Acum este Vin Mai 17, 2024 1:34 pm

Articole Nikonisti.ro

Citeva remarci pe tema regulamentului

Produse Nikon sub lupa

Citeva remarci pe tema regulamentului

Mesajde Dan Pop » Vin Mai 08, 2009 10:23 pm

S-a mentionat recent regulamentul testarii, asa ca l-am recitit si eu cu mai multa atentie. As avea de facut urmatoarele remarci:

- Activitatea Userului – Activitatea userului trebuie să fie răspândită pe întreg forumul, atât pe partea tehnică cât şi pe partea artistică (Galeriile Foto).

Nu vad de ce e necesara participarea la galeriile foto pentru a putea face un review. Oameni perfect calificati pentru asa ceva s-ar putea autoexclude pe motiv ca, din ratiuni perfect justificate, evita orice participare la galerii. Nu are nimic de cistigat nici Nikon Romania, nici forumul de pe urma acestui criteriu.

De asemenea, review-ul va fi scris pe baza unui plan ce va fi primit în momentul acceptarii userului ca tester.

Asta mi se pare de-a dreptul aberant: intii accepti sa testezi un produs si abia apoi afli in ce te-ai bagat. Planul de review trebuie publicat simultan cu anuntul prin care se cauta testeri pentru produsul respectiv, astfel incit cei interesati sa stie exact ce au de facut in cele doua saptamini cit vor fi in posesia produsului. Poate ca unii nu au fizic timpul necesar sa completeze planul de teste, poate ca altii si-au supraevaluat capabilitatile, dar si unii si altii vor afla asta cind va fi prea tirziu...

Orice întârziere de predare a produsului după perioada alocată (două săptămâni fix de la primire) va fi penalizată cu 10% din valoarea sa.

Putina flexibilitate n-ar strica aici. Multe lucruri neprevazute se pot intimpla in cele doua saptamini (un deces in familie care presupune o calatorie in celalalt capat al tarii, omul se poate imbolnavi sau poate fi trimis, pe neprevazute, intr-o delegatie). Pentru ca deadline-ul e de neclintit si pentru ca nimeni n-are chef sa scoata bani din buzunar aiurea (cit e 10% din valoarea unui D3x?), rezultatul va fi un review facut de mintuiala, mult mai prost decit ce ar fi putut iesi daca omului i s-ar fi acordat o prelungire justificata de circumstante.

In fine, observ ca exista o rubrica de penalitati, dar nu si una de recompense. Oricit de entuziasti ar fi testerii, procesul implica si parti mai putin atractive, in special redactarea review-ului. Mi se pare absolut firesc ca testerii sa fie rasplatiti pentru eforturile lor cel putin la fel ca si cistigatorii concursului "fotografia lunii" (eventual si premii speciale pentru review-urile deosebit de bine realizate). Nici Nikon Romania n-ar da faliment, nici testerii nu s-ar imbogati, dar ar dispare senzatia ca Nikon Romania a plecat la vinatoare de "iepurasi"...

Mentionez ca n-am intentia sa candidez pentru aceste teste, asa ca am fost atit cit am putut fi de impartial in comentariile si propunerile de mai sus, singura mea intentie fiind de a incerca sa contribui la imbunatatirea lucrurilor.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Citeva remarci pe tema regulamentului

Mesajde Sabina » Vin Mai 08, 2009 10:59 pm

Dan Pop scrie:S-a mentionat recent regulamentul testarii, asa ca l-am recitit si eu cu mai multa atentie. As avea de facut urmatoarele remarci:

- Activitatea Userului – Activitatea userului trebuie să fie răspândită pe întreg forumul, atât pe partea tehnică cât şi pe partea artistică (Galeriile Foto).

Nu vad de ce e necesara participarea la galeriile foto pentru a putea face un review. Oameni perfect calificati pentru asa ceva s-ar putea autoexclude pe motiv ca, din ratiuni perfect justificate, evita orice participare la galerii. Nu are nimic de cistigat nici Nikon Romania, nici forumul de pe urma acestui criteriu.


Clauza în sine e mai mult pentru a valida cunoştinţele userului. De exemplu - dacă e să vină un gigi să facă un review şi a postat două trei idei pe la galerii, nu-l face chiar o opţiune pentru teste pentru că nu ştiu în ce măsură gigi respectiv chiar cunoaşte detalii tehnice. Se vroia scoaterea în evidenţă a necesităţii unui bagaj de cunoştinţe atât pe partea tehnică, cât şi pe partea artistică. E drept în schimb că un user cu vaste cunoştinţe tehnice în domeniul fotografiei e o opţiune, chiar dacă nu are n++ posturi la galerii. Ideea în sine e de a ne forma o idee despre potenţialul tester, prin intermediul mai multor criterii pentru a măsura într-adevăr dacă gradul său de cunoştinţe.

De asemenea, review-ul va fi scris pe baza unui plan ce va fi primit în momentul acceptarii userului ca tester.

Asta mi se pare de-a dreptul aberant: intii accepti sa testezi un produs si abia apoi afli in ce te-ai bagat. Planul de review trebuie publicat simultan cu anuntul prin care se cauta testeri pentru produsul respectiv, astfel incit cei interesati sa stie exact ce au de facut in cele doua saptamini cit vor fi in posesia produsului. Poate ca unii nu au fizic timpul necesar sa completeze planul de teste, poate ca altii si-au supraevaluat capabilitatile, dar si unii si altii vor afla asta cind va fi prea tirziu...


E drept, problema e că el ar trebui postat atunci când se menţionează produsul. Pentru că e evident că nu va exista acelaşi plan pentru o săpunieră, un body şi un obiectiv.

Orice întârziere de predare a produsului după perioada alocată (două săptămâni fix de la primire) va fi penalizată cu 10% din valoarea sa.

Putina flexibilitate n-ar strica aici. Multe lucruri neprevazute se pot intimpla in cele doua saptamini (un deces in familie care presupune o calatorie in celalalt capat al tarii, omul se poate imbolnavi sau poate fi trimis, pe neprevazute, intr-o delegatie). Pentru ca deadline-ul e de neclintit si pentru ca nimeni n-are chef sa scoata bani din buzunar aiurea (cit e 10% din valoarea unui D3x?), rezultatul va fi un review facut de mintuiala, mult mai prost decit ce ar fi putut iesi daca omului i s-ar fi acordat o prelungire justificata de circumstante.[/quote]

Normal că există excepţii, însă se caută a fi evident că doar situaţiile excepţionale ies din regulament, şi nu momentele gen "mi-e lene să scriu, las pe mai târziu şamd". Oricum, se ţine un contact cu userul pe mail/messenger şi dacă apare ceva neprevăzut, se acceptă, doar nu e nimeni pe sistemul fisc decât dacă se cere în mod expres.

In fine, observ ca exista o rubrica de penalitati, dar nu si una de recompense. Oricit de entuziasti ar fi testerii, procesul implica si parti mai putin atractive, in special redactarea review-ului. Mi se pare absolut firesc ca testerii sa fie rasplatiti pentru eforturile lor cel putin la fel ca si cistigatorii concursului "fotografia lunii" (eventual si premii speciale pentru review-urile deosebit de bine realizate). Nici Nikon Romania n-ar da faliment, nici testerii nu s-ar imbogati, dar ar dispare senzatia ca Nikon Romania a plecat la vinatoare de "iepurasi"...


Problema aceasta s-a mai discutat, dacă nu mă înşel chiar pe primul topic din această rubrică. S-a ajuns la concluzia că nu se vor da recompense cel puţin pentru un moment. Până una alta, pentru unii este o ocazie să folosească anumite produse, şi nu o obligaţie - iar efortul depus în cadrul celor două săptămâni este mic spre mediu, depinde de rigurozitatea fiecăruia. Ce-i drept, nimic nu e bătut în cuie, poate pe viitor.

Mentionez ca n-am intentia sa candidez pentru aceste teste, asa ca am fost atit cit am putut fi de impartial in comentariile si propunerile de mai sus, singura mea intentie fiind de a incerca sa contribui la imbunatatirea lucrurilor.


Apreciez sugestiile, şi sper că în mare parte măcar am clarificat o parte din lucrurile mai puţin evidente, ele vor fi luate în calcul, în măsura în care sunt aplicabile (spre exemplu, o dată ce vom avea regulamentele pentru toate tipurile de review, poate le vom pune pe site, să rămână în mod constant, cine e interesat eventual să-şi facă temele din timp). Şi chiar dacă aţi fi candidat la teste, chiar dacă nu, sugestiile rămân la fel de în regulă. :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Citeva remarci pe tema regulamentului

Mesajde Dan Pop » Vin Mai 08, 2009 11:50 pm

Sabina scrie:
Dan Pop scrie:
- Activitatea Userului – Activitatea userului trebuie să fie răspândită pe întreg forumul, atât pe partea tehnică cât şi pe partea artistică (Galeriile Foto).

Nu vad de ce e necesara participarea la galeriile foto pentru a putea face un review. Oameni perfect calificati pentru asa ceva s-ar putea autoexclude pe motiv ca, din ratiuni perfect justificate, evita orice participare la galerii. Nu are nimic de cistigat nici Nikon Romania, nici forumul de pe urma acestui criteriu.

Clauza în sine e mai mult pentru a valida cunoştinţele userului.

Iar obiectia mea era ca singurele cunostinte care trebuie validate sint cele de ordin tehnic.
Sabina scrie:E drept în schimb că un user cu vaste cunoştinţe tehnice în domeniul fotografiei e o opţiune, chiar dacă nu are n++ posturi la galerii.

Asa o fi, dar din regulament nu reiese...
Sabina scrie:Ideea în sine e de a ne forma o idee despre potenţialul tester, prin intermediul mai multor criterii pentru a măsura într-adevăr dacă gradul său de cunoştinţe.

O idee si mai buna ar fi sa fie retinute doar criteriile relevante in contextul testarii.
Sabina scrie:
De asemenea, review-ul va fi scris pe baza unui plan ce va fi primit în momentul acceptarii userului ca tester.

Asta mi se pare de-a dreptul aberant: intii accepti sa testezi un produs si abia apoi afli in ce te-ai bagat. Planul de review trebuie publicat simultan cu anuntul prin care se cauta testeri pentru produsul respectiv, astfel incit cei interesati sa stie exact ce au de facut in cele doua saptamini cit vor fi in posesia produsului. Poate ca unii nu au fizic timpul necesar sa completeze planul de teste, poate ca altii si-au supraevaluat capabilitatile, dar si unii si altii vor afla asta cind va fi prea tirziu...

E drept, problema e că el ar trebui postat atunci când se menţionează produsul.

Pai nu exact asta am spus si eu?!? De vreme ce planul de teste oricum trebuie facut, poate fi facut la fel de bine si inainte de propunerea produsului spre testare, astfel incit sa poata fi postat simultan.
Sabina scrie:
Orice întârziere de predare a produsului după perioada alocată (două săptămâni fix de la primire) va fi penalizată cu 10% din valoarea sa.

Putina flexibilitate n-ar strica aici. Multe lucruri neprevazute se pot intimpla in cele doua saptamini (un deces in familie care presupune o calatorie in celalalt capat al tarii, omul se poate imbolnavi sau poate fi trimis, pe neprevazute, intr-o delegatie). Pentru ca deadline-ul e de neclintit si pentru ca nimeni n-are chef sa scoata bani din buzunar aiurea (cit e 10% din valoarea unui D3x?), rezultatul va fi un review facut de mintuiala, mult mai prost decit ce ar fi putut iesi daca omului i s-ar fi acordat o prelungire justificata de circumstante.

Normal că există excepţii, însă se caută a fi evident că doar situaţiile excepţionale ies din regulament,

Singurul lucru care reiese din regulament este inexistenta oricarei exceptii (presupun ca semantica lui "orice" nu s-a schimbat in timp ce eu ma uitam in alta parte ;) ). Daca intentia a fost alta, regulamentul ar trebui modificat astfel incit s-o reflecte.
Sabina scrie:
In fine, observ ca exista o rubrica de penalitati, dar nu si una de recompense. Oricit de entuziasti ar fi testerii, procesul implica si parti mai putin atractive, in special redactarea review-ului. Mi se pare absolut firesc ca testerii sa fie rasplatiti pentru eforturile lor cel putin la fel ca si cistigatorii concursului "fotografia lunii" (eventual si premii speciale pentru review-urile deosebit de bine realizate). Nici Nikon Romania n-ar da faliment, nici testerii nu s-ar imbogati, dar ar dispare senzatia ca Nikon Romania a plecat la vinatoare de "iepurasi"...

Problema aceasta s-a mai discutat, dacă nu mă înşel chiar pe primul topic din această rubrică. S-a ajuns la concluzia că nu se vor da recompense cel puţin pentru un moment.

Nu "s-a ajuns la concluzia" ci concluzia asta a fost impusa de moderatoare fara prea multe discutii. E o diferenta...
Sabina scrie:Până una alta, pentru unii este o ocazie să folosească anumite produse, şi nu o obligaţie - iar efortul depus în cadrul celor două săptămâni este mic spre mediu, depinde de rigurozitatea fiecăruia.

Partea dificila incepe abia dupa cele doua saptamini, cind rezultatele testelor trebuie transformate intr-un review prezentat coerent si insotit de imagini de calitate. Ma indoiesc ca vreunul din cistigatorii concursului "fotografia lunii" depune un efort comparabil...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Citeva remarci pe tema regulamentului

Mesajde Sabina » Vin Mai 08, 2009 11:58 pm

Dacă e necesar o discuţie în contradictoriu e ok, eu nu-i văd rostul totuşi. Ca să evidenţiez nişte mici greşeli:

Pai nu exact asta am spus si eu?!? De vreme ce planul de teste oricum trebuie facut, poate fi facut la fel de bine si inainte de propunerea produsului spre testare, astfel incit sa poata fi postat simultan.


Eu am susţinut părerea, nu am contrazis-o, şi din nefericire reiese din text.

Nu "s-a ajuns la concluzia" ci concluzia asta a fost impusa de moderatoare fara prea multe discutii. E o diferenta...


De fapt, nu a fost impusă de mine, eu am propus o oarecare recompensă, însă n-a mers mai departe. Din nenumărate motive, nu eu administrez produsele Skin sau finanţele, deci nu eu hotărăsc ce se împarte şi ce nu. E o mare diferenţă, cu adevărat.

În legătură cu celelalte puncte, în special cele de rigurozitatea regulamentului - eu am o singură menţiune de făcut, nu cred că am interzis nicăieri sugestiile, ba chiar mai mult, le aştept, cât timp sunt pe un ton acceptabil, şi nu critică gen nod în papură. Nu e regulamentul perfect, şi nici nu s-a pretins nicăieri acest lucru. Lucrurile care sunt într-adevăr în neregulă se vor edita fără nicio discuţie, iar cele pur subiective se vor discuta să vedem dacă au fundament logic sau doar sunt piticii fiecăruia. Spre exemplu sunt de acord cu definirea unei cauze tip excepţie pentru cei ce întârzie cu produsul din motive obiective.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Citeva remarci pe tema regulamentului

Mesajde Dan Pop » Sâm Mai 09, 2009 3:04 am

Sabina scrie:Dacă e necesar o discuţie în contradictoriu e ok, eu nu-i văd rostul totuşi. Ca să evidenţiez nişte mici greşeli:

Rostul e o clarificare a ideilor. Iar greselile nu sint foarte convins ca-mi apartin.
Sabina scrie:
Pai nu exact asta am spus si eu?!? De vreme ce planul de teste oricum trebuie facut, poate fi facut la fel de bine si inainte de propunerea produsului spre testare, astfel incit sa poata fi postat simultan.

Eu am susţinut părerea, nu am contrazis-o, şi din nefericire reiese din text.

Din text reiese cam asa ceva: "aveti dreptate, dar e o problema...", iar problema era exact... propunerea mea.
Sabina scrie:
Nu "s-a ajuns la concluzia" ci concluzia asta a fost impusa de moderatoare fara prea multe discutii. E o diferenta...

De fapt, nu a fost impusă de mine, eu am propus o oarecare recompensă, însă n-a mers mai departe. Din nenumărate motive, nu eu administrez produsele Skin sau finanţele, deci nu eu hotărăsc ce se împarte şi ce nu. E o mare diferenţă, cu adevărat.

Eu am comentat discutia de pe forum, la care ati facut aluzie, si care a decurs in felul urmator: cineva a ridicat problema, altcineva a sustinut-o, iar moderatoarea a raspuns "Ca să clarific, este un ferm nu pentru orice fel de idee de plată." Cu asta, subiectul a fost ingropat pina in seara asta.
Sabina scrie:În legătură cu celelalte puncte, în special cele de rigurozitatea regulamentului - eu am o singură menţiune de făcut, nu cred că am interzis nicăieri sugestiile, ba chiar mai mult, le aştept, cât timp sunt pe un ton acceptabil, şi nu critică gen nod în papură.

Nu vad conexiunea intre aceasta remarca si sugestiile mele. Nu-mi amintesc sa ma fi plins ca sugestiile ar fi interzise, pe undeva...
Sabina scrie:Nu e regulamentul perfect, şi nici nu s-a pretins nicăieri acest lucru. Lucrurile care sunt într-adevăr în neregulă se vor edita fără nicio discuţie,

E prima oara ca se admite existenta unor lucruri in neregula, care vor fi corectate. In mesajul anterior, regulamentul era aparat in forma lui actuala. Deci, facem progrese, semn ca discutia nu e chiar fara rost.
Sabina scrie:Spre exemplu sunt de acord cu definirea unei cauze tip excepţie pentru cei ce întârzie cu produsul din motive obiective.

Asta e foarte bine, dar trebuia s-o spuneti de la bun inceput, in loc sa afirmati ca regulamentul, in forma actuala, admite exceptii.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Citeva remarci pe tema regulamentului

Mesajde Sabina » Sâm Mai 09, 2009 8:47 am

Dan Pop scrie:
De fapt, nu a fost impusă de mine, eu am propus o oarecare recompensă, însă n-a mers mai departe. Din nenumărate motive, nu eu administrez produsele Skin sau finanţele, deci nu eu hotărăsc ce se împarte şi ce nu. E o mare diferenţă, cu adevărat.

Eu am comentat discutia de pe forum, la care ati facut aluzie, si care a decurs in felul urmator: cineva a ridicat problema, altcineva a sustinut-o, iar moderatoarea a raspuns "Ca să clarific, este un ferm nu pentru orice fel de idee de plată." Cu asta, subiectul a fost ingropat pina in seara asta.


Problema fiind că o logică esenţială spunea că totuşi n-aş fi avut cum să răspund totul chiar de capul meu, că fiind totuşi vorba de nişte produse oferite de Skin, avea şi altcineva ceva de spus din staff-ul Skin. Ba chiar mai mult, eu nu consider că privea pe cineva în mod deosebit a cui a fost decizia, pentru că în orice echipă ea e cât de cât colectivă. Partea că eu aş fi fost de acord să dăm o oarecare recompensă era genul de informaţie care nu privea pe absolut nimeni de pe forum, pentru că nu intră în "need to know". :)

Dacă se va ivi vreo ocazie să dăm vreun premiu ceva cuiva de pe forum pentru teste, se va scrie ca atare pe topic. La momentul ăsta nu pare să se arate ceva în direcţia aia.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Citeva remarci pe tema regulamentului

Mesajde Dan Pop » Sâm Mai 09, 2009 8:48 pm

Sabina scrie:Problema fiind că o logică esenţială spunea că totuşi n-aş fi avut cum să răspund totul chiar de capul meu, că fiind totuşi vorba de nişte produse oferite de Skin, avea şi altcineva ceva de spus din staff-ul Skin.

Iar eu nu am facut decit sa comentez o afirmatie pe care ati facut-o la inceputul acestei discutii, care era nitelus paralela cu realitatea:
Problema aceasta s-a mai discutat, dacă nu mă înşel chiar pe primul topic din această rubrică. S-a ajuns la concluzia că nu se vor da recompense cel puţin pentru un moment.

Indiferent a cui a fost decizia, putin importa, nu a fost vorba de concluzia unei discutii pe forum. Daca cineva are probleme cu logica, nu sint eu acela.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Citeva remarci pe tema regulamentului

Mesajde Dan Pop » Lun Mai 11, 2009 2:01 pm

Citind versiunea (prea putin) revizuita a regulamentului, am dat peste urmatoarea contradictie:

- Contractul de închriere – La primirea produsului, userul va trebui să semneze un proces verbal de predare-primire* prin care atestă faptul că produsul va sta în posesia sa timp de două săptămâni în scopul testării acestuia.
- Scrierea review-ului – Review-ul trebuie scris şi uploadat pe forumul nikonisti.ro în termen de cinci zile de la predarea produsul în cauză (adică în 15 zile de la primirea acestuia).

Toate ar fi fost simple si clare daca n-ar fi existat paranteza finala, care, in loc sa lamureasca, creeaza confuzie.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Citeva remarci pe tema regulamentului

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Mai 11, 2009 2:21 pm

Sabina scrie:Partea că eu aş fi fost de acord să dăm o oarecare recompensă era genul de informaţie care nu privea pe absolut nimeni de pe forum, pentru că nu intră în "need to know". :)


Apreciez in mod deosebit sobrietatea exprimarii dumneavoastra. Subliniaza intr-un mod extrem de elegant demarcatia dintre participantii de pe forum si cei din managementul forumului :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Citeva remarci pe tema regulamentului

Mesajde Sabina » Lun Mai 11, 2009 6:06 pm

Nu mă înţelegeţi greşit, demarcaţia este mai curând între mine şi ceilalţi din staff-ul managerial. Cu alte cuvinte, în condiţiile astea, e lipsit de etică să postez o discuţie în care eu propun un lucru ce este respins de staff. Cu acel nu ferm n-am făcut decât să comunic un răspuns fără să mai dau vina pe cei din echipă, sa încep să povestesc cum eu am încercat, şi alte poveşti de genul, din nou, pentru că mi se pare lipsit de etică aşa ceva.

Îmi cer scuze dacă a sunat ca o delimitare dintre mine şi useri, nu a fost nici pe departe intenţia :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Următorul

Înapoi la Teste si recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator