Acum este Mar Mai 07, 2024 8:15 am

Articole Nikonisti.ro

D5000 sau D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D5000 sau D90

Mesajde KodiaK » Dum Iun 28, 2009 10:30 am

Intre D5000 si D90 castigatorul clar este D90.
Toate avantajele lui D5000 aduse de clony in discutie mi se par importante pt cineva care d-abia a intrat in lumea DSLR. Ca pas de la o compacta sau un bridge la DSLR, mi se par mai potrivit D5000-ul decat D90. Ecranul rabatabil este bine venit pt cei obisnuiti sa faca incadrarea pozelor pe LCD si nu prin viewfinder.
Nush cum este focusarea prin live view la D5000, dar la D90 este extrem de slaba, chiar si comparativ cu un bridge. Mi-e greu sa cred ca la D5000 este mai rasarita decat la D90. Live view-ul este introdus pe motive de marketing, pentru a atrage cat mai multi amatori in lumea DSLR. Nu prea vad nici o situatie in care live view-ul sa fie de preferat viewfinderului. Chiar si in cazul unor poze facute cu aparatul deasupra capului, pina face focusul aparatul prin live view (daca reuseste sa il faca) am ratat momentul.
Un alt aspect pe care iar nu il pot intelege, este cum se poate compara LCD-ul de pe D90 cu cel de pe D5000. Este o diferenta colosala intre ele. D5000 are acelasi LCD de la D40, iar de cand am D90-ul LCD-ul de pe D40 mi se pare extrem de slab. Este cam ca diferenta de la HD la DVD :P.
Diferenta de greutate mi se pare ridicola. Este vorba de 80g intre cele 2 aparate.

Decat sa dau ~3200 pe un D5000 pentru ca este usor si am ecran rabatabil mai bine dau 1/2 din pret pe un bridge, care este mai usor si superior la focusul prin LCD decat D5000.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dinu Lazar » Dum Iun 28, 2009 12:57 pm

Live view-ul este introdus pe motive de marketing, pentru a atrage cat mai multi amatori in lumea DSLR. Nu prea vad nici o situatie in care live view-ul sa fie de preferat viewfinderului.


Asa am crezut si eu pina am pus mina pe D5000. Acu` nu mai cred asta...
Repet, numai o minuire intensa a unui aparat si trecerea prin mai multe genuri fotografice poate sa creeze o suita de impresii pertinente.
Nici o fotografie de la http://www.orasul.ro/excursiefoto/2009/20090627/20090627_dlazar/index.html nu as fi putut-o face fara live view.
Cit despre asta: http://www.orasul.ro/excursiefoto/2009/20090627/20090627_dlazar/slides/20090627_dlazar_08.html as vrea si eu o lectie de fotografie, cum se face fara live view, ca nu stiu.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde KodiaK » Dum Iun 28, 2009 2:01 pm

Nici o fotografie de la http://www.orasul.ro/excursiefoto/2009/ ... index.html nu as fi putut-o face fara live view.


Scuza-ma dar nu inteleg la ce te referi. Cum adica nu puteai sa le faci fara live view? Adica nu puteai sa duci aparatul la ochi in loc sa te uiti pe LCD?

Cit despre asta: http://www.orasul.ro/excursiefoto/2009/ ... ar_08.html as vrea si eu o lectie de fotografie, cum se face fara live view, ca nu stiu.


Iarasi nu inteleg la ce te referi. Again se duce aparatul la ochi si se incadreaza prin viewfinder. Probabil ca trebuie si asezat pe vine pt ca subiectii stateau jos. Dar chiar nu vad problema.

Nu zic ca live view-ul nu ar fi o chestie utila, dar din pacate este inca intr-un stadiu prematur. Focusarea prin viewfinder fiind mult mai rapida si mai precisa decat prin LCD.
De cand am D90-ul nu am facut nici o poza cu live view (in afara de cateva la inceput sa vad cum este). Mai trec pe live view cand dau cuiva sa imi faca poza si nu este de loc familiar cu aparatele foto.

Repet, nu stiu cum este la D5000, dar la D90 in modul live view nu am decat un singur punct de focus, focusul se face mult mai greu (de ordinul secundelor), AF-Assistul nu merge in liveview (deci in lumina slaba adio focus - chiar daca prin viewfinder si fara AF-Assist am foscus in lumina slaba).
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: D5000 sau D90

Mesajde clony » Dum Iun 28, 2009 5:00 pm

KodiaK scrie:
Iarasi nu inteleg la ce te referi. Again se duce aparatul la ochi si se incadreaza prin viewfinder. Probabil ca trebuie si asezat pe vine pt ca subiectii stateau jos. Dar chiar nu vad problema.

Nu zic ca live view-ul nu ar fi o chestie utila, dar din pacate este inca intr-un stadiu prematur. Focusarea prin viewfinder fiind mult mai rapida si mai precisa decat prin LCD.
De cand am D90-ul nu am facut nici o poza cu live view (in afara de cateva la inceput sa vad cum este). Mai trec pe live view cand dau cuiva sa imi faca poza si nu este de loc familiar cu aparatele foto.

Repet, nu stiu cum este la D5000, dar la D90 in modul live view nu am decat un singur punct de focus, focusul se face mult mai greu (de ordinul secundelor), AF-Assistul nu merge in liveview (deci in lumina slaba adio focus - chiar daca prin viewfinder si fara AF-Assist am foscus in lumina slaba).


Dragă Andrei,
Tu chiar crezi că dl.Lazăr nu ştie cum se fac pozele prin viewfinder? Când cineva îţi aduce un contraargument în scris şi tu îi repeţi a doua, ba chiar a treia oară argumentul tău, este ca şi într-un dialog verbal când repeţi pe un ton mai ridicat argumentul tău fiindcă nu ai cum să ţii piept contraargumentului.

Eu îmi închipui că dl.Lazăr a vrut să spună că o asemenea poză nu poate fi făcută "aşezat pe vine în faţa subiecţilor" după cum în mod candid te pronunţi tu, fiindcă:
a) atragi atenţia subiecţilor şi dispare farmecul imaginii, nu va mai reprezenta un instantaneu;
b) în momentul următor te vei trezi cu DSLR-ul tău pe post de minge de fotbal din partea lui "nea Melu" de pe bancă, dacă nu cumva iei şi una pe cocoaşă. Un amic de-al meu a scăpat mai ieftin, doar cu o flegmă de juma de kg şi o duzină de înjurături din partea unui neanderthalian.

De aceea ziceam că pentru unul pasionat de "street photography" D5000 este extraordinar, n-are legătură treaba asta cu vechimea în branşa utilizatorilor de DSLR. Mai are dl.Lazăr o poză aici: http://www.orasul.ro/excursiefoto/2009/ ... ar_04.html Îmi închipui cum ar fi dacă ai încerca să o pozezi pe domnişoara din Gara de Nord, care ar fi rezultatul...

Focalizarea pe ecran la D5000 este extrem de rapidă în lumina zilei, chiar şi în interior, dar nu neapărat focalizarea este atu-ul major aici. Ci încadrarea imaginii. Faptul că pot să încadrezi corect, rapid, discret şi să tragi imaginea. Slavă Domnului, aparatele astea focalizează atât de bine că după ce ai încadrat poţi poza şi cu ochii închişi. Apeşi până la jumătate aştepţi o clipă şi ştii restul. Evident că în condiţii mai grele vei prefera vizorul, dar cine te împiedică? Vorbeşti de parcă D5000 nu ar avea şi vizor... Doar că Live View + Vizor la D5000 înseamnă cu mult mai mult decât Live View + Vizor la D90. Asta în ciuda datelor tehnice mai modeste ale ecranului de la D5000... diferenţa pare a fi mare doar pe hârtie, la ochi nu e chiar aşa.

Ca sa nu spun ca Live View Autofocus la D5000 prezintă patru moduri selectabile: Face Priority, Wide Area, Normal Area şi Subiect Tracking iar dacă la D90 ai doar un punct, asta este încă o dovadă zdrobitoare a superiorităţii D90 faţă de D5000 :)
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde KodiaK » Dum Iun 28, 2009 6:09 pm

Eu nu m-am referit ca dl Dinu Lazar nu ar stii sa faca poze prin viewfinder, ci pur si simplu nu intelegeam de i-ar fi fost imposibil sa faca poze fara live view. Greseala mea ca nu mi-am imaginat ca el incerca sa faca poze pe ascuns.
Tu chiar crezi ca subiectul nu isi da seama cand ii faci o poza cand te vede cu ditamai aparatul foto indreptat sper el??
Daca vrei sa face poze pe ascuns at iti iei o ultracompacat sau incerci cu mobilul, nu vii cu un DSLR.

Live View-ul este relativ nou pe piata DSLR-urilor. Chiar nu cred ca inainte de Live view nu exista street Photography.

Ca sa nu spun ca Live View Autofocus la D5000 prezintă patru moduri selectabile: Face Priority, Wide Area, Normal Area şi Subiect Tracking iar dacă la D90 ai doar un punct, asta este încă o dovadă zdrobitoare a superiorităţii D90 faţă de D5000 :)

Alea sunt moduri de focus. Si D90 le are pe primele 3. Nu stiu daca m-am exprimat bine cand am zis un singur punct. Ideea era ca in modul LV am un singur chenar micut in mijlocul LCD-ului, care imi indica focusul. Sunt destul de sigur ca sistemul de AF in modul LV este identic la ambele aparate.
Si poate experienta personala cu AF-ul din LV nu este suficienta ca sa imi dau cu parerea aici, dar cred ca oamenii de pe dpreview ar avea mai multa greutate:
"Contrast detect AF so slow it's useless for most types of photography (which is often the case on DSLRs)"
Acesta este unul dintre punctele slabe ale lui D5000.
Prin viewfinder AF-ul este de tipul phase detect, care se stie ca este superior celui de tipul contrast detect (adica cel din modul LV).
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dan Pop » Lun Iun 29, 2009 10:15 am

clony scrie:3. mi-e greu să cred că dincolo de lipsurile de mai sus, D90 este NET superior lui D5000 așa cum spui tu.

Citindu-va diversele mesaje in acest thread ramin cu impresia tot mai clar definita ca atit pus o intrebare cu raspuns cunoscut (de dvs): D5000. Ar fi fost mai corect sa formulati intrebarea originala la modul: "de ce l-as prefera pe D90 lui D5000 ca backup pentru D700?", urmind ca dvs sa respingeti toate argumentele :twisted:

Daca amicul cu D700 in cautare de backup e real, va sfatuiesc sa va procurati si o casca de protectie. Veti avea mare nevoie de ea atunci cind amicul va incerca sa utilizeze D5000-ul si, cuprins de frustrare, va simti nevoia sa-l arunce in capul celui care i l-a recomandat :lol:

Oricite merite ar avea D5000 ca aparat entry-level, este mult prea departe de un D700 la capitolul interfata si ergonomie pentru a-l inlocui pe acesta fara o perioada de readaptare intr-o situatie in care nu e timp de asa ceva. Vrei sa schimbi repede sensibilitatea sau modul de automatism al expunerii si constati ca butoanele cu care erai obisnuit nu numai ca nu mai sint la locurile lor, dar nu mai sint deloc!

clony scrie:Cred că D5000 va fi unul din vârfurile de vânzări ale NIKON și cred că cei care vor intra în lumea DSLR cu această cameră vor fi "vânduți" pe viață brandului Nikon.

Cu doua saptamini in urma, patronul unui magazin foto imi spunea ca a reusit sa vinda doua exemplare de cind a iesit aparatul pe piata si pina atunci.

Motivul nu e greu de ghicit: pentru un entry-level e prea scump, indiferent de gadget-urile incluse, iar cei care au deja un entry-level nu sint tentati sa faca upgrade la alt entry-level. La a doua intilnire a nikonistilor din Bucuresti, capul de afis a fost o prezentare D5000 si noul 10-24/3.5-4.5. In ciuda entuziasmului cu care domnul Grozescu a prezentat noul aparat, practic toata atentia audientei s-a concentrat pe zoom-ul superangular.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde clony » Lun Iun 29, 2009 7:55 pm

Dan Pop scrie:
clony scrie:Citindu-va diversele mesaje in acest thread ramin cu impresia tot mai clar definita ca atit pus o intrebare cu raspuns cunoscut (de dvs): D5000. Ar fi fost mai corect sa formulati intrebarea originala la modul: "de ce l-as prefera pe D90 lui D5000 ca backup pentru D700?", urmind ca dvs sa respingeti toate argumentele :twisted:

Daca amicul cu D700 in cautare de backup e real, va sfatuiesc sa va procurati si o casca de protectie. Veti avea mare nevoie de ea atunci cind amicul va incerca sa utilizeze D5000-ul si, cuprins de frustrare, va simti nevoia sa-l arunce in capul celui care i l-a recomandat :lol:

Oricite merite ar avea D5000 ca aparat entry-level, este mult prea departe de un D700 la capitolul interfata si ergonomie pentru a-l inlocui pe acesta fara o perioada de readaptare intr-o situatie in care nu e timp de asa ceva. Vrei sa schimbi repede sensibilitatea sau modul de automatism al expunerii si constati ca butoanele cu care erai obisnuit nu numai ca nu mai sint la locurile lor, dar nu mai sint deloc!

Motivul nu e greu de ghicit: pentru un entry-level e prea scump, indiferent de gadget-urile incluse, iar cei care au deja un entry-level nu sint tentati sa faca upgrade la alt entry-level. La a doua intilnire a nikonistilor din Bucuresti, capul de afis a fost o prezentare D5000 si noul 10-24/3.5-4.5. In ciuda entuziasmului cu care domnul Grozescu a prezentat noul aparat, practic toata atentia audientei s-a concentrat pe zoom-ul superangular.


Daca aţi fi urmarit thread-ul după ce am încetat noi doi replicile, toti cei care au intervenit au abandonat intrebarea initiala, legata de camera de backup si au discutat pro si contra celor doua camere in discutie la modul general. Asa ca nu am mai insistat, discutia fiind oricum interesanta si asezonata cu opiniile d-lui Dinu Lazăr.

Pentru mine această discuţie a avut un rol benefic fiindcă m-a determinat să descoper mai multe informaţii despre cele două camere şi m-a făcut să-mi doresc foarte mult un D5000. Aşa că, până să-şi ia amicul meu cameră de backup pentru D700 mi-am luat eu pentru al meu D300 această mică bijuterie care este D5000. Am comandat-o pe net la F64 şi vineri a ajuns la mine (vă pot arata factura dacă nu credeţi). Aşa că ultimele opinii pe care le-am scris au venit din partea unuia care a butonat câteva ore camera şi i-a văzut plusurile şi minusurile, aşa că, întradevăr, acum eu ştiam răspunsul pentru mine... În ce priveşte capul spart de prietenul frustrat, nu vă faceţi grijă degeaba. Nu am asemenea prieteni, care să se comporte astfel. Poate că dvs.aveţi, nu ştiu. Deşi mă insultaţi prin a pune la îndoială existenţa acestui prieten sau cel puţin prin insinuarea pe care o faceţi total neelegant, prietenul meu beneficiază direct de investiţia mea fiindcă o poate vedea la lucru, fapt care îl va ajuta în luarea deciziei, indiferent care va fi aceasta. În plus, când recomand ceva cuiva, mai ales când implică o investiţie serioasă, am întotdeauna grijă să-i pun în faţă plusurile şi minusurile, să-i spun ce aş face eu dar să-i atrag atenţia că e f.posibil ca pentru el să nu fie la fel de importante argumentele care m-au condus la acea preferinţă şi să se gândească bine înainte de a alege.

Îmi place mult D5000 acum după ce a poposit în ogradă la mine şi chiar dacă îmi repetaţi aceleaşi argumente a "n"-a oară de parcă nu era suficient să le spuneţi odată (aceeaşi idee expusă unui mai înainte unui colistean: e ca şi cum aţi ţipa mai tare în discuţie) cum ar fi acela cu descoperirea că nu mai sunt butoanele familiare la locul lor, ba nu mai sunt de loc, treaba asta mă lasă rece.

Pentru mine chiar ar fi o treabă monotonă să folosesc două camere aproape identice... mult mai atractiv mi se pare o pereche complementară. Nu am nicio problemă cu faptul că butoanele nu sunt acolo... garantez că într-o lună, voi umbla cu aceeaşi dexteritate prin setările lui D5000 ca printre cele ale lui D300. Pot să vă spun că doar după câteva zile îmi este deja familiară şi găsesc intuitiv tot ce am nevoie foarte repede. Asta nu înseamnă că pentru mine D5000 are numai plusuri... sincer, minusurile care le-au scos alţii în evidenţă nu mă afectează prea tare... pe mine mă supără cei de la Nikon din alt motiv... anume faptul că nu se opresc asupra unui standard, rămânând fideli acestuia, aşa cum au făcut cu montura de la obiective... Aşadar, lucruri care ar fi supărătoare pentru un posesor de D300 sau D700 la achiziţionarea lui D5000 sunt:
1. faptul că foloseşte alt tip de card de memorie... aş găsi o scuză că s-a dorit utilizarea unor carduri mai ieftine... dar tot nu-mi convine acest lucru
2. faptul că foloseşte alt tip de baterie şi, evident, alt încărcător... aici chiar nu-i înţeleg pe cei de la Nikon
3. supărarea mai mare este că şi cablul USB este diferit... având o mufă mai mică la aparat decât standardul folosit la celelalte modele
4. Au eliminat amărâta aia de mufă cu 10 picioruşe pentru conectarea modulului de GPS sau a telecomenzilor infrared şi oferă un modul GPS nou, evident cu altă conexiune...

Probabil că mai sunt şi alte lipsuri... astea mi-au sărit în ochi... dar nu m-au lovit suficient de tare să-mi dispară încântarea legată de ergonomie, manevrabilitate, modul silenţios de operare, şamd.

Mâine plec pentru 17 zile la un tratament balnear şi iau D5000 cu mine. Mă întreb dacă nu cumva întors acasă mi se va părea greu de lucrat cu D300 :)

Şi, înainte de a încheia... mi se pare normal ca oamenii de la prezentarea în cauză să fie interesaţi cu predilecţie de zoom-ul superangular. E o explicaţie simplă... majoritatea celor prezenţi erau ori profesionişti care deja au o pereche de camere cu care îşi fac treaba, ori amatori care au un entry level şi care nu sunt interesaţi să facă upgrade la alt entry level ci tind spre ceva mai sus, de la D300 încolo. Dar fără îndoială că mulţi dintre cei de faţă erau potenţiali cumpărători în viitorul apropiat sau mai îndepărtat al acelui obiectiv care este tentant pentru orice utilizator. Dacă veţi citi mai atent ce am spus eu când am pronosticat un viitor strălucit pe piaţă lui D5000, veţi vedea că alta e nişa pe care o ţinteşte Nikon... dar nu vreau să mă repet fiindcă oricum am senzaţia că citiţi doar printre rânduri.
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dan Pop » Mar Iun 30, 2009 10:44 am

clony scrie: Nu am nicio problemă cu faptul că butoanele nu sunt acolo... garantez că într-o lună, voi umbla cu aceeaşi dexteritate prin setările lui D5000 ca printre cele ale lui D300.

Pentru o perioada am lucrat cu un D300 si un D80. Desi D80-ul era mult mai apropiat ca interfata de D300 decit e D5000, multe lucruri imi erau peste mina la D80 dupa ce m-am obisnuit cu interfata lui D300, desi D80-ul fusese primul meu Nikon.

Sigur, cita vreme nu folosesti decit D5000-ul, te calezi mental pe interfata lui si totul e OK, daca preferi controlul aparatului prin meniuri in loc de butoane dedicate. Lucrurile se complica atunci cind vrei sa treci repede de la un aparat la altul. Acesta e motivul pentru care prefer perechea D300 - D700 (da, stiu ca ma repet din nou).
clony scrie:Aşadar, lucruri care ar fi supărătoare pentru un posesor de D300 sau D700 la achiziţionarea lui D5000 sunt:
1. faptul că foloseşte alt tip de card de memorie... aş găsi o scuză că s-a dorit utilizarea unor carduri mai ieftine... dar tot nu-mi convine acest lucru

Nikon nu a gindit aparatele de clasa entry-level si amator ca backup-uri sau companioane pentru semipro-uri, asa ca nu avea nici un motiv sa se incurce cu niste carduri de memorie atit de mari ca CF-urile. Pina si Canon a abandonat, incepind cu 450D, cardul CF la modele entry-level.
clony scrie:2. faptul că foloseşte alt tip de baterie şi, evident, alt încărcător... aici chiar nu-i înţeleg pe cei de la Nikon

E simplu: aparatul trebuia sa fie cit mai compact, deci nu era loc pentru EN-EL3e. Canon a procedat exact la fel la seria de DSLR-uri entry-level compacte, de unde rezulta ca exista ceva logica in spatele acestei decizii.
clony scrie:3. supărarea mai mare este că şi cablul USB este diferit... având o mufă mai mică la aparat decât standardul folosit la celelalte modele

Neplacut, intr-adevar, e rezultatul dorintei de a combina doi conectori (AV si USB) in unul singur. Alt efect secundar al compactizarii.
clony scrie:4. Au eliminat amărâta aia de mufă cu 10 picioruşe pentru conectarea modulului de GPS sau a telecomenzilor infrared şi oferă un modul GPS nou, evident cu altă conexiune...

N-au eliminat nimic, conectorul cu 10 pini nu a fost niciodata disponibil la aparate inferioare clasei semipro. Aparatele de clasa amator si entry-level au fost intotdeauna dotate cu niste conectori mai compacti pentru telecomenzi si alte functii. Aparatele de clasa amator si entry-level nu sint concepute pentru compatibilitate la nivel de accesorii cu cele semipro si pro. O exceptie fericita o constituie flash-urile.
clony scrie:Mâine plec pentru 17 zile la un tratament balnear şi iau D5000 cu mine. Mă întreb dacă nu cumva întors acasă mi se va părea greu de lucrat cu D300 :)

Exista si posibilitatea ca, dupa 17 zile, D5000-ul sa nu mai prezinte nici un interes ;) Veti aprecia din nou excelenta priza in mina a lui D300, marea lui viteza de raspuns la tot ceea ce i se cere sa faca si usurinta cu care poate fi controlat din butoanele si selectoarele dedicate :)
clony scrie:Dacă veţi citi mai atent ce am spus eu când am pronosticat un viitor strălucit pe piaţă lui D5000, veţi vedea că alta e nişa pe care o ţinteşte Nikon...

Nu cred ca am nevoie sa citesc ce ati scris dvs. ca sa-mi formez propria parere despre nisa tintita de Nikon cu D5000. La actualul pret, in mod cert n-o va nimeri: incepatorii se vor orienta catre D60 iar cei cu mai multe pretentii catre D90, care e marginal mai scump decit D5000, dar vine in kit cu un obiectiv mult mai interesant.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde clony » Sâm Iul 25, 2009 12:21 am

Dan Pop scrie: Aparatele de clasa amator si entry-level au fost intotdeauna dotate (...)

clony scrie:Mâine plec pentru 17 zile la un tratament balnear şi iau D5000 cu mine. Mă întreb dacă nu cumva întors acasă mi se va părea greu de lucrat cu D300 :)

Exista si posibilitatea ca, dupa 17 zile, D5000-ul sa nu mai prezinte nici un interes ;) Veti aprecia din nou excelenta priza in mina a lui D300, marea lui viteza de raspuns la tot ceea ce i se cere sa faca si usurinta cu care poate fi controlat din butoanele si selectoarele dedicate :)
clony scrie:Dacă veţi citi mai atent ce am spus eu când am pronosticat un viitor strălucit pe piaţă lui D5000, veţi vedea că alta e nişa pe care o ţinteşte Nikon...

Nu cred ca am nevoie sa citesc ce ati scris dvs. ca sa-mi formez propria parere despre nisa tintita de Nikon cu D5000. La actualul pret, in mod cert n-o va nimeri: incepatorii se vor orienta catre D60 iar cei cu mai multe pretentii catre D90, care e marginal mai scump decit D5000, dar vine in kit cu un obiectiv mult mai interesant.


M-am intors de o saptamana acasa si ma gandesc ca ar fi cazul sa povestesc putin despre experienta mea cu D5000 la Albena, Bulgaria, unde am facut cura balneara.

Daca D5000 este aparat Entry Level la gama Nikon asa cum va place sa subliniati, aceasta este vestea cea mai buna. Inseamna ca Nikon ne pregateste surprize extrem de placute pe viitor. Fiindca conform unei surse prestigioase, anume http://www.dxomark.com/index.php/eng/DxOMark-Sensor Nikon D5000 se ţine strans lipit de D90 şi este in TOP 20 DSLR CAMERAS - ALL BRANDS la toate capitolele, batând surate mai sonore, cum ar fi D300, Leica M8 :-) precum si multe alte nume grele din gama DSLR. Asta inseamnă ca daca Nikon ţine la brand, si nu ma indoiesc ca tine, va scoate toate camerele cu ştaif peste acest minunat D5000. Fiindcă la urma urmei judecam o camera in primul rand dupa calitatea imaginilor produse si nu dupa modul in care comanda bliţurile, tipul cardului folosit, şamd. Şi, da, Nikon D5000 scoate poze de toată frumuseţea. Nu o spun doar eu ci o spun alţii cu greutate.

Dincolo ce spun ceilalţi... ce am observat eu...
Am avut cu mine câteva obiective, anume noul Nikon 10-24, ceva mai vechiul 70-300 VR, precum si 50/1,4 G. Am avut de asemenea si un teleconvertor Tamron, acela de 1,4.

Pe 10-24 l-am folosit destul de putin, desi este obiectivul al carui raport preţ plătit/satisfactie rezultată este mai bun decat la tot ce am cumparat pana acum. Totusi am observat ca se comporta ireproşabil, parca suge culoarea din ambient asa de placute sunt imaginile. Singurul minus, daca incerc sa suprapun doua filtre slim, UV si CPL, vigneteaza intre 10 si 12, dar pot trai cu asta :)

Ceva mai mult am folosit obiectivul fix de 50, care este unul dintre favoritele mele. Rezultate bune, nici o nemultumire. Impreuna cu camera formeaza un cuplu perfect... greutatea te face sa te gandesti mai degraba la un compact, focalizarea extrem de rapida, imagini placute. Dacă aş avea articulaţiile mai puţin ruginite :-) şi mobilitatea de pe vremuri probabil că acest obiectiv ar sta pe cameră mai tot timpul.

Surpriza mare a venit de la 70-300 VR care a stat cam 80% din timp pe camera. Eu zic ca focalizeza mai repede pe D5000 decat pe D300, poate ma insel, entuziasmul bată-l vina, dar ce nu ma insel este ca scoate imagini mai bune pe micuţa bestie cum o alintă dl.Lazăr. Am fixat pe timpi de expunere mici sau foarte mici, în funcţie de lumina existentă, am pus pe Auto ISO şi am tras cadre in neştire de la persoane aflate in mişcare. Cele mai multe le-am tras la 300mm şi, desi se spune că este soft la aceasta extrema, majoritatea cadrelor au iesit excelent, mai ales avand in vedere ca in ciuda timpilor redusi de expunere si a mecanismului VR, mainile mele sunt destul de ruginite... Ceea ce face insa diferenta fata de D300 este zgomotul... aici a fost surpriza maxima. Acum poate ca am nimerit eu un exemplar de D300 care scoate imagini cu zgomot mai pronuntat decat media si un D5000 in cealalta extrema, cert este ca nivelul de zgomot la imaginile scoase de mine la D5000 fata de D300 depaseste bine raportul prezentat intre cele doua camere pe DXOMark.

Intr-o zi am montat la 70-300 si Teleconvertorul Tamron. S-a comportat bine pana la 250mm si satisfacator pe restul. Chiar si intre 250 si 300 mm la lumina buna focaliza automat, bineinteles ceva mai ezitant, dar la lumina ceva mai redusa cerea imediat pe manual.

Per ansamblu rezultatele zic ca sunt mai mult decat incurajatoare. Un fotograf cu mai multa experienta ca mine sunt convins ca poate sa faca minuni cu D5000, cel putin pe lumina cat de cat buna... Si, ca sa ma refer la citatul de la inceput, vreau sa mai fac doar cateva precizari:

a. Da, intors acasa am simtit mare placere sa tin in mana pe D300... senzatia este extrem de placuta sa vii dinspre micutul D5000. Dar NU, in niciun caz D5000 nu mai prezinta niciun interes pentru mine! Categoric cel putin pana imi voi schimba echipamentul (si asta nu o sa se intample curand) ramane camera mea de iesit din casa, camera pentru fotografia de strada, care imi place cel mai mult. O sa mai insist cu ea asupra fixelor 35/1,8 si 50/1,4 dar si asupra lui 18-200VR. Nu stiu de ce dar am senzatia ca surprizele bune nu s-au terminat. Pe D300 o sa-l folosesc mai mult la treburile pretentioase, unde am nevoie de facilitatile suplimentare si unde pot sa-l folosesc cu ceva obiective din gama superioara cu care se impaca mult mai bine, cum ar fi 24-70/2.8.

Legat de şansa de a cuceri nişa de piaţă... rămâne de văzut cine are dreptate. Deocamdată văd că Nikon îl promovează extrem de agresiv pe D5000, la F64 apare în sumedenie de oferte. Amuzant este că dacă filtrezi la brand Nikon, camere peste 12MPx (vezi link magazin online ) ai sa găseşti doar două camere: D3X şi D5000, aceasta exact cu obiectivul de kit de la D90, (sic!) dar la patru milioane mai ieftin şi în plus cu un card SanDisk de 4GB. Acum nu e D5000 de nasul lui D3X şi nici nu are peste 12MPx dar filtrele de la F64 funcţionează extrem de ciudat. Eu le-am semnalat câteva anomalii până acum dar se pare că nu au dat de cap problemei.

Rămân la părerea mea că diferenţa de preţ între D60 şi D5000 este din belşug acoperită de o calitate a imaginii incomparabilă, cât şi de facilităţile suplimentare. Diferenţa de preţ faţă de D90 este OK dar chiar dacă se spune că D5000 este un D90 înghesuit în altă cutie, el adresează nevoia unui segment de piaţă distinct. Oricum, dacă Entry Level la Nikon înseamnă asta, "chenoniştii" şi restul lumii au toate motivele să se zgârie pe ochi. Poa' să se îndoaie camerele lor sub greutatea megapixelilor, poa' să filmeze High Definition, poa' să comande luminile de pe turnul Eiffel şi poa' să aibă cel mai minunat vizor optic şi LCD cu jde milioane de culori... dacă pozele lor sunt "way behind" celor de la D5000... nu le foloseşte la nimic.

Mulţumesc Domnului şi lui Nikon pentru D5000! Câteva temenele şi pentru Skin, F64 şi pentru familia nikoniştilor din RO fără de care, cine ştie, eram şi eu azi vreun frustrat utilizator de C....!
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Iul 25, 2009 11:52 am

Singurul minus, daca incerc sa suprapun doua filtre slim, UV si CPL


De ce ar face cineva asa ceva?
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori