Acum este Vin Mai 03, 2024 6:11 am

Articole Nikonisti.ro

Mihai Croitoru testeaza Nikkor AF-S DX 35mm

Produse Nikon sub lupa

Re: Mihai Croitoru testeaza Nikkor AF-S DX 35mm

Mesajde admin » Mie Iul 15, 2009 10:17 am

Sabina scrie:
Toate corecturile se vor face mâine :)


Am realizat corecturile semnalate mai sus de mandea, Dan Pop si Radu Grozescu. Va multumim pentru feedback!

emp scrie:NIKON asteptam promotia sa-l cumparam.urgent sa nu treaca vara


Obiectivul este in promotie pana la 31 iulie.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Mihai Croitoru testeaza Nikkor AF-S DX 35mm

Mesajde Dan Pop » Mie Iul 15, 2009 11:27 am

Sabina scrie:Ca să îi răspund şi eu d-lui Dan Pop - coautori adică eu sau oricine altcineva din staff-ul Nikon nu este decât pur şi simplu spre a închega anumite propoziţii, şi a edita pe alocuri pur şi simplu acolo unde e cazul, atingând cât mai puţin din părerea userului. Nu de alta, mie una mi se pare esenţial ca review-ul să fie al utilizatorului (din nou, cu acele mici edit-uri, care nu sunt de substanţă ci de forma textului) din moment ce vrem .. review-uri de la utilizatori. :)

Intelesesem asta din prima interventie pe aceasta tema, dar remarca o facusem inainte de aparitia acestei interventii, la replica lui Mihai ca nu toate greselile ii apartin :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mihai Croitoru testeaza Nikkor AF-S DX 35mm

Mesajde emp » Mie Iul 15, 2009 1:56 pm

in concluzie,avand 18-55vr merita cumparat acest obiectiv?pun asa intrebarea fiindca de cand mi-am luat 55-200vr,pe acesta(18-55) nu l-am mai folosit niciodata
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Mihai Croitoru testeaza Nikkor AF-S DX 35mm

Mesajde Dan Pop » Mie Iul 15, 2009 3:16 pm

emp scrie:in concluzie,avand 18-55vr merita cumparat acest obiectiv?

Daca nu i-ai simtit niciodata lipsa, evident nu merita.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mihai Croitoru testeaza Nikkor AF-S DX 35mm

Mesajde emp » Joi Iul 16, 2009 9:15 am

daca n-am "gustat" din el normal ca nu-i simt lipsa.fiind un obiectiv luminos ma gandesc ca pot face portrete in interior cu el fara blit. interesant ar fi sa posteze cunoscatorii(si utilizatorii) obiectivelor aflate la promotie situatii clare in care folosesti obiectivul respectiv si nu cel din kit-18-55vr.astfel invataceii isi dau mai usor seama de calitatile obiectivelor
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Mihai Croitoru testeaza Nikkor AF-S DX 35mm

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 16, 2009 11:31 am

emp scrie:daca n-am "gustat" din el normal ca nu-i simt lipsa.

Cind e vorba de un obiectiv luminos, un superangular sau un teleobiectiv, nu trebuie sa gusti din ele ca sa le simti lipsa. Pur si simplu constati ca exista fotografii pe care ai vrea sa le faci, dar nu poti din cauza limitarilor obiectivului. Cita vreme nu te lovesti de limitarile obiectivelor pe care le ai, nu ai de ce sa-ti cumperi altele.
emp scrie:fiind un obiectiv luminos ma gandesc ca pot face portrete in interior cu el fara blit.

Daca vrei portrete de calitate, trebuie sa iei in consideratie cel putin doua surse de lumina.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mihai Croitoru testeaza Nikkor AF-S DX 35mm

Mesajde emp » Joi Iul 16, 2009 12:31 pm

oare mai indicat ar fi sa-mi iau un sb600?
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Mihai Croitoru testeaza Nikkor AF-S DX 35mm

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 16, 2009 4:18 pm

emp scrie:oare mai indicat ar fi sa-mi iau un sb600?

Daca-l vrei pentru portret, atunci ar trebui sa mai consideri si urmatoarele:

  • sistem declansare de la distanta a flash-ului prin radio (flash-ul de pe D60 nu poate comanda decit SB800 si SB900 prin simpatie)
  • stativ
  • umbreluta
  • cap de prindere pentru umbreluta si flash
Pentru rezultate optime, totul in dublu exemplar (cu exceptia transmitatorului de la sistemul de declansare la distanta).
Daca vrei sa economisesti vreo 1000 RON, ia-ti doua Nissin Di466 in loc de doua SB600 si sistemul de declansare la distanta: Nissin-urile pot fi declansate prin simpatie de flash-ul de pe D60.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Re: Mihai Croitoru testeaza Nikkor AF-S DX 35mm

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 16, 2009 10:19 pm


Asa cum ne-a obisnuit de-a lungul timpului, Sorin Sava este pe linga subiect. Nici una din discutiile citate nu abordeaza problema lui Di 466 declansat prin simpatie. Ambele se concentreaza pe diversele probleme de compatibilitate dintre Di-622 si diverse sisteme de declansare la distanta prin radio, adica exact ce voiam sa evit atunci cind am recomandat Di-466 in loc de SB600.

Sigur, nu intimplator doua Di-466 costa mai putin decit un SB600: nici calitatea constructiei, nici posibilitatile oferite nu sint aceleasi, dar pentru aceasta problema (portret in interior cu D60), se poate construi cu ele o solutie care da rezultate la fel de bune, cu o investitie sensibil mai mica. In plus, un Di-466 montat pe aparat ofera cam toate functiile uzuale: zoom automat pe reflector, functionare in mod iTTL. N-o fi fiind capabil de sincronizare la viteze de peste 1/250 secunde, dar asta e o functie pe care eu unul inca n-am folosit-o nici la SB600, nici la SB900. Si nici nu poate comanda prin AWL niste SB 600-800-900-uri externe. :D

N-am recomandat Di-622 nu din considerente de pret (diferenta este practic nesemnificativa) ci pentru ca acesta nu se sincronizeaza prin simpatie decit daca flash-ul principal este in mod iTTL (emite preflash-uri), mod care nu prea convine atunci cind flash-ul principal este folosit doar pentru a declansa flash-urile externe prin simpatie (flash-ul principal se pune pe manual, la puterea minima necesara pentru a declansa celelalte flash-uri).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Teste si recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori