Acum este Mie Mai 15, 2024 6:36 am

Articole Nikonisti.ro

L 100

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Re: L 100

Mesajde Dinu Lazar » Mar Iun 30, 2009 1:12 pm

Perfect, e un firmware mai dosit, nu apare pe pagina normala dedicata aparatului.
Orice ati face, respectati cu sfintenie ce scrie la http://www.nikon-euro.com/kdb/en/2009/27587/EN/el100_win_en_ABF.html
Bafta mare!
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: L 100

Mesajde felicity2001ro » Mar Iun 30, 2009 1:57 pm

gata, e ok, merge super.
am avut noroc, azi s-a lansat firmware-ul acesta
cred ca ma laud singura, dar poate si insistenta mea a ajutat la ceva
glumesc.....
:D
felicity2001ro
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 23, 2009 12:56 pm

Re: L 100

Mesajde MySideOfWorld » Lun Aug 03, 2009 7:24 pm

buna ziua tuturor nikonostilor,

de o saptamana sunt si eu posesor de nikon, mai precis modelul L100. In tot acest timp l-am supus tuturor testelor si am inceput sa-i exploatez functiile din plin.(mentionez ca sunt un "pozar" amator caruia ii place sa scoata "untul" din aparatul foto)

Este un aparat pe care il gasesc a avea un design interesant si atragator. Are un meniu extrem de facil si te poti baza pe el in multe conditii. L-am comparat cu prima mea camera digitala compacta, un Panasonic Lumix DMC LS80 ES de 8.1MP pe care am cheltuit 290 Lei si la care am primit cadou un card SD 2GB Panasonic. Am gasit in modul scena mai putine optiuni predefinite decat la LS80, de asemenea la l100 controlul manual ISO este practic inexistent iar LS80 il are, setarea autodeclansatorului la l100 este limitata la 10 secunde, la LS80 aveam pana la 60 de secunde, de asemenea ciudat este faptul ca la l100 macro e un fel de close-up combinat cu zoom ca sa poti face capturi de la mai putin de 1 cm iar pixeli imaginii sunt redusi automat, fapt de care nu m-am lovit la LS80.
Imaginile pe timp de noapte sunt inca un mare minus, ISO excesiv fara posibilitate de control.
Inca un dezavantaj major este incompatibilitatea cu acumulatorii reincarcabili. Exista stiu acel update, insa il faci pe cont propriu si nu este acoperit de garantie, deci declinarea raspunderii fata de un produs lansat pe piata mi se pare un lucru total neprofesionist.
Am avut totusi sansa sa gasesc acest aparat NOU cu card 4GB si cartela Orange la reducere de 40% cand s-a inchis unul din magazinele Carrefour Braila, deci practic am cheltuit dublu 660 ron fata de investitia in LS80-iul meu de care am fost extrem de multumit.
In concluzie 660 ron consider ca sunt banii care intr-adevar ii merita l100 si nu pretul actual.

Punctele forte sunt:
- zoom-ul optic de 15x care m-a impresionat in mod placut;
- imaginile "wide" care de multe ori te scutesc de nevoia de a mai compune panorame cu soft pe pc;
- claritatea si acel efect de sharp pe care il capata imaginile mai ales cele pe timp de zi cu mult soare;
- optiunea de presetare a luminozitatii "White Balance" (ajuta foarte mult mai ales la fotografiile facute in interior);
- desi lipseste cu desavarsire optiunea bracketing, optiunile din burst par sa salveze oarecum situatia;
- culorile foarte apropiate de realitate sunt inca un atu care ma apropie de proaspatul meu ochi digital;
- LCD- ul mai mult decat suficient cel putin pentru mine;
- panorama assist din meniul scena care te ajuta mai ales daca nu esti un bun cunoscator in crearea de panorame;
- simplitatea aspectului;
- filmarea pana la incarcarea cardului si posibilitatea de a folosi zoom-ul in timpul inregistrarii.

Per total te poate ajuta in multe ocazii fie ca esti fotograf profesionist (te scapa de timpul pierdut pentru efectuarea setarilor manuale), fie ca esti pozar de ocazie si nu stii cu ce se mananca, cei 10MP si "creierul" aparatului rezolva problemele, totusi va recomand cu caldura sa il cumparati cand s-o mai ieftini si se va apropia de adevarata valoarea in bani.
Munca innobileaza, iar atunci cand pui suflet in ceea ce faci, lucrurile prind viata!
Avatar utilizator
MySideOfWorld
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Aug 02, 2009 9:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: L 100

Mesajde dllully » Dum Aug 09, 2009 9:55 pm

Buna,
Eu sunt o proaspata proprietara de L100 si am o problema imaginile nu sunt foarte clare toate au asa punctulete ca si cum ar avea nisip inainte am avut un Sony DSC- F717 facea niste poze oglinda la acest aparat voi ati reusit asa ceva? Eu l-am cumparat ca sa ii fac fiului meu multe multe poze dar pana acum nu sunt prea incantata de calitate. Astept cu nerabdare feedback-uri de la voi. Multumesc, Iulia
dllully
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Aug 09, 2009 2:00 pm

Re: L 100

Mesajde George21 » Dum Aug 09, 2009 10:55 pm

dllully scrie:Buna,
Eu sunt o proaspata proprietara de L100 si am o problema imaginile nu sunt foarte clare toate au asa punctulete ca si cum ar avea nisip inainte am avut un Sony DSC- F717 facea niste poze oglinda la acest aparat voi ati reusit asa ceva? Eu l-am cumparat ca sa ii fac fiului meu multe multe poze dar pana acum nu sunt prea incantata de calitate. Astept cu nerabdare feedback-uri de la voi. Multumesc, Iulia


In cazuri de lumina buna tot apare zgomot ? sau doar in lumina slaba cand nu folosesti flashu ?
pune cateva poze sa vedem exact
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: L 100

Mesajde MySideOfWorld » Lun Aug 10, 2009 10:14 pm

Buna,
Eu sunt o proaspata proprietara de L100 si am o problema imaginile nu sunt foarte clare toate au asa punctulete ca si cum ar avea nisip inainte am avut un Sony DSC- F717 facea niste poze oglinda la acest aparat voi ati reusit asa ceva? Eu l-am cumparat ca sa ii fac fiului meu multe multe poze dar pana acum nu sunt prea incantata de calitate. Astept cu nerabdare feedback-uri de la voi. Multumesc, Iulia


Buna, iti recomand in primul rand sa rasfoiesti cu mare atentie manualul camerei, este foarte important sa ii cunosti particularitatile si modurile in care face pozele, este un aparat extrem de simplu, chiar si pentru cei care fotografia nu este foarte cunoscuta ca si arta sau activitate de baza, de aceea inca odata iti recomand sa ai la indemana atat aparatul cat si manualul, urmand pasii din manual executa indicatiile oferite de ei ca si proba, vei vedea ca vei stapani aparatul in mai putin de 2-3 ore intr-un week-end cand ai timp. Daca rezultatele nu sunt pe masura asteptarilor nici dupa manual, verifica daca obiectivul este curatat de praf, scame, etc si daca problema persista viziteaza un dealer sau service-ul.

http://www.panoramio.com/user/3210631/tags/Nikon%20L100 - sunt cateva pzoe facute de mine cu acest model de aparat dupa ce am urmat instructiunile din manual.

De asemenea iti recomand ca in cazul pozelor facute la interior si la lumina slaba sa nu te astepti la rezultate fantastice fara trepied sau fara blitz (flash), cat despre acel "nisip" in poze, trebuie sa ai grija ca inainte sa faci poza sa apesi declansatorul mai intai pana la jumatate, dupa ce dreptunghiul din dispaly apare verde apesi declansatorul pana la capat si nu imediat sau daca este rosu, acest lucru se intampla pentru ca aparatul focalizeaza automat si cel mai bine este ca subiectul (fiul tau, o vaza, un peisaj, etc) sa fie in centrul imaginii.

Spor la treaba si s-auzim de bine!
Munca innobileaza, iar atunci cand pui suflet in ceea ce faci, lucrurile prind viata!
Avatar utilizator
MySideOfWorld
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Aug 02, 2009 9:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: L 100

Mesajde BogdanMihai » Joi Aug 13, 2009 1:54 pm

Stie cineva unde as putea gasi un adaptor la 220V tip NIKON EH-67 pentru NIKON L 100?
Va multumesc.
BogdanMihai
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 13, 2009 1:50 pm

Re: L 100

Mesajde abs+ » Vin Aug 14, 2009 5:02 pm

Am si eu o intrebare legata de Nikon-ul L100...daca ii fa update (pentru a putea folosi acumulatori) pierd garantia...nu?Se poate face aceasta operatiune intr-un centru autorizat?Si daca da unde anume.
Va multumesc.
Lumina buna tuturor.
Avatar utilizator
abs+
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Aug 14, 2009 6:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: L 100

Mesajde MySideOfWorld » Vin Aug 14, 2009 9:25 pm

Am si eu o intrebare legata de Nikon-ul L100...daca ii fa update (pentru a putea folosi acumulatori) pierd garantia...nu?


noroc, daca nu reusesti sa faci acel update si aparatul devine inoperabil, cred ca ai toate sansele sa pierzi garantia.

Se poate face aceasta operatiune intr-un centru autorizat?Si daca da unde anume.


Cel mai sigur si rapid este sa te adresezi service-ului inscris pe certificatul de garantie al aparatului. Suni la ei le spui problema si din cate stiu sunt obligati sa te ajute cu acest aspect, mai ales din cauza de neinformare.

La raft in magazin nu exista aceasta informatie cum ca nu merge cu acumulatori, o regasesti in manual sau o afli abia mai apoi, in plus, eu am facut acel update, totul e ok, insa cu acumulatori incarcati full (incercat cu 3 seturi de acumulatori diferiti) imi arata ca am bateriile aproape consumate, deci asta inseamna vizita in service, timp pierdut, bani cheltuiti, stress, toate astea pentru ca nu am fost informat corect cu privire la acest aspect.

Imi pare rau ca cei care apuca sa isi cumpere L100 afla de bubele lui abia dupa ce au dat banii pe el!
Munca innobileaza, iar atunci cand pui suflet in ceea ce faci, lucrurile prind viata!
Avatar utilizator
MySideOfWorld
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Aug 02, 2009 9:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: L 100

Mesajde George21 » Vin Aug 14, 2009 9:34 pm

daca versiunea noua de firmware este descarcata de pe situl oficial nu ai de ce sa pierzi garantia
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator