatele sau dispozitivele, acele accesorii indispensabile cu care trebuiesc facute unele probe; cine le pune la dispozitie, cu ce marja de costuri acceptabile?
4. daca ramanem tot la impresii subiective, tot la crop-uri din centrul ori din periferia unei poze cu copaci si case, ori a unui aranjament de studio cred ca degeaba folosim aparate digitale! Tot asa incercam in deceniile 6 si 7 ale secolului trecut sa compar un Canon FD 1,8/50 cu un Nikon AI 1,8/50 si cu Pancolar 1,8/50. Iar comparatia de atunci nu o mai finalizeaza nimeni in ziua de azi: nimeni nu mai compara pozele finale, printate sau developate. Timpul trece si nu invatam nimic!
5. mesajul meu catre distribuitorul/vanzatorul de aparatura este ca din profitul sau trebuie sa plateasca munca de evaluare, care desi e facuta din pasiune, costa timp, efort fizic si psihic, pregatire indelungata si experienta de ani de zile!
6. daca SKIN nu vrea sa plateasca, atunci sa suporte consecintele opiniei testerilor independenti (vezi Ken Rockwell) care s-a saturat de incapatanarea Nikon de a produce aparate foto profesionale care se pot manevra numai cu ambele maini si cu 4 degete, precum clasicele masini de scris sau precum tastatura computerelor din ziua de azi!

N.B. Toti adolescentii din ziua de azi tasteaza SMS-urile cu un singur deget! Nikon de ce nu poate sa aplice metoda? Pana atunci cumparati Canon EOS 5D Mk3, care se poate seta numai cu degetul mare de la mana dreapta!

P.S. Am fost intai utilizatorul aparatelor si lentilelor RDG sau RFG (Agfa, Exacta Varex II, Practica TTL, PLC-2, apoi din 1978 Canon-ist pana prin 1995 (cand Canon a renuntat la obiectivele FD spre deosebire de Nikon care a mentinut posibilitatea utilizarii obiectivelor cu diafragma si focusare manuala) iar de atunci pot spune ca sunt in barca Nikon, dar nu sunt Nikon-ist (nu voi fi atat timp cat orice obiectiv de peste 500-1.000 euro <precum un AF-S 2,8G 24-70> e garantat numai 10 ani din momentul fabricarii). Nu sunt adeptul platii care poate induce opinii favorabile, dar exista metode transparente de selectare a testerilor, pe criterii specifice obiective si care trebuie demonstrate fara echivoc (inclusiv testarea teoretica si practica a cunostintelor si abilitatilor necesare procesului de testare a unui tip de aparat sau a unui tip de obiectiv). In acest fel pot fi atestati de catre un dealer testerii sai, care au trecut un examen teoretic si practic.
Laurentiu
Avatar utilizator
Laurent
 
Mesaje: 284
Membru din: Dum Feb 19, 2012 9:23 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Teste si recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori