Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:19 am

Articole Nikonisti.ro

Adrian Baicea Testează Nikon P90

Produse Nikon sub lupa

Adrian Baicea Testează Nikon P90

Mesajde Sabina » Sâm Apr 18, 2009 10:20 am

Avem şi primul review pentru această campanie de testare aici: http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=102
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Adrian Baicea Testează Nikon P90

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Apr 18, 2009 6:00 pm

Am citit cu placere articolul si mi se pare o initiativa laudabila.Domnul AB a muncit mult si se vede o rigurozitate care cred ca il fac capabil de foarte bune testari in viitor, daca va dori sa mearga pe drumul acesta.
Bun, fotografiile care il insotesc sunt cam subexpuse si demonstratia prin asta sufera, dar oricum e un inceput. Te astepti totusi ca cineva care testeaza sa faca si fotografii bune acelui obiect. Apoi din fotografiile care demonstreaza zgomotul nu se intelege nimic din pacate. Dar pe parcurs sunt sigur ca vom citi teste si mai bune.
Doar cu chestia asta nu as prea fi de acord:
Este adevarat ca exista si puncte slabe legate de senzorul cu 12MP si zoom-ul optic de 24x care vizeaza mai ales aberatiile cromatice intanlnite indiferent de focala si zgomotul care apare in fotografii chiar la valori mici ale ISO (64-100). Totusi cat timp aparatul foto este folosit pentru galerii foto pe internet sau la printuri cu dimensiuni medii aceste puncte slabe vor trece cu usurinta neobservate.

Eu am facut peste 5000 de imagini cu P80 pina acum, am printat si A4 si A3, la o calitate buna, daca nu foarte buna, si imaginea se vede bine nu numai intr-o galerie foto de web, ci si pe un monitor full HD de 72 de cm. Pina la 200 ISO nu sunt probleme, dupa, e un zgomot de imagine placut. Am facut si imagini intr-un bar la 6400 ISO foarte acceptabile.
In alta ordine de idei, este interesant ca Pentax are un aparat identic: http://www.imaging-resource.com/NEWS/1236031201.html sau http://www.dcviews.com/press/pentax-x70.htm
Toate butoanele sunt identic amplasate, forma, designul, totul e identic.
Am citit cu mare atentie toate review-urile de P90; toate sunt cam pe aceeasi lungime de unda, aparatul are si bune si rele;
oricum trebuie sa-l cunoastem ca sa-l folosim la adevarata valoare.
Eu inainte de a lua acest P90 am testat mai multe aparate bridge, Sony, Canon, Panasonic - si asta mi-a placut cel mia mult; fiecare are insa desigur alta scara de valori si asteapta ceva sau altceva de la un aparat.
Nu am citit in review-ul romanesc ca poate face 15 imagini pe secunda; asta este o caracteristica importanta, cred eu.
Foarte utile si interesante sunt modurile predefinite, FOOD are o setare utila a temperaturii de culoare, si sunt si altele utile.
Ce nu mi-a placut: dupa ce ai facut fotografia, nu poti sa vezi imaginea fotografiata nici cu clipping nici cu histograma, si timpul cit ramine in cadru e foarte mic, sub o secunda, si nu poate fi setat.
O scapare fundamentala este ca nu poti vedea histograma inainte de fotografiere, poate printr-un firmware sa indrepte...
Oricum domnul Baicea a facut o munca pe ansamblu foarte buna si merita toate felicitarile.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Adrian Baicea Testează Nikon P90

Mesajde Morphy » Sâm Apr 18, 2009 6:33 pm

Multumesc pentru aprecieri si opinii. ;)
Pe viitor, daca voi mai avea placerea de a testa echipament foto nikon, voi incerca sa obtin fotografii mai bune ale aparatului. Aveam de gand sa cumpar un blit extern SB-600 dar am ajuns la un obiectiv 50mm f/1.8D din cauza crizei :lol:
Este adevarat, din acel test ISO nu se intelege nimic deoarece imaginile sunt foarte mici. Sper sa am permisiunea celor de la skin sa ofer persoanelor interesate imaginile la o dimensiune utilizabila.
Din pacate nu am printat nici o fotografie realizata cu P90 dar sunt convins ca nu sunt probleme la A4, A3 . Despre zgomot, depinde cu ce comparam. Fata de alte aparate megazoom zgomotul este in limite normale dar atunci cand comparam cu un DSLR se observa zgomot chiar la ISO64. (fata de un ISO 200 la D40-ul meu)

Per total mi-a placut P90 cu atat mai mult cu cat ma asteptam la probleme mai mari din cauza celor 12MP inghesuiti pe un senzor destul de mic si a zoom-ul optic "extrem".
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Adrian Baicea Testează Nikon P90

Mesajde Dan Pop » Sâm Apr 18, 2009 9:07 pm

In primul rind, vreau sa mentionez ca nu am nici un fel de experienta cu P90, deci nu voi aborda aspectele pur tehnice ale review-ului.

In al doilea rind, singurul meu scop este sa-l ajut pe recenzent si pe altii aflati in situatia lui sa-si imbunatateasca viitoarele review-uri.

Morphy scrie:Pe viitor, daca voi mai avea placerea de a testa echipament foto nikon, voi incerca sa obtin fotografii mai bune ale aparatului.

Lasind la o parte expunerea necorespunzatoare, multe imagini lasa impresia de neglijenta: umbre aiurea pe o foaie de hirtie, aceeasi foaie de hirtiie prost cadrata, de se vede si masa de sub ea intr-un colt, plicul CD-ului nu este paralel cu marginile imaginii. Sint detalii, dar detalii care diminueaza calitatea globala a lucrarii, si e pacat de munca investita in ea...
Morphy scrie:Aveam de gand sa cumpar un blit extern SB-600 dar am ajuns la un obiectiv 50mm f/1.8D din cauza crizei :lol:

Cu un singur blitz extern tot nu rezolvi mare lucru la genul asta de fotografie. In lipsa unei dotari corespunzatoare in materie de iluminare artificiala, incearca sa folosesti lumina naturala, oricit de slaba ar fi ea (n-ai nevoie decit de un trepied).
Morphy scrie:Este adevarat, din acel test ISO nu se intelege nimic deoarece imaginile sunt foarte mici.

Imaginile sint suficient de mari, dar ar fi trebuit sa fie crop-uri pixel la pixel pentru a permite comparatii intre diversele sensibilitati. Vezi cum fac cei de la dpreview.com.
Morphy scrie:Per total mi-a placut P90 cu atat mai mult cu cat ma asteptam la probleme mai mari din cauza celor 12MP inghesuiti pe un senzor destul de mic si a zoom-ul optic "extrem".

De departe cea mai mare hiba a review-ului este lipsa unor imagini obtinute cu aparatul si care sa puna in evidenta atit calitatile cit si defectele obiectivului si ale senzorului. Cititorul trebuie sa vada cu ochii lui cum se comporta obiectivul in conditii extreme pentru a aprecia cit de mari sint distorsiunile si cam ce impact au asupra fotografiilor, cit de mari sint aberatiile cromatice (crop la un raport de vizualizare normal insotit de crop pixel la pixel), cit de bine iese o fotografie facuta din mina la focala maxima, cit de eficiente sint sistemele de stabilizare a imaginii etc. Pentru un aparat cu obiectiv fix, asemenea imagini sint esentiale, fiecare cititor vrea sa vada cu ochii lui cum stau lucrurile, in loc sa se bazeze pe aprecierile recenzentului. E adevarat ca se mentioneaza si o galerie, dar nu am gasit nici o modalitate de a ajunge la ea, asa ca nu stiu ce contine...

Alte remarci:

Evita exprimarile de tipul
Oricum in functie de preferintele voastre puteti folosi atat ecranul cat si vizorul indiferent ca vreti sa fotografiati sau sa filmati.

Intotdeauna sint de preferat exprimarile impersonale intr-un review. Textul de mai sus poate fi reformulat cu usurinta:
Oricum, in functie de preferintele utilizatorului, se poate folosi atit ecranul cit si vizorul, indiferent daca se fotografiaza sau se filmeaza.


Este absolut firesc ca pretul unui bridge high end sa depaseasca pe cel al celui mai ieftin kit DSLR entry level. In plus, e de asteptat ca pretul de lansare sa scada in timp...

Comparatiile intre aparate de clase diferite nu-si prea au rostul intr-un review. Ideal este de facut comparatii cu aparatele care vor fi competitorii directi ai aparatului recenzat, dar imi dau perfect de bine seama ca asa ceva nu este la indemina unui recenzent recrutat de pe un forum dedicat unui brand. E greu de asteptat din partea lui Nikon sa puna la indemina tester-ului si aparatele concurente scoase de Canon, Panasonic, Fuji si altii :lol:
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Adrian Baicea Testează Nikon P90

Mesajde Morphy » Sâm Apr 18, 2009 9:19 pm

1. Voi tine cont de parerile voastre la urmatoarele mele review-uri. :)
2. Saptamana viitoare sper sa apara si fotografiile din galeria foto. (nu va asteptati la "chestii" artistice :roll: )
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Teste si recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron