Acum este Joi Mar 28, 2024 11:11 am

Articole Nikonisti.ro

Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar - 19 sept, 3 oct

Cand? Unde? In ce fel?

Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar - 19 sept, 3 oct

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Sep 09, 2009 8:05 pm

Organizat de F64 cu ajutorul Nikon Romania, seminarul trateaza utilizarea sistemului de flash-uri Nikon CLS pentru iluminarea portretelor si a fotografiilor de produs pentru a obtine cu mijloace minime rezultate comparabile cu fotografiile de studio.
In timpul seminarului se vor realiza imagini folosind soft-ul Nikon Camera Control Pro 2 pentru fotografierea direct in computer.

Detalii la: link magazin online

Locurile sunt limitate de capacitatea spatiului, ii invit pe cei eventual interesati sa se inscrie din timp.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde vid313 » Mie Sep 09, 2009 9:19 pm

Gata m-am inscris! Abia astept data de 19! :mrgreen:

Multumim!
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde petrescu flory » Mie Sep 09, 2009 9:22 pm

Si eu.Mi-ar face placere sa pot sa asist.
Ultima oară modificat de petrescu flory pe Joi Sep 10, 2009 3:36 am, modificat 1 dată în total.
petrescu flory
 
Mesaje: 38
Membru din: Dum Mai 17, 2009 2:43 pm

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Dan Pop » Mie Sep 09, 2009 11:14 pm

Deci, daca inteleg bine, urmatoarea intilnire a nikonistilor e pe baza de inscriere la F64 :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Sep 09, 2009 11:26 pm

Dan Pop scrie:Deci, daca inteleg bine, urmatoarea intilnire a nikonistilor e pe baza de inscriere la F64 :)


Sau ca Nikonistii interesati in sistemul de flash-uri Nikon CLS sunt asteptati la un seminar gratuit la F64 :-)

Inscrierea e necesara datorita spatiului limitat, pe care il cunoasteti foarte bine. Daca ne intalneam intr-un parc, era mai simplu cu spatiul :-)

Titlul "thread-ului" a fost ales cu intentie, nu am vrut sa trec un seminar gratuit la F64 drept intalnire a Nikonistilor, chiar daca va fi axat exclusiv pe teme Nikon iar Nikonistii sunt bineveniti.

Conform experientei comune, nici o intalnire "oficiala" a Nikonistilor nu a depasit vizibil 20 persoane, iar nimeni nu-i impiedica pe participantii de pe Forum sa-si adjudece maine dimineata cele 20 locuri, asta in masura in care ii intereseaza subiectul :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Dan Pop » Joi Sep 10, 2009 12:45 am

Radu_Grozescu scrie:
Dan Pop scrie:Deci, daca inteleg bine, urmatoarea intilnire a nikonistilor e pe baza de inscriere la F64 :)

Sau ca Nikonistii interesati in sistemul de flash-uri Nikon CLS sunt asteptati la un seminar gratuit la F64 :-)

Daca nu ma lasa memoria, s-a plecat de la o intilnire a forumistilor, propusa chiar de dvs pentru data de 19, unde urma sa faceti o prezentare pe tema sistemului de flash-uri Nikon CLS. S-a ajuns la un seminar "Organizat de F64 cu ajutorul Nikon Romania" si mediatizat pe F64, cu un sistem de inscrieri netransparent, spre deosebire de listele pe care se inscria cine voia pe forum, la intilnirile precedente, care aveau loc in exact acelasi spatiu limitat.

As putea fi acuzat ca sint in cautare de nod in papura: ce conteaza cum te inscrii ca sa participi la intilnire? Lucrurile nu stau chiar asa, din doua motive:

1. Seminarul este mediatizat pe site-ul F64 si este deschis oricui, indiferent daca are vreo tangenta cu forumul sau nu. Nu vom mai fi noi intre noi, ca pina acum.

2. Sistemul de inscrieri nu mai functioneaza pe principiul primul venit, primul servit, asa cum era cazul la alte seminarii gratuite organizate de F64, unde primeai mail-ul de confirmare la putina vreme de la inscriere. De data asta "Confirmarile vor fi trimise prin e-mail la data de 17 septembrie". Deci, acum nu mai conteaza ordinea de inscriere ci se opereaza cu niste criterii de selectie cunoscute numai de organizatori. Cu putin noroc, poate se strecoara si citiva forumisti printre aceste criterii de selectie.

N-as vrea sa fiu gresit inteles, sint perfect constient de faptul ca e o actiune care se desfasoara in curtea (ma rog, pe terasa) lui F64 si ei sint intru totul indreptatiti sa stabileasca "regulile jocului". Dar nu pot sa nu regret mai vechile intilniri ale forumistilor, realizate prin amabilitatea aceluiasi F64, dar unde participa cine dorea, prin simpla inscriere pe forum, fara vreun fel de criterii de selectie si fara participanti care n-aveau nici o legatura cu forumul.

Oricum, am trimis si eu cererea de inscriere si, in cazul fericit in care voi primi confirmarea, sper sa vad cit mai multe fete cunoscute de forumisti la seminar.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde mandea » Joi Sep 10, 2009 8:56 am

M-am inscris si eu, insa consider ca Dl. Pop are oaresce dreptate.

Am vazut ca programul F64 pentru sambata este 10-15, Dl. Grozescu, credeti ca se poate imparti timpul respectiv astfel incat inainte de (sau dupa) seminarul de iluminare (care vad ca tine 3 ore) 2 ore sa fie rezervate unei semi-intalnirii a nikonistilor?


Probabil ca asta ar genera ceva dificultati de organizare, asa ca daca este prea deranjant, imi cer scuze.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 10, 2009 9:10 am

Dan Pop scrie:seminar "Organizat de F64 cu ajutorul Nikon Romania"


Tema seminarului este suficient de specializata pentru a nu atrage utilizatori ai altor marci de aparate decat in cazul in care privesc insistent catre Nikon, deci este un serviciu oferit comunitatii Nikonistilor din care facem si noi parte.

Seminarul poate fi privit si ca o modalitate de a extinde vizibilitatea si de a promova Forumul Nikonisti.ro printre ceilalti utilizatori de Nikon.

Daca ne gandim putin, si intalnirile Nikonisti.ro ar putea fi privite ca elitiste de catre cei care nu sunt (inca) membri ai Forumului, chiar daca la ele au participat doar in jur de 1,2% dintre membrii acestuia, lucru care ne da o idee destul de clara despre interesul starnit printre noi de aceste intalniri.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 10, 2009 9:17 am

mandea scrie:Am vazut ca programul F64 pentru sambata este 10-15, Dl. Grozescu, credeti ca se poate imparti timpul respectiv astfel incat inainte de (sau dupa) seminarul de iluminare (care vad ca tine 3 ore) 2 ore sa fie rezervate unei semi-intalnirii a nikonistilor?


Pai de ce credeati ca am stabilit programul de seminar mai scurt ? :-)
Tocmai pentru socializare intre participanti, atat inainte, in pauza si dupa seminar. Este posibil chiar sa nu ne intindem 3 ore cu seminarul propriu zis, este prevazuta o rezerva consistenta de timp pentru discutii generale Nikon, iar tema se preteaza la atat de multe aplicatii incat sunt convins ca discutiile vor fi interesante.

Imi este oarecum greu sa fac distinctii intre "Nikonistii" care sunt membri ai Forumului, si cei care nu sunt. Mai precis, nu percep comunitatea Forumistilor superioara grupului de utilizatori Nikon care nu sunt inca membri ai Forumului Nikonisti.ro, este posibil ca si printre ei sa fie oameni cu care s-ar putea incropi o discutie :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar gratuit, 19 sept.

Mesajde Dan Pop » Joi Sep 10, 2009 9:23 am

Radu_Grozescu scrie:Daca ne gandim putin, si intalnirile Nikonisti.ro ar putea fi privite ca elitiste de catre cei care nu sunt (inca) membri ai Forumului,

Ii impiedica cineva sau ceva sa se inscrie? Cita vreme inscrierea pe forum este deschisa oricui, termenul de "elitist" nu-si are locul in context.
Radu_Grozescu scrie:chiar daca la ele au participat doar in jur de 1,2% dintre membrii acestuia, lucru care ne da o idee destul de clara despre interesul starnit printre noi de aceste intalniri.

Faptul ca toate aceste intilniri, cu exceptia primei, care a fost anuntata cu 2-3 zile inainte, au avut loc cu sala plina spune tot ce era de spus despre succesul acestor intilniri.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori