Acum este Mie Mai 15, 2024 3:15 pm

Articole Nikonisti.ro

L 100

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Re: L 100

Mesajde abs+ » Joi Aug 27, 2009 5:32 am

MySideOfWorld...imi pare rau de patania ta :|

Am si eu o intrebare cum fac o fotografie cu expunere indelungata (nu cu blitz)...
Lumina buna tuturor.
Avatar utilizator
abs+
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Aug 14, 2009 6:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: L 100

Mesajde George21 » Joi Aug 27, 2009 12:18 pm

nu ai cum, doar cu modul de peisaj de noapte, nu are setare manuala a expunerii

MySideOfWorld eu am l16 de 1 an, am tras cu el in jur de 8000 sau 9000 de cadre, daca nu mai multe, nu are nimik, tu ai avut ghinion, asta-i viata, altii au ales nikon si sunt fericiti de asta
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: L 100

Mesajde Dan Pop » Joi Aug 27, 2009 1:42 pm

abs+ scrie:Am si eu o intrebare cum fac o fotografie cu expunere indelungata (nu cu blitz)...

Daca e pina-n 8 secunde, apesi pe buton si astepti. Nu ai acces la timpi mai lungi de expunere si nu-ti poti alege singur timpul de expunere, aparatul va decide ce diafragma si timp de expunere sa foloseasca. Poti, insa, forta timpi mai lungi decit ar considera aparatul necesari, setind corectii de expunere pozitive. Este cam singurul control pe care-l ai asupra aparatului. Daca vrei mai mult, trebuie sa te orientezi catre un bridge sau un DSLR.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: L 100

Mesajde abs+ » Joi Aug 27, 2009 4:10 pm

Va multumesc:)
Lumina buna tuturor.
Avatar utilizator
abs+
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Aug 14, 2009 6:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: L 100

Mesajde MySideOfWorld » Joi Aug 27, 2009 10:49 pm

Noroc,

Va multumesc pentru compasiune, astazi am aflat ce a patit aparatul meu de a murit subit. Am fost prea nefericitu' posesor al unui aparat care pana sa il cumpar, aproximativ 6 luni a stat nefolosit cu baterii alcaline in el. Acest fapt a dus la o reactie chimica in circuitele aparatului datorita bateriilor drept pentru care majoritatea circuitului electric era fie prajit, fie ruginit, practic irecuperabil.

Finalul ?

L100 e deja in drum spre casare si nu mai vreau un aparat de la nikon niciodata. Nu sunt nici fan canon, dar sunt un impatimit al fotografiei, asa ca prefer sa strang bani pentru un Lumix G1, pana acum produsele lor nu m-au dezamagit niciodata.

Totusi va sfatuiesc sa aveti foarte mare grija cu intretinerea aparatului, manualul de la nikon mi s-a parut un ghid de traversare a strazii pe culoarea verde pentru pietoni, incomplet, mult prea general, lipsit de continut important, superficial si lista poate continua, oricum din cate am aflat de pe net sunt cativa baieti destepti, posesori de L100 din prima generatie care nu pot folosi acumulatori si vor sa dea nikon in judecata pt. scoaterea pe piata a unui produs extrem de poluant prin numarul mare de baterii care-l consuma, evident baietii aia nu sunt din Romania, insa macar atata satisfactie sa am dupa gustul amar, in rest voua celorlalti va doresc sa va tina aparatele si sa faceti poze cat mai multe cu ele.

Bafta si zile insorite pentru poze reusite!
Munca innobileaza, iar atunci cand pui suflet in ceea ce faci, lucrurile prind viata!
Avatar utilizator
MySideOfWorld
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Aug 02, 2009 9:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: L 100

Mesajde Dan Pop » Joi Aug 27, 2009 11:43 pm

MySideOfWorld scrie: Va multumesc pentru compasiune, astazi am aflat ce a patit aparatul meu de a murit subit. Am fost prea nefericitu' posesor al unui aparat care pana sa il cumpar, aproximativ 6 luni a stat nefolosit cu baterii alcaline in el.

Si e vina lui Nikon ca cine ti-a vindut tie aparatul l-a tinut cu bateriile in el, pina au curs?
MySideOfWorld scrie:oricum din cate am aflat de pe net sunt cativa baieti destepti, posesori de L100 din prima generatie care nu pot folosi acumulatori si vor sa dea nikon in judecata pt. scoaterea pe piata a unui produs extrem de poluant prin numarul mare de baterii care-l consuma, evident baietii aia nu sunt din Romania,

Daca ar fi destepti, si-ar face upgrade de firmware si ar trece la acumulatori. Cita vreme nu exista vreo lege care sa-i oblige pe producatorii de aparatura electronica sa faca numai aparate care sa mearga si cu acumulatori, au tot atitea sanse de cistig ca si daca i-ar da in judecata direct pe producatorii de baterii alcaline. In plus, in lumea civilizata, aceste baterii sint reciclate, asa ca nu utilizarea lor este poluanta ci nepredarea lor la centrele de colectare. Deci, baietii tai destepti sau predau bateriile la centrele de colectare si, atunci, nu mai e vorba de nici o poluare, sau le arunca pe unde se nimereste, si atunci ar trebui sa se dea in judecata pe ei insisi :lol:
MySideOfWorld scrie:insa macar atata satisfactie sa am dupa gustul amar,

Cam ciudata satisfactie, dar, oricum, nu vei avea parte de ea.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: L 100

Mesajde emil » Vin Aug 28, 2009 11:20 am

Dan Pop scrie:
MySideOfWorld scrie: Va multumesc pentru compasiune, astazi am aflat ce a patit aparatul meu de a murit subit. Am fost prea nefericitu' posesor al unui aparat care pana sa il cumpar, aproximativ 6 luni a stat nefolosit cu baterii alcaline in el.

Si e vina lui Nikon ca cine ti-a vindut tie aparatul l-a tinut cu bateriile in el, pina au curs?


Sunt curios daca MySideOfWorld ar fi la fel de suparat(a) pe Lumix daca ar pati la fel cu o camera foto de la ei si cel/cea care-i vinde aparatul ar tine baterii in camera pana se scurg :D

Ii inteleg frustrarea, dar in cazul de fata eu cred ca de vina e firma/persoana care i-a vandut camera si nu producatorul. Apropo, daca aparatul mai e in garantie, nu ar trebui sa fie suportata si o astfel de defectiune ? (asta daca nu a pierdut garantia deschizand camera).
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: L 100

Mesajde MySideOfWorld » Vin Aug 28, 2009 11:24 am

Si e vina lui Nikon ca cine ti-a vindut tie aparatul l-a tinut cu bateriile in el, pina au curs?


Nu incerc sa intru in polemica cu nimeni pe acest forum referitor la un subiect, si anume nikon, care pentru mine s-a incheiat, nu ma refer la performantele aparatului L100, ci la o suma de factori pe care i-am enuntat de-a lungul post-urilor mele in acest forum si pe care nu le voi relua.

Nu inteleg de ce se neglijeaza sau se trece cu vederea acest vestit Firmware 1.1, adica un produs nou sa fie dus in service....hmm, ciudat la fel de ciudat cum sunt atatea plangeri pe forumuri referitoare la diferitele tipuri de baterii si acumulatori care dau batai de cap si fel de fel de erori, daca aprofundezi subiectul L100 care este un new-entry pe piata vei fi uimit cum o gramada de oameni impartasesc miraculos aceleasi probleme si erori aparute in soft-ul aparatului.

Ai deschis un pic ochii sa vezi ca toti proaspetii posesori de L100 care isi fac cont pe nikonisti.ro vin din start cu intrebarea de ce nu le merge aparatul cu acumulatori? Oare toti suntem o gramada de tantalai nevoiti sa aflam aici raspunsuri pertinente de la niste "destepti" ?

Adica sa inteleg ca tu esti genu care dupa ce iti cumperi o paine dai fuga acasa si sa-i faci un upgrade in cuptor pentru ca inca este cruda? Ma mira uneori felul in care logica ta si a multora de a va inchina la brand va impinge sa emiteti si sa rostiti idei de genul asta cu atata seninatate.

Cat despre intrebarea ta, ai fi uimit sa afli cate raspunsuri exista in service nikon ca sa ramai cu aparatu in brate, asta daca nu te tiganesti in speranta ca iti vei recupera paguba.

Deci, baietii tai destepti


Sunt unii despre care am auzit, nu confirm povestea dar voi urmari subiectul, stai linistit ca s-au intentat procese pentru prostii mai mari in "lumea civilizata" despre care imi spui tu si in care logica ta n-ar avea nici sustinatori nici succes.
Munca innobileaza, iar atunci cand pui suflet in ceea ce faci, lucrurile prind viata!
Avatar utilizator
MySideOfWorld
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Aug 02, 2009 9:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: L 100

Mesajde MySideOfWorld » Vin Aug 28, 2009 11:32 am

Draga Emil,

Stiai ca daca iti curg bateriile in aparat, nu este vina producatorului care acuza faptul ca ai folosit baterii neagreate de ei? Apropo, bateriile alea se numeau Panasonic, nu am cum sa dovedesc ca au stat 6 luni in aparat (am aflat de la magazinul de unde am luat aparatul), deci cine ma crede pe mine cu bon si garantie in mana. Ei pot foarte usor sa infirme ceva ce eu nu pot dovedi.

Oricum acum am scapat de belea, dar e faza aia, 10 insi cu bube, rad de al 11-lea ca lui i-a crescut mai mare. Nu cred sa fie aici pe forum cineva care sa nu-si fi luat o tzeapa cat se poate de legala, am postat patania aici pe forum sa stie si altii daca mai patesc la fel prin ce trebuie sa treaca, atat, nu am cerut ajutor divin si nici lamuriri suplimentare, ele nu vin nici macar de unde trebuie.
Munca innobileaza, iar atunci cand pui suflet in ceea ce faci, lucrurile prind viata!
Avatar utilizator
MySideOfWorld
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Aug 02, 2009 9:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: L 100

Mesajde Dan Pop » Vin Aug 28, 2009 2:08 pm

MySideOfWorld scrie:
Si e vina lui Nikon ca cine ti-a vindut tie aparatul l-a tinut cu bateriile in el, pina au curs?


Nu inteleg de ce se neglijeaza sau se trece cu vederea acest vestit Firmware 1.1, adica un produs nou sa fie dus in service....

De ce sa fie dus in service? Toate upgrade-urile de firmware Nikon, inclusiv asta, vin cu instructiuni detaliate de instalare.
MySideOfWorld scrie:Ai deschis un pic ochii sa vezi ca toti proaspetii posesori de L100 care isi fac cont pe nikonisti.ro vin din start cu intrebarea de ce nu le merge aparatul cu acumulatori? Oare toti suntem o gramada de tantalai nevoiti sa aflam aici raspunsuri pertinente de la niste "destepti" ?

Intrebarea mi se pare fireasca si nu trebuie sa fii neaparat tantalau ca s-o pui. In principiu, cei care isi cumpara L100 sint oameni cu mai putine inclinatii tehnice si e firesc sa apeleze la altii care stiu mai mult.
MySideOfWorld scrie:Adica sa inteleg ca tu esti genu care dupa ce iti cumperi o paine dai fuga acasa si sa-i faci un upgrade in cuptor pentru ca inca este cruda?

Sa intelegi ca de cite ori imi cumpar ceva cu firmware upgradabil, indiferent ca e vorba de un card reader sau de un DSLR, unul din primele lucruri pe care il fac este sa verific daca are instalata ultima versiune de firmware si, in caz contrar, i-o instalez eu. N-are nici un rost sa ma expun riscului de a ma lovi de probleme care au fost deja rezolvate. Este mult mai constructiv decit sa injur firma ca nu i-a iesit totul perfect din prima...
MySideOfWorld scrie:Ma mira uneori felul in care logica ta si a multora de a va inchina la brand va impinge sa emiteti si sa rostiti idei de genul asta cu atata seninatate.

Daca taceai, filozof ramineai. Am la ora actuala DSLR-uri Canon, Nikon si Sony. Am mai avut, in trecut si Olympus, plus bridge-uri Panasonic, HP si Fuji (si am facut upgrade-uri de firmware de cite ori a fost cazul, la toate la care a fost cazul). Deci, la care brand ma inchin?
MySideOfWorld scrie:Cat despre intrebarea ta, ai fi uimit sa afli cate raspunsuri exista in service nikon ca sa ramai cu aparatu in brate, asta daca nu te tiganesti in speranta ca iti vei recupera paguba.

Nu vad ce are asta de a face cu intrebarea mea. Ai vreun exemplu concret de aparat care a crapat in termenul de garantie, din vina lui Nikon, si pe care service-ul Nikon a refuzat sa-l repare in conditii de garantie? Daca da, impartaseste-ni-l si noua. Eu nu cunosc nici un asemenea caz, in schimb stiu nenumarate cazuri de aparate reparate gratis pentru probleme aparute in timpul perioadei de garantei. In cazul tau, chiar nu vad de ce si-ar fi asumat Nikon responsabilitatea.

Ca tot am ajuns la subiectul asta, am avut si eu o problema de service in garantie unde a trebuit sa insist mai mult decit era cazul pentru ca piesa defecta sa-mi fie inlocuita gratis, dar n-am dat niciodata vina pe Canon pentru asta, ci pe firma care are monopolul service-ului in garantie pentru Canon in Romania. Ulterior am aflat ca si altii au avut probleme similare cu aceeasi firma, dar ca si ei si le-au rezolvat neacceptind aburelile personalului acelei firme. Consider ca pe un avantaj ca la Nikon una si aceeasi firma se ocupa si de latura comerciala si de cea de service autorizat.

MySideOfWorld scrie:
Deci, baietii tai destepti

Sunt unii despre care am auzit, nu confirm povestea dar voi urmari subiectul, stai linistit ca s-au intentat procese pentru prostii mai mari in "lumea civilizata" despre care imi spui tu si in care logica ta n-ar avea nici sustinatori nici succes.

De la a intenta un proces si pina la a-l cistiga e cale lunga...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator