Acum este Lun Mai 13, 2024 5:05 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotogenica

Diverse despre Nikon

Re: Fotogenica

Mesajde cosminprund » Sâm Iun 20, 2009 8:02 am

In sfirsit am avut timp sa-mi vad toate pozele de la Fotogenica asa ca mai pun vreo 2. Impresiile dupa 1 saptamana sunt cam aceleasi: a fost interesant si vreau sa mai particip, si la o viitoare editie Fotogenica si la alte Workshop-uri sau chiar cursuri mai lungi in masura in care timpul si locatia o permit (foarte mica masura adica).

Ca o mica introducere pentru poze, cursul domnului Lazar a fost cum ma asteptam: partea "teoretica" foarte interesanta, as fi preferat sa tina teoria inca vreo 4 ore. La partea de pozat era loc de mai bine. Am fost prea multi acolo si nici n-am respectat indicatia d-lui Lazar sa "pozam in grupuri de 4-5". Dupa cum se si vede in pozele pe care le-am pus mai devreme (si in pozele colegilor coforumisti) a fost o adevarata buluceala. Eu mi-am atins oricum scopul, adica sa vad cum arata niste lumini de studio, cum arata o poza facuta sub asemenea lumini. Din punct de vedere strict tehnic a fost ok si de parte "artistica" nu-mi faceam prea multe iluzii. Imaginile au un minim de comentarii.
Fişiere ataşate
 DSC_4607.jpg
Aici ar fi trebuit sa se faca poze cu blitz. N-a fost asa, pacat, ca eu as fi vrut sa vad poze cu blitz!
 DSC_4593.jpg
Tot felul de luminite aici.
 DSC_4576.jpg
Asta imi place cum arata. Bineinteles ca este crop, sa scot coatele unora din poza.
 DSC_4561.jpg
Inghesuiala a dus la situatii cuidate: Obiectivul meu de 100mm nu era suficient de flexibil sa fac o incadrare rezonabila din spatele plutonului de fotografi. Nici poveste de cautat alte unghiuri ca nu era loc de miscare!
 DSC_4552.jpg
O imagine decolorata.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Fotogenica

Mesajde cosminprund » Sâm Iun 20, 2009 2:45 pm

Inca o tura de imagini de la nunta d-lui Virlan. Am intentionat sa le pun inca de dimineata, dar nikonisti.ro a hotarat ca "access denied"? Oricum, a fost si nunta o experienta interesanta. A inceput cu niste discutii relativ plicticoase despre cum "se vinde" un fotograf de nunti - plicticoase pentru ca nu intentionez sa fac fotografie profesionala si numai relativ plicticoase pentru ca personalitatea d-lui Virlan face orice discutie interesanta. Dupa care ne-am uitat la poze de la nunti si plictiseala a disparut, si in final am iesit si noi la pozat si atunci a devenit foarte interesant.

Partea de pozat a fost un real succes, eu personal m-am distrat de minune si cred ca multa lume s-a distrat. Meritul îi apartine in mare parte d-nei Tina (mireasa), uneori mi se parea ca Tina are mai mult chef de pozat decit fotografii! Nici mirele nu a fost mai prejos, si-a jucat rolul foarte bine si convingator.
Fişiere ataşate
 DSC_4839.jpg
Gata, in sfirsit plecam acasa!
 DSC_4819.jpg
Cam asta era atmosfera: mirii pe bicicleta si fotografii roi in jurul lor.
 DSC_4818-2.jpg
Asta e imaginea mea preferata dupa toata Fotogenica. Imi place foarte mult, versiunea alb-negru cu tint-ul usor orange in lumini mi se pare mie ca surprind foarte bine momentul. Soare din spate este exact la locul lui si fara "lens flare" imaginea ar fi fost banala.
 DSC_4797.jpg
Tavaleala in fin.
 DSC_4708.jpg
De la mic la mare.
 DSC_4695.jpg
Pregatiri, activitate intensa si... soarele in poza. Asta e, imi place cum arata si nu ma pot abtine :-)
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Fotogenica

Mesajde cosminprund » Sâm Iun 20, 2009 2:48 pm

Orice comentariu asupra pozelor pe care le-am pus mai sus este bine venit. L-as lua ca pe o continuare a Fotogenicii!
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Fotogenica

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Iun 20, 2009 10:26 pm

Pina la urma vad ca la fiecare seminar vine si cite un ciotatzean pe care il doare undeva de legea portretului sau de alte chestii minore. La un seminar din primavara unu` a furat un obiectiv si acum unu` s-a gasit sa faca pe marele fotoreporter.
CU un text de rahat, nimic despre context, nimic despre Fotogenica... ca si cum cel din imagini e cu tipele toata ziua si s-a lasat de emisiune si iata ce face tot timpul. Josnic, subuman, dar ce sa ma mire...
Fişiere ataşate
DSCN4800.JPG
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotogenica

Mesajde VALER » Sâm Iun 20, 2009 10:54 pm

Si pe mine ma dezgusta profund acest lucru. E limpede ca cel ce-a facut astfel de magarii e unul din Bucuresti. La sesiunea de dimineta de Nud si glamour la care am participat si la care evident si Mircea a fost prezent el a spus la un moment dat ca poate deveni subiect de Cancan sau Libertatea. Ce dreptate a avut.
Analizand aceste facaturi abjecte va pot spune: ele sunt trucate pt. ca Mircea nu a stat niciodata langa cele doua.
De asemenea cele doua dive au fost alaturate doar in foto nu si in studio iar Mircea pare in prim plan fapt ce arata trucarea acestor facaturi.
Textul e pe masura fotografiilor si a intentiilor autorului articolului dar si a furnizorului materialului.
Pacat.
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Fotogenica

Mesajde Cosmin Gheorghita » Lun Iun 22, 2009 7:09 am

Ce pot zice decât..RUŞINE! :( Apare şi pe varianta online şi e pur şi simplu obscen. Nişte insinuări şi trucaje absolut nelalocul lor, oare nu se poate face nimic dpdv legal? Pozele alea-s efectiv trucate, nişte colaje aiurea....
Omu' ăla nu poate face chiar nimic fără să-i stea şacalii în coaste?
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Fotogenica

Mesajde emp » Lun Iun 22, 2009 7:37 am

din toate stirile de la noi trebuie sa vezi TANTARIL si nu ARMASARUL si atunci totul e OK
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Fotogenica

Mesajde glumetu » Lun Iun 22, 2009 8:02 am

Va faceti griji inutil, mizerabili din astia se gasesc peste tot, foamea-i mare.
Eu unul zic ca e mai bine ca nu apare numele Fotogenica in Cancan, nu cred ca vreti ca la urmatoarea editie sa aveti numai fotografi cu ghiul si tele la ei.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Fotogenica

Mesajde Cosmin Gheorghita » Lun Iun 22, 2009 8:05 am

Hihihi, prea tare. Fotografi cu ghiul şi tele :D Plastica exprimarea... Ai uitat de castile cu Salam de pe urechi? :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Fotogenica

Mesajde Dinu Lazar » Lun Iun 22, 2009 8:07 am

La unul dintre seminarii un shmecher a ciordit un obiectiv de 85mm; acu` chestia asta.
De acum ma invat minte. O sa pun o camera intr-un colt sa filmeze tot ce misca si onor membrii o sa participe numai cu dosar de cadre de doua pagini si biografie extinsa plus declaratie olografa ca a luat la cunostinta de cutare si cutare ... viata ne invata...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori