Acum este Sâm Mai 18, 2024 10:06 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikonisti.RO, LIVE !

Cand? Unde? In ce fel?

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde DrgRzvn » Mar Mar 10, 2009 10:21 pm

Cristian, ai dreptate. Sustin cele spuse.
Numai de bine !
Avatar utilizator
DrgRzvn
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 23, 2009 8:57 pm

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde Sajuuk » Mie Mar 11, 2009 10:12 am

Fiind inca pe la inceput si ma intereseaza sa invat cat mai multe. Imi place fotografia, este o pasiune dar uneori habar n-am ce fac :P. De aceea aceasta initiativa mi se pare grozava si vreau sa particip.

As veni cu o sugestie... tot vine vara... am putea sa facem intalniri tematice... o intalnire pentru peisaje de exemplu, si intalnirea se va tine intr-un parc de exemplu sau langa Bucuresti... alta intalnire pentru portrete... Si astfel se pot arata tehnici in functie de situatie.

Cred ca ar fi pacat vara sa stam cu totii intr-o sala, inchisi si sa ne scoatem ochii unul altuia cu obiectivele super-tele :D. Desi ideea de a tine la inceput un scurt curs introductiv despre echipamente si intretinerea lor mi se pare foarte buna.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde nikonians_ro » Mie Mar 11, 2009 10:56 am

Mai concret, pentru a pune la punct prezentarea tehnica a reprezentantului Nikon, ar trebui discutate cu ei cateva aspecte:
- numar minim de participanti
- data si ora la care ar putea tine prezentarea
- alte detalii
Discutia ar trebui purtata cat mai repede pentru ca e foarte posibil ca in cazul in care accepta invitatia, sa programeze intalnirea peste o luna, daca nu mai bine....

In cazul in care putem obtine sprijinul admin-ului si Sabinei in problema asta, pentru a purta aceasta discutie cu cei de la Nikon, cred ca ar fii exceptional.

:)
Ultima oară modificat de nikonians_ro pe Mie Mar 11, 2009 11:24 am, modificat de 2 ori în total.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde Sabina » Mie Mar 11, 2009 11:01 am

La ce te gândeşti? Adică, susţinerea administraţiei există, în sensul că în măsura în care putem veni, venim :) De altceva ce ar fi nevoie?
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde nikonians_ro » Mie Mar 11, 2009 11:08 am

Cred ca ar fi cel mai bine daca puteti discuta voi cu cei de la Nikon detaliile acestei prezentari. Daca pot trimite pe cineva , numarul minim de participanti si cam cand ar putea fi aceasta intalnire. Voi stiti mai bine cu cine trebuie discutate problemele acestea .
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde Sabina » Mie Mar 11, 2009 11:12 am

Iniţial credeam că se discută între noi, pentru un moment cel puţin. Nu putem interveni în fiecare lună cu cineva nou pentru că nu sunt chiar atât de mulţi dispuşi să facă seminarii foto.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde nikonians_ro » Mie Mar 11, 2009 11:23 am

Cand am spus asta:
nikonians_ro scrie:Mai concret, pentru a pune la punct prezentarea tehnica a reprezentantului Nikon, ar trebui discutate cu ei cateva aspecte:
- numar minim de participanti
- data si ora la care ar putea tine prezentarea
- alte detalii
Discutia ar trebui purtata cat mai repede pentru ca e foarte posibil ca in cazul in care accepta invitatia, sa programeze intalnirea peste o luna, daca nu mai bine....

In cazul in care putem obtine sprijinul admin-ului si Sabinei in problema asta, pentru a purta aceasta discutie cu cei de la Nikon, cred ca ar fii exceptional.

:).



M-am referit la asta:
nikonians_ro scrie:Avand in vedere ca suntem cu totii utilizatori Nikon si ca vom fi si in continuare, cred ca cel mai potrivit pentru inceput ar fi o prima intalnire cu un reprezentant Nikon care sa prezinte componentele unui DSLR ( nu conteaza modelul ). Deasemenea mai poate atinge si subiecte legate de curatarea senzorului ( cu toate ca aici cu siguranta nu va recomanda varianta personala ) dar merita incercat.
Ideea cu care a venit @DrgRzvn este super tare , dar cred ca trebuie luate lucrurile usurel, iar acesta cred ca ar fii un start foarte bun . Nu cred ca trebuie inceput din prima cu diverse tehnici de fotografiere fara a peria putin temelia.


Nu m-am referit la faptul ca de acum inainte, la toate intalnirile noastre, Nikon sa trimita un reprezentant,ci doar acum la inceput, la prima intalnire sa trimita pe cineva care sa ne vorbeasca despre componentele unui aparat foto, despre curatarea senzorului ( cum se face si de ce este importanta chestia asta ) precum si alte lucruri pe care dansii le gasesc interesante spre a ni le prezenta. Eventual daca poate veni cu diverse componente ale unui aparat ar fii minunat. Voi fiind mai aproape de ei, m-am gandit ca ati purta discutia asta mult mai bine decat ar putea-o face un membru al forumului.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde Martine » Mie Mar 11, 2009 4:42 pm

Salut Nikon-isti, vin cu o propunere. Zilele trecute trecand pe la f64 am intrebat mai mult la intamplare daca nu putem face astfel de discutii acolo. Exista o terasa unde ei tin seminarii. Este un loc cald, primitor se poate bea si o cafea, lucru pe care l-am si facut de cateva ori dupa ce am cascat gura prin magazin. Persona cu care am discutat, Andra Lazar parca se numea, a fost bucuroasa sa ne ajute in acest sens si mi-a promis ca avem sprijinul F64, poate chiar si cu o plasma sau alt echipament daca este cazul. Nu ne deranjeaza nimeni si putem dezbate in liniste.
Eu zic ca ar fi misto si putem profita de ocazie, mai ales ca cine stie, poate putem pune mana cu ocazia asta si pe ceva scule Nikon la care nu prea avem acces.
Martine
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 10, 2009 3:32 pm

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde Cosmin Gheorghita » Joi Mar 12, 2009 10:48 am

Salutare. Vin şi eu cu o propunere. Cum procedăm pe forumul Renault România: există un thread separat "Întâlniri", iar în acesta există diferite subtopicuri: "Întâlnirea membrilor forumului - Bucureşti", "Întâlnirea membrilor forumului - Galaţi", "Întâlnirea membrilor forumului - Mureş", etc. Întâlnirile se întâmplă săptamânal, cine vrea/poate merge, cine nu, data viitoare sau când o fi. Ah da, există titlu separat pentru Întâlnirea naţională care are loc mult mai rar.
De obicei mergem la o terasă/bar şi povestim de-ale noastre. Cred că ar fi un început simplu, logic şi realizabil. Nu avem nevoie de logistică pentru o simplă întâlnire locală. Săli de conferinţă şi alea alea. La Galaţi de exemplu, se poate face foarte bine pe Faleză până ne închegăm un pic, după aceea vom vedea. Renault se întâlnesc la Marco-Polo, Daewoo Club la Grădina Publică, etc, etc. Ce ziceţi?
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde Martine » Joi Mar 12, 2009 11:48 am

Intalnirile ar trebui sa aiba loc in toata tara, in timpul anului, luna de luna. Si o intalnire mai mare eventual cu o tabara de creatie cu invitati speciali o data pe an.

Pentru intanirile zonale, ma interesez sa gasesc persoane de contact pe zone ca: Sibiu, Brasov, Craiova, Iasi, Oradea. Si revin cu un raspuns si un contact pentru fiecare din aceste zone.

Pentru Bucuresti daca sunteti de acord sa ne vedem pe terasa F64, trebuie sa vorbim cu ei sa stabilim o data.

Martine

P.S. Pentru Sibiu am confirmarea domnului Daniel Baltat vezi contact, care se va ocupa de gazduirea intalnirii de la Sibiu.
Martine
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 10, 2009 3:32 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori