Acum este Joi Apr 18, 2024 4:41 am

Articole Nikonisti.ro

Discuţii pe teme fotografice - Terasa F64, Sâmbătă 9 mai

Cand? Unde? In ce fel?

Discuţii pe teme fotografice - Terasa F64, Sâmbătă 9 mai

Mesajde soulwise » Sâm Apr 25, 2009 8:14 am

Daca imi permiteti as avea o intrebare pentru domnul Radu Grozescu ( sper sa o vada si sa raspunda :) )

Stiu ca sunteti foarte ocupat , dar :
Pe cand urmatoarea intalnire pe teme fotografice ?
Nu as dori ca aceste ocazii de a invata fie si cate un pic din experienta dumneavoastra sa se opreasca aici . Poate data viitoare vvor reusi sa soseasca la eveniment mai multi pasionati de fotografie .

Cu deosebita stima !
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Apr 25, 2009 7:32 pm

soulwise scrie:Daca imi permiteti as avea o intrebare pentru domnul Radu Grozescu ( sper sa o vada si sa raspunda :) )

Stiu ca sunteti foarte ocupat , dar :
Pe cand urmatoarea intalnire pe teme fotografice ?
Nu as dori ca aceste ocazii de a invata fie si cate un pic din experienta dumneavoastra sa se opreasca aici . Poate data viitoare vvor reusi sa soseasca la eveniment mai multi pasionati de fotografie .

Cu deosebita stima !
M.


Multumesc de intrebare, eu tot mai sper sa apara initiative de succes in aceasta directie, mai ales ca a venit primavara :-)

Poate cineva de la Nikon sa ne prezinte niste aparate ( D5000 ? ), obiective, accesorii intr-un cadru organizat.

Daca nu, poate imprumutam din nou terasa de la F64 si va prezint eu ce am prin genti, doar din cele pe care scrie Nikon :-)

Dar ar trebui sa facem un plan de actiune, presupun ca daca dam o tema s-ar putea aduna si mai multi ca ultima data :-)

Dat fiind ca multe intrebari pe forum privesc tehnica fotografica, in mod special obiectivele, am putea sa povestim pe aceasta tema. Daca aveti si alte sugestii, va rog sa le scrieti aici.

Sambata viitoare e 2 mai, asa ca prima sambata posibila ar fi 9 mai. Nu stiu daca F64 are terasa libera, ca sa-i convingem ar trebui mai multe raspunsuri entuziaste in acest topic :-)

Rugamintea ar fi sa nu veniti mai mult de 20 ca sa incapem comod pe terasa :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde Dan Pop » Sâm Apr 25, 2009 8:11 pm

Radu_Grozescu scrie:Dat fiind ca multe intrebari pe forum privesc tehnica fotografica, in mod special obiectivele, am putea sa povestim pe aceasta tema. Daca aveti si alte sugestii, va rog sa le scrieti aici.

Daca vine suficienta lume si daca putem obtine de la F64 un whiteboard sau flipchart, cred ca ar fi interesanta o prezentare de circa 30 minute pe tema "complemente de optica si spectroscopie optica pentru uzul fotografilor amatori", o abordare pur calitativa, fara nici un fel de formule sau calcule, dar care sa lamureasca diverse aspecte ale fotografiei color: temperatura de culoare, diferentele dintre sursele de lumina folosite curent in fotografie (cele bazate pe radiatia corpului negru vs cele cu descarcare in vapori de mercur sau sodiu), formarea imaginii printr-o lentila convergenta in aproximatia gaussiana si in practica (cel putin aberatii cromatice si de sfericitate).

Nu stiu altii cum sint, dar eu am privit fotografia cu alti ochi cind am inteles diversele aspecte mentionate mai sus...
Radu_Grozescu scrie:Sambata viitoare e 2 mai, asa ca prima sambata posibila ar fi 9 mai. Nu stiu daca F64 are terasa libera, ca sa-i convingem ar trebui mai multe raspunsuri entuziaste in acest topic :-)

9 mai e OK pentru mine.
Radu_Grozescu scrie:Rugamintea ar fi sa nu veniti mai mult de 20 ca sa incapem comod pe terasa :-)

Primii veniti, primii serviti :D
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Discuţii pe teme fotografice - Terasa F64, Sâm 9 mai 2

Mesajde Sabina » Sâm Apr 25, 2009 8:53 pm

Pe 9 mai mă înscriu şi eu :) (cam 80% sigur - coincidenta face sa fiu in bucuresti in acea sambata)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde vid313 » Dum Apr 26, 2009 9:02 am

Si eu voi face tot posibilul ca la aceasta intalnire sa vin.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde alex » Dum Apr 26, 2009 5:18 pm

Radu_Grozescu scrie:
Poate cineva de la Nikon sa ne prezinte niste aparate ( D5000 ? ), obiective, accesorii intr-un cadru organizat.


Adica cineva de la SKIN Media, pentru a fi mai exacti. :) D5000 va fi disponibil din 5 Mai la distribu(bu)itorul amintit, deci ar putea sa vina cu un demo, poate chiar prin intermediul F64 (ceea ce ar fi mult mai indicat ;) ).
alex
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:03 am

Discuţii pe teme fotografice - Terasa F64, Sâm 9 mai 3

Mesajde Sabina » Dum Apr 26, 2009 7:32 pm

Aia rămâne de văzut :) O să anunţăm dacă vine vreun produs surpriză.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 26, 2009 7:35 pm

Sabina scrie:O să anunţăm dacă vine vreun produs surpriză.

Daca e anuntat, atunci, prin definitie, nu mai e surpriza :D
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde soulwise » Dum Apr 26, 2009 7:48 pm

Ma bucur ca intrebarea mea a starnit interesul dumneavoastra domnule Radu Grozescu si imi anunt prezenta la urmatorul eveniment indiferent de vreme , locatie ( numai in Bucuresti sa fie ) sau ora pentru ca este o reala placere sa ascult sfaturile celor mai experimentati in acest domeniu .

Ca teme putem adopta subiectul propus de domnul Dan Pop cat si cel propus de dumneavoastra , pe langa care as indrazni a va invita sa abordam cate putin si din tehicile de iluminare + ca as reveni cu , cateva intrebari in ceea ce priveste fotografia de produs ( am dat de curand peste cateva mici probleme ) . Poate cateva cuvinte despre importanta balansului de alb ar fi foarte potrivite dar asta vom vedea atunci daca si cand va fi cazul .
Sunt absolut sigur ca va fi o experienta placuta , prin urmare astept cu nerabdare o hotarare irevocabila in ceea ce priveste data , locatia si ora .

Ca si data trecuta imi ofer si eu sprijinul pentru aceia dintre dumneavoastra care doresc sa afle mai multe din aria IT ( hardware ) , configuratii , incadrari in buget , elemente de intretinere periodica etc . :)

Cu deosebita stima si respect domnilor .
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Discuţii pe teme fotografice - Terasa F64, Sâm 9 mai

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Apr 26, 2009 9:07 pm

soulwise scrie:.
Sunt absolut sigur ca va fi o experienta placuta , prin urmare astept cu nerabdare o hotarare irevocabila in ceea ce priveste data , locatia si ora .


Prin bunavointa celor de la F64 am confirmarea pentru sambata 9 mai, pe terasa, incepand cu ora 10. Nu veniti mai devreme, 10.00 e ora la care se deschide magazinul :-)

Ramane sa facem programul, dar sunt singur ca ne vom descurca.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori