Acum este Sâm Apr 27, 2024 12:14 pm

Articole Nikonisti.ro

Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar - 19 sept, 3 oct

Cand? Unde? In ce fel?

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 10, 2009 10:53 pm

Sajuuk scrie:Ideea in sine este buna, dar spusa in felul asta chiar suna ca un "bilet gratuit la o plimbare" pentru cei ce nu intra pe lista pentru seminar. In al doilea rand ar trebui sa fie o optiune a forumistilor daca vor o astfel de intalnire dinamica.


Sper ca nu s-a inteles ca as fi impotriva intalnirilor "statice". Ba chiar am dat o mana de ajutor la cateva, poate unii isi mai aduc aminte.

Intalnirile se organizeaza pe tipicul bine cunoscut:

1. se alege locul de intalnire - dupa optiunea forumistilor, static sau dinamic
2. se anunta pe forum, au loc inscrieri, 20% din cei inscrisi nu apar, dar apar altii in locul lor
3. are loc intalnirea

Orice forumist cu initiativa o poate rezolva, in orice moment i se pare potrivit.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Sajuuk » Vin Sep 11, 2009 12:18 am

Departe de mine gandul sa enunt ca ati fi impotriva acestor intalniri. Ati avut destule contributii atat ca prezentari [D5000, D300s] cat si ca discutii cu colegii de pe forum atat pe forum cat si la intalniri.

In postul meu anterior ma refeream doar la modul cum se poate interpreta acea fraza referitoare la o eventuala intalnire in parc a nikonistilor. Imi cer scuze daca am lasat sa se inteleaga altceva.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Sabina » Vin Sep 11, 2009 7:28 am

Acum, n-ar fi rău dacă am păstra topicul doar pentru înscrierile sau menţiunile de înscriere pentru acest seminar.

Eu nu văd însă o aşa mare problemă - în măsura în care vor vrea să participe mai mulţi nikonişti şi nu vor fi invitaţi există două alternative:

1.) se face o întâlnire pe aceiaşi dată undeva, pe principiul unei întâlniri foto, nu neapărat tip seminar.
2.) se face o săptămână-două mai târziu şi poate apucăm a face un workshop, ceva.

Desigur, nu se promite nimic. Se dau alternative. Şi pentru propuneri, postaţi în celălalt topic de întâlniri nikoniste pe septembrie ca să-l păstrăm pe acesta, precum ziceam, doar pentru seminarul în cauză. :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde gabonu » Vin Sep 11, 2009 11:08 am

am aplicat si eu, sper sa fie ocazia ideala pentru a sti ce blitzuri urmeaza sa-mi iau.
Nikon Z6II, 28-75/2.8
on FTZ adapter: Nikkor AF-S 16-80/2.8-4 VR, Nikkor AF-S 50/1.4 VR, Nikkor AF-S 70-200/2.8G VR, Nikon SB-700
Avatar utilizator
gabonu
 
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 09, 2009 12:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Sep 11, 2009 11:14 am

gabonu scrie:am aplicat si eu, sper sa fie ocazia ideala pentru a sti ce blitzuri urmeaza sa-mi iau.


Aici e usor de raspuns, in acest moment sunt doar doua flash-uri CLS de uz general in seria NIKON: SB 600 si SB 900.

Intrebarea reala este cate anume si in ce combinatie :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Dan Pop » Vin Sep 11, 2009 11:23 am

gabonu scrie:am aplicat si eu, sper sa fie ocazia ideala pentru a sti ce blitzuri urmeaza sa-mi iau.

Esti optimist. Cu exceptia cazului in care banii nu conteaza, si atunci raspunsul e simplu: un SU-800 si o pereche de SB-900 (pentru inceput :D ) si, eventual, un kit Nikon pentru macro, exista destule optiuni in materie de flash-uri compatibile cu sistemul Nikon AWL (partea din CLS responsabila de controlul la distanta al flash-urilor). De exemplu, la F64 gasesti, pe linga Nikon, si Nissin si Metz.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Barbu Mateescu » Vin Sep 11, 2009 1:27 pm

Bun gasit!

Deja terasa F64 se dovedeste a fi neincapatoare, numarul persoanelor inscrise depasind cu mult capacitatea de gazduire. Tocmai pentru a nu transforma spatiul intr-unul gen autobuz (sau accelerat de Mangalia in plin sezon), numarul locurilor a fost limitat.
Intreb acum comunitatea nikonistilor: cum ati selecta persoanele care sa participe la un asemenea meeting? Prezentarile se adreseaza tuturor posesorilor de Nikon, si ar fi incorect sa se pastreze locuri doar pentru cei mai rapizi la a trimite mail; ar beneficia mai mult de pe urma intalnirii tocmai cei aflati la inceput de drum cu Nikon, adica oameni care n-au descoperit inca forumul (sau nu stau non-stop aici).
Pentru o solutie impartiala, sugerati chiar voi ce-i de facut dincolo de a trage la sorti (si eventual de organizat un al doilea seminar, bineinteles daca d-l Grozescu va mai avea bunavointa necesara).
Barbu Mateescu
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iul 31, 2009 10:08 am

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Sep 11, 2009 1:33 pm

Sabina scrie:2.) se face o săptămână-două mai târziu şi poate apucăm a face un workshop, ceva.


Daca participarea dumneavoastra va fi confirmata, prezenta forumistilor va fi peste orice asteptari.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Dan Pop » Vin Sep 11, 2009 2:20 pm

Cred ca nu exista multa lume pe aici care nu ar avea ce invata de la dl. Grozescu in materie de sistem Nikon CLS, asa ca impartirea in incepatori si mai putin incepatori nu mi se pare prea corecta. In plus, se ridica problema evaluarii experientei fiecaruia din cei ce s-au inscris, in vederea selectarii celor cu mai putina experienta. Nu-mi imaginez cum s-ar putea face aceasta evaluare, pe ce criterii se poate stabili daca Ion Tomescu este mai experimentat decit Toma Ionescu sau vice versa.

Atit la seminariile gratuite organizate de F64 pina acum, cit si la intilnirile nikonistilor de pina acum a functionat principiul primul venit - primul servit, asa ca nu vad de ce s-ar renunta la el. Sint de acord cu obiectiile ridicate impotriva lui, dar nu vad nici un alt sistem mai putin obiectionabil. Se poate argumenta ca cei mai interesati s-au grabit sa se inscrie, fara a mai sta pe ginduri, deci sint mai indreptatiti decit altii sa participe. In plus, seminarul a fost mediatizat si pe site-ul F64, care are o vizibilitate mult mai larga decit forumul nikonistilor.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde cosminprund » Sâm Sep 12, 2009 8:11 am

Poate ar trebui trasa alta concluzie, subiectul prezinta foarte mult interes pentru multa lume si poate s-ar putea re-organiza inca o data, poate chiar intr-un spatiu mai generos? Vad ca deja pe sit-ul f64 inscrierile sunt blocate, "stocul" a fost probabil epuizat :)

Eu am ezitat sa ma inscriu pentru ca mi se pare foarte ciudat sa aflu cu 2 zile inainte daca am sau nu drum la Bucuresti pe 19. Chestia asta o fi ok pentru cei din Bucuresti dar nu e ok pentru cei din restul tarii.

P.S: Poate cineva sa filmeze evenimentul si sa publice filmarea undeva?
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

cron