Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:17 pm

Articole Nikonisti.ro

Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar - 19 sept, 3 oct

Cand? Unde? In ce fel?

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Dan Pop » Joi Sep 10, 2009 9:48 am

Radu_Grozescu scrie:Imi este oarecum greu sa fac distinctii intre "Nikonistii" care sunt membri ai Forumului, si cei care nu sunt. Mai precis, nu percep comunitatea Forumistilor superioara grupului de utilizatori Nikon care nu sunt inca membri ai Forumului Nikonisti.ro, este posibil ca si printre ei sa fie oameni cu care s-ar putea incropi o discutie :-)

A spus cineva ca ar fi forumistii superior altor nikonisti? Nu cred ca are rost sa inventam false probleme. Ideea era ca, noi forumistii, formam deja o comunitate virtuala si aceste rare intilniri sint cam singura noastra ocazie de a ne intilni si in "lumea reala". Dupa ce te-ai intilnit cu un om fata in fata si ai schimbat si citeva vorbe cu el, parca nu-ti mai vine la fel de usor sa-l improsti cu noroi pe forum :)

Nu am nimic impotriva sa stau de vorba cu nikonisti care nu frecventeaza forumul, ba chiar o fac cu mare placere de cite ori particip la actiuni ale grupului de la orasul.ro, dar consider ca e preferabil ca intilnire forumistilor sa ramina intilniri ale forumistilor, unde oameni care au interactionat deja pe cale electronica sa aiba ocazia sa se cunoasca personal si sa se bucure de rarele ocazii de a se revedea.

Daca nu ar exista constringerea de spatiu, care, implicit, pune o constringere pe numarul participantilor, nu mi-ar pasa, ba chiar as fi bucuros, daca la aceste intilniri ar participa orice pasionat de fotografie, indiferent de marca si tipul aparatului, care doreste sa se intilneasca si sa discute cu altii asemenea lui, asa cum se intimpla la actiunile deja pomenitului grup de la orasul.ro, unde participarea nici macar nu implica inscriere la actiunile care nu necesita rezervari prealabile.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 10, 2009 10:19 am

Dan Pop scrie:Ideea era ca, noi forumistii, formam deja o comunitate virtuala si aceste rare intilniri sint cam singura noastra ocazie de a ne intilni si in "lumea reala". Dupa ce te-ai intilnit cu un om fata in fata si ai schimbat si citeva vorbe cu el, parca nu-ti mai vine la fel de usor sa-l improsti cu noroi pe forum :)


Din pacate cei care se mai joaca in noroi nu cred ca sunt pe lista amatorilor de intalniri Forumistice.


Dan Pop scrie:Nu am nimic impotriva sa stau de vorba cu nikonisti care nu frecventeaza forumul, ba chiar o fac cu mare placere de cite ori particip la actiuni ale grupului de la orasul.ro,


A, grupul care a insistat sa mutam ultima intalnire, de sambata in cursul saptamanii pentru a nu perturba excursia lor, si a trimis doi reprezentanti (2% din participantii la excursie), e adevarat, membri activi ai Forumului.

Dan Pop scrie:dar consider ca e preferabil ca intilnire forumistilor sa ramina intilniri ale forumistilor,


Titlul topicului nu face referire la intalnirea Forumistilor, e doar un seminar pentru cei interesati in sistemul Nikon CLS.

Se poate bineinteles organiza, fie in paralel, fie in prelungirea seminarului, o intalnire a Forumistilor in Parcul Izvor, unde nici nu va fi necesara inscrierea din cauza spatiului cvasi nelimitat. Nici Cismigiul nu e departe.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Dan Pop » Joi Sep 10, 2009 12:18 pm

Radu_Grozescu scrie:
Dan Pop scrie:Nu am nimic impotriva sa stau de vorba cu nikonisti care nu frecventeaza forumul, ba chiar o fac cu mare placere de cite ori particip la actiuni ale grupului de la orasul.ro,

A, grupul care a insistat sa mutam ultima intalnire, de sambata in cursul saptamanii pentru a nu perturba excursia lor, si a trimis doi reprezentanti (2% din participantii la excursie), e adevarat, membri activi ai Forumului.

Domnule Grozescu, o asemenea afirmatie este mult sub nivelul dumneavoastra etic si intelectual. Nu sint la curent cu nici o intrunire a grupului facuta cu scopul de a milita pentru mutarea ultimei intilniri a forumistilor, iar eu personal nici n-am propus asa ceva, nici n-am sprijinit o asemenea propunere (nici pe forum nici in afara lui). De asemenea, tin sa precizez ca nu m-a trimis absolut nimeni la acea intilnire a forumistilor si ca nu am reprezentat acolo pe nimeni altcineva in afara de mine insumi.

Radu_Grozescu scrie:
Dan Pop scrie:dar consider ca e preferabil ca intilnire forumistilor sa ramina intilniri ale forumistilor,


Titlul topicului nu face referire la intalnirea Forumistilor, e doar un seminar pentru cei interesati in sistemul Nikon CLS.

Se poate bineinteles organiza, fie in paralel, fie in prelungirea seminarului, o intalnire a Forumistilor in Parcul Izvor, unde nici nu va fi necesara inscrierea din cauza spatiului cvasi nelimitat. Nici Cismigiul nu e departe.

N-are nici un rost sa va prefaceti ca ati uitat ca totul a plecat de la alt topic, unde era vorba exact de o intilnire a forumistilor si unde nimeni altul decit dumneavoastra a propus data si locul respective, oferindu-se sa tina, cu acea ocazie, o prezentare despre sistemul Nikon CLS. In timp ce lumea incepuse sa-si anunte, entuziast, participarea, dupa modelul deja consacrat, ne-am trezit cu noul topic, fara nici o umbra de explicatie a propos de subita metamorfoza a intilnirii forumiste in seminar F64. Iar acum, sintem trimisi, cu gratie, prin parcuri...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde ancaphoto » Joi Sep 10, 2009 1:03 pm

Cred ca cea mai importanta este intentia domnului Radu Grozescu de a aduce un aport de informatii foarte utile nikonistilor, asa cum in alte randuri a facut-o cu amabilitate si domnul Dan Pop. In functie de cati se vor inscrie cred ca putem ajusta intr-un fel sau altul detaliile de organizare, acestea sunt amanunte, oricine are sugestii constructive cred ca este binevenit, inctrucat aceste conditii le stabilim aici impreuna, pentru beneficiul maxim al comunitatii.
ancaphoto
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 20, 2009 9:53 am

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 10, 2009 1:09 pm

Dan Pop scrie: Nu sint la curent cu nici o intrunire a grupului facuta cu scopul de a milita pentru mutarea ultimei intilniri a forumistilor,


A fost facuta o interventie direct la SKIN de catre orasul.ro pentru a nu tine intalnirea forumistilor in acea sambata.

Dat fiind ca depindeam de SKIN pentru prezentarea aparatului Nikon D300s ....

Dan Pop scrie:
N-are nici un rost sa va prefaceti ca ati uitat ca totul a plecat de la alt topic, unde era vorba exact de o intilnire a forumistilor si unde nimeni altul decit dumneavoastra a propus data si locul respective, oferindu-se sa tina, cu acea ocazie, o prezentare despre sistemul Nikon CLS. In timp ce lumea incepuse sa-si anunte, entuziast, participarea, dupa modelul deja consacrat, ne-am trezit cu noul topic, fara nici o umbra de explicatie a propos de subita metamorfoza a intilnirii forumiste in seminar F64. Iar acum, sintem trimisi, cu gratie, prin parcuri...


Am spus ca ma gandesc si nu e nimic definitivat. Tema e aceeasi, locul e acelasi, pretul biletului acelasi.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde fotostefan » Joi Sep 10, 2009 1:23 pm

Eu am trimis un email si la F64, dar pt orice eventualitate anunt si aici ca ma inscriu si eu la seminar. :)

Radu_Grozescu scrie:
Dan Pop scrie:Deci, daca inteleg bine, urmatoarea intilnire a nikonistilor e pe baza de inscriere la F64 :)


Sau ca Nikonistii interesati in sistemul de flash-uri Nikon CLS sunt asteptati la un seminar gratuit la F64 :-)

Inscrierea e necesara datorita spatiului limitat, pe care il cunoasteti foarte bine. Daca ne intalneam intr-un parc, era mai simplu cu spatiul :-)

Titlul "thread-ului" a fost ales cu intentie, nu am vrut sa trec un seminar gratuit la F64 drept intalnire a Nikonistilor, chiar daca va fi axat exclusiv pe teme Nikon iar Nikonistii sunt bineveniti.

Conform experientei comune, nici o intalnire "oficiala" a Nikonistilor nu a depasit vizibil 20 persoane, iar nimeni nu-i impiedica pe participantii de pe Forum sa-si adjudece maine dimineata cele 20 locuri, asta in masura in care ii intereseaza subiectul :-)
fotostefan
 
Mesaje: 69
Membru din: Mie Apr 29, 2009 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde VALER » Joi Sep 10, 2009 1:39 pm

Si eu am aplicat la seminarul din 19 septembrie. Sper sa primesc mailul in data de 17 septembrie prin care sa fiu anuntat ca sunt printre cei 20.
Asa as putea sa aflu mai multe despre SB 600 pe care-l am si pe care nu prea l-am folosit...
Si sa revad o parte din colegii forumisti pe care nu i-am mai vazut de ceva vreme... :P ( nu dau nume sa nu se supere cei care nu vor apare in lista si nici nu vreau ca ordinea sa fie o problema ) ;)
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 10, 2009 1:44 pm

VALER scrie: Asa as putea sa aflu mai multe despre SB 600 pe care-l am si pe care nu prea l-am folosit...


E de-a dreptul periculos, veti afla si ce ar putea face impreuna cu un SB-900 :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Dan Pop » Joi Sep 10, 2009 3:37 pm

Radu_Grozescu scrie:
Dan Pop scrie: Nu sint la curent cu nici o intrunire a grupului facuta cu scopul de a milita pentru mutarea ultimei intilniri a forumistilor,

A fost facuta o interventie direct la SKIN de catre orasul.ro pentru a nu tine intalnirea forumistilor in acea sambata.

orasul.ro este un site pe web. Ma indoiesc ca ultimele avansuri ale informaticii permit site-urilor sa faca interventii pe linga firme. Persoana care a facut acea interventie a facut-o in nume propriu, fara sa se consulte cu participantii la excursie sau macar sa-i informeze. Motiv pentru care ar fi fost perfect posibil ca nici un membru al grupului sa nu vina la intilnire.

Daca as fi fost consultat, as fi fost contra schimbarii datei intilnirii si comprimarii ei la doua ore (de fapt, chiar mai putin pentru multi dintre participanti). Nu mi se pare corect ca majoritatea sa aiba de suferit de pe urma unei minoritati care, in cele din urma, cred ca m-a inclus doar pe mine.
Radu_Grozescu scrie:Am spus ca ma gandesc si nu e nimic definitivat.

Anuntul de pe F64 lasa o cu totul alta impresie...
Radu_Grozescu scrie: Tema e aceeasi, locul e acelasi, pretul biletului acelasi.

Am tratat deja diferentele pe larg, asa ca nu mai are rost sa insist.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Sajuuk » Joi Sep 10, 2009 9:55 pm

Desi am fost cel cu gura mare si am intrebat cand e o noua intalnire... sunt putin dezamagit de directia pe care a luat-o acea idee...
Sustin ideea unui seminar pe tema sistemului de iluminare CLS insa sunt dezamagit de necesitatea unei inscrieri ce urmeaza niste criterii ce nu sunt vizibile pentru toti care se inscriu. Ce avea vechiul sistem ?
Si daca mai veneau cativa oameni in plus nu era nici o tragedie. 10 persoane daca veneau si tot aveau loc [ca la autobuz: 20 pe scaun 74 in picioare.. total 94 locuri :lol: ].
De la intalnirile trecute nu am remarcat ca spatiul sa fie asa mare problema...

Radu_Grozescu scrie:Se poate bineinteles organiza, fie in paralel, fie in prelungirea seminarului, o intalnire a Forumistilor in Parcul Izvor, unde nici nu va fi necesara inscrierea din cauza spatiului cvasi nelimitat. Nici Cismigiul nu e departe.


Ideea in sine este buna, dar spusa in felul asta chiar suna ca un "bilet gratuit la o plimbare" pentru cei ce nu intra pe lista pentru seminar. In al doilea rand ar trebui sa fie o optiune a forumistilor daca vor o astfel de intalnire dinamica.
In situatia de fata cei ce nu ajung pe listele din 19 septembrie... nu au decat sa se descurce.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron