Acum este Vin Mai 17, 2024 10:07 am

Articole Nikonisti.ro

[Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Produse Nikon sub lupa

[Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde Sabina » Mar Aug 25, 2009 1:55 pm

Şi mai dăm şi un obiectiv la test, după ce am dat D5000-ul (pentru curioşi, review-ul va apărea pe site la sfârşitul săptămânii sau cel târziu marti, 8 septembrie).

Ca şi până acum, înscrierile se fac pe o perioadă fixă, şi anume între 25 august şi 9 septembrie 2009 obiectivul fiind trimis la tester pe 10 septembrie şi având la dispoziţie 12 zile să îl testeze. Planul de review este unul simplu şi presupune:

1. Introducere - elementele de bază ale obiectivului, primul "feel", scurtă comparaţie cu alte obiective (obţinută prin documentare sau prin experienţă first-hand dacă e cazul). Pe scurt un fel de overview
2. Descrierea în detaliu a obiectivului, cu toate avantajele şi dezavantajele, problemele ce pot apărea la acest obiectiv, unde este şi a fost cel mai de folos etc - dar şi detalii pe partea exterioară, detalii de construcţie de feel şamd.
3. Imagine, calitate, test de imagine în diverse situaţii (cu un număr de diafragme şi viteze de declanşare)
4. Tabel de specificaţii (va fi dată o formă fixă, similară cu cea de pe un număr de situri de review)

Desigur, acesta este un mini-plan, planul mare fiind dat "finalistului" din momentul în care acesta este ales, şi poate fi folosit ca o direcţie în ceea ce priveşte direcţia review-ului. :)

Succes.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde aind » Mar Aug 25, 2009 2:31 pm

Sabina scrie:Şi mai dăm şi un obiectiv la test, după ce am dat D5000-ul (pentru curioşi, review-ul va apărea pe site la sfârşitul săptămânii sau cel târziu lunea viitoare).

Ca şi până acum, înscrierile se fac pe o perioadă fixă, şi anume între 25 august şi 8 septembrie 2009 obiectivul fiind trimis la tester pe 9-10 septembrie şi având la dispoziţie 12 zile să îl testeze. Planul de review este unul simplu şi presupune:

1. Introducere - elementele de bază ale obiectivului, primul "feel", scurtă comparaţie cu alte obiective (obţinută prin documentare sau prin experienţă first-hand dacă e cazul). Pe scurt un fel de overview
2. Descrierea în detaliu a obiectivului, cu toate avantajele şi dezavantajele, problemele ce pot apărea la acest obiectiv, unde este şi a fost cel mai de folos etc - dar şi detalii pe partea exterioară, detalii de construcţie de feel şamd.
3. Imagine, calitate, test de imagine în diverse situaţii (cu un număr de diafragme şi viteze de declanşare)
4. Tabel de specificaţii (va fi dată o formă fixă, similară cu cea de pe un număr de situri de review)

Desigur, acesta este un mini-plan, planul mare fiind dat "finalistului" din momentul în care acesta este ales, şi poate fi folosit ca o direcţie în ceea ce priveşte direcţia review-ului. :)

Succes.


salut,
sunt puțin contrariat de ce anume se urmărește prin aceste teste, pe de-o parte sunt fotografii profesioniști care știu exact ce vor de la un obiectiv, care sunt capabili să obțină rezultate excelente și sunt cei mai calificați să-și dea cu părerea despre aceste produse puse în test pentru că probabil le au și ei, sau echivalente, practic au acces la mult mai multe "jucării" decât amatorii de noi, și..
pe de partea asta suntem noi amatorii care avem aparate medii, cateva obiective entry-level și de obicei visăm la bijuterii ca obiectivul pus în test.
acum.. ce șanse avem noi sa putem face un review la așa ceva?
poate ar fi mai bine să fie puse 2 obiective în test , unul pentru un profesionist care poate oferi detalii tehnice maxime pentru cei care și-ar permite imediat obiectivul și un al doilea obiectiv pentru un amator care ar putea să-l prezinte și din punctul de vedere al unui utilizator "normal" care ar putea fi convins printr-un limbaj mult mai apropiat să și-l achiziționeze intr-un viitor..
sau poate un obiectiv poate circula pe la mai mulți fotografi și amatori și părerile tuturor pot fi puse la un loc într-un review mult mai obiectiv..
eu unul m-aș înscrie dacă prezența pe forum al fotografilor pro nu m-ar intimida :)
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 25, 2009 3:20 pm

danip scrie:eu unul m-aș înscrie dacă prezența pe forum al fotografilor pro nu m-ar intimida :)

Inscrie-te linistit, cei citiva fotografi profesionisti care ne fac onoarea de a fi printre noi pe forum s-au abtinut pina acum sa se inscrie pe listele de candidati la testare, mai curind teme-te de Morphy :D
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Aug 25, 2009 7:09 pm

Dan Pop scrie:
Inscrie-te linistit, cei citiva fotografi profesionisti care ne fac onoarea de a fi printre noi pe forum s-au abtinut pina acum sa se inscrie pe listele de candidati la testare, mai curind teme-te de Morphy :D


Eu m-am oferit la un moment dat, dar mi s-a spus sa mai astept, poate se mai inscrie si altcineva. Si s-a inscris :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde Sabina » Mar Aug 25, 2009 7:52 pm

Eu ţin minte că după un număr de pm-uri la care eventual n-aţi mai răspuns, se înţelegea destul clar că nu prea vreţi să faceţi review-ul ăla. Eu am sugerat doar ceva ce mi se pare normal - să aşteptăm perioada de final a înscrierilor, şi atunci să se decidă, şi pe baza acceptului potenţialului tester, că doar nu obligăm niciun utilizator de pe forum să facă recenzii. :)

poate ar fi mai bine să fie puse 2 obiective în test , unul pentru un profesionist care poate oferi detalii tehnice maxime pentru cei care și-ar permite imediat obiectivul și un al doilea obiectiv pentru un amator care ar putea să-l prezinte și din punctul de vedere al unui utilizator "normal" care ar putea fi convins printr-un limbaj mult mai apropiat să și-l achiziționeze intr-un viitor..


A fost pus "la bătaie" acum câteva luni un 35mm, care e mai ... aproape de fotograful amator decât obiectivul acum în cauză. Acum, vor fi obiective şi obiective - cum nu vom da la test produse ce au apărut pe piaţă de foarte mult timp (de exemplu 50mm 1.8) decât la un update al acestuia, uneori vor fi şi echipamente nu foarte uşor de recenzat.

eu unul m-aș înscrie dacă prezența pe forum al fotografilor pro nu m-ar intimida


Aici am aceiaşi recomandare ca dl Dan Pop :)

Acum, ca să închei, e şi principiul trial and error, şi în ciuda faptului că nimic nu se compară cu experienţa personală, în construirea acestor recenzii are un rol destul de important şi capacitatea de research. Adică cineva care îşi petrece ceva timp studiind câtuşi de puţin despre echipamente şi tehnică, ştie cam pe unde să se uite când recenzează, unde ar putea fi punctele vulnerabile etc. Adică deşi buzunarul uneori nu permite experienţă first hand cu anumite echipamente, studiul poate fi de mare ajutor (deşi nu va înlocui niciodată pe deplin).

Noi stăm la dispoziţie cu ajutor, evident, cu obiectivul, iar testerul în sine îşi face propriul research - se poate folosi de informaţiile oferite de alţi utilizatori pe forum, le poate cere ajutorul în măsura în care aceştia sunt dispuşi să îl ofere.

Am mai zis eu asta mai demult, este importantă desigur şi calitatea recenziei, dar şi ca userii să se familiarizeze cu echipamente Nikon la care nu au acces prea des. Se încearcă o balansare a celor două :) Mai repet că sigur vor sări rechinii - nu căutăm cei mai lipsiţi de experienţă useri cu cel mai puţin echipament să dăm la test că ei nu ştiu cum e, ci un echilibru.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde cosminprund » Mar Aug 25, 2009 8:05 pm

Imi place foarte mult acest obiectiv, m-as fi inscris la review dar il am deja :)
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde aind » Mar Aug 25, 2009 9:23 pm

Dan Pop scrie:
danip scrie:eu unul m-aș înscrie dacă prezența pe forum al fotografilor pro nu m-ar intimida :)

Inscrie-te linistit, cei citiva fotografi profesionisti care ne fac onoarea de a fi printre noi pe forum s-au abtinut pina acum sa se inscrie pe listele de candidati la testare, mai curind teme-te de Morphy :D


okay atunci, mă înscriu la testarea obiectivului.
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde Morphy » Mie Aug 26, 2009 7:40 pm

Eu am fost surprins de faptul ca desi sunt multi fotografi pe forum sunt foarte putini interesati sa testeze produsele Nikon. Probabil multi nu se complica cu aparate foto compacte (P90, S230) dar nici la D5000 nu a fost coada. :lol:

Sper sa citesc review-uri foarte bune scrise de alti membrii.

PS: M-as fi inscris pentru 10-24mm dar consider ca avand (doar) D40 nu pot "stresa" la maxim obiectivul. De altfel nici nu cred ca este un obiectiv pe care si l-ar cumpara un posesor de Nikon D40.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde Dan Pop » Mie Aug 26, 2009 10:53 pm

Morphy scrie:PS: M-as fi inscris pentru 10-24mm dar consider ca avand (doar) D40 nu pot "stresa" la maxim obiectivul. De altfel nici nu cred ca este un obiectiv pe care si l-ar cumpara un posesor de Nikon D40.

Cita vreme fisa de teste nu cere calcularea unor functii de transfer al modulatiei, un senzor DX de 6 Mpix e la fel de bun ca oricare altul pentru evaluarea obiectivului. Cei interesati de o evaluare cantitativa a claritatii obiectivului stiu unde s-o gaseasca.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde romescu » Joi Aug 27, 2009 10:36 am

ok, suna foarte interesant.
Ma inscriu si eu daca nu e cu banat...

Romescu
romescu
 
Mesaje: 83
Membru din: Lun Feb 09, 2009 2:48 pm

Următorul

Înapoi la Teste si recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator