Acum este Lun Mai 13, 2024 5:02 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotogenica

Diverse despre Nikon

Re: Fotogenica

Mesajde Dinu Lazar » Joi Iun 04, 2009 5:29 pm

Pai si io? Sunt si io nikonist acolo...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotogenica

Mesajde Cosmin Gheorghita » Joi Iun 04, 2009 6:03 pm

Eu m-am gandit sa va pun pe lista, dar ma refeream la noi, astia micii :lol:
Deci, in ordine alfabetica:

- cosminphotog
- cosminprund
- Dinu Lazar
- valer
- vikon
- ....?
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Fotogenica

Mesajde VALER » Sâm Iun 06, 2009 3:29 pm

Si AMR= 5 zile. Ca sa zic asa! :lol:
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Fotogenica

Mesajde Cosmin Gheorghita » Sâm Iun 06, 2009 3:32 pm

Hihihi, mai numara o data...nush de ce mie imi da alt rezultat.....deci: sambata, duminica, luni, marti, miercuri, joi si e abia vineri :p
E viata destul de scurta, eu zic sa nu ne-o mai scurtam si noi... :p
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Fotogenica

Mesajde VALER » Sâm Iun 06, 2009 5:17 pm

Ai si tu dreptate. Da' eu am zis: sambata a trecut, vineri plec la drum deci ar fi 1, 2, 3, 4, 5 STOP. AMR=5. :?:
Nu vezi ca nu mai am rabdare?.... :lol:
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Fotogenica

Mesajde George21 » Mar Iun 09, 2009 2:05 pm

imi doresc sa vin .. dar nu pot sa ma prezint acolo cu o sapuniera + ca am bacu anu asta [aaa AMR 13 :))]
sper sa se tina si in 2010 si daca voi fi sanatos e posibil sa vin
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: Fotogenica

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Iun 10, 2009 7:09 am

Salutare George, sunt convins ca faptul ca tu vii cu o sapuniera nu va deranja pe nimeni, atata timp cat sapuniera ta are obiectiv, obturator, un dispozitiv de vizare si un mijloc oarecare de declansare. Cu atat mai mult daca stii sa o folosesti, sau macar vrei sa inveti sa stii sa o folosesti.
Nu are niciun sens sa fii complexat, multe dintre numele care le vezi postand pe-aici au inceput cu o sapuniera inferioara celei pe care o ai. Esti tanar, nu traiesti din foto, nu suntem toti bogati, de-abia dai bacul deci probabil ca nici nu esti in campul muncii, sau daca esti, nu demult. Sunt convins ca nimeni nu se va uita superior la "sapuniera" ta, dimpotriva, vor putea sa-ti admire fotografiile si se vor minuna ce frumoase le-ai facut doar cu o sapuniera :)
Daca ai fi vrut sa vii, iti asiguram eu transportul gratuit de la Galati, si asta nu o spun doar pentru ca a trecut "faza", oricum ma voi duce cu o masina mare si goala, deci nu-mi era greu, sincer.
Si apropos, bafta la Bac, sa nu ne faci de ras :)
PS: primele poze la o nunta le-am facut prin anii 90, cu o "sapuniera" Nikon, nici nu mai stiu ce model era. Era un aparat AF compact pe film, cu obiectiv fix, avea DX pt ISO si.....pur si simplu desena imaginile pe negativ, atat de precis era aparatelul ala. Il iubeam :)
Ultima oară modificat de Cosmin Gheorghita pe Mie Iun 10, 2009 9:23 am, modificat de 3 ori în total.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Fotogenica

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Iun 10, 2009 8:18 am

Ultima strigare: are cineva nevoie de transport la Fotogenica pe ruta Galati, Buzau, Intorsura Buzaului, Brasov, Bran?
Daca da, va rog sa-mi spuneti ca sa stabilim intalnirea. Trece timpul....
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Fotogenica

Mesajde Dan Pop » Mie Iun 10, 2009 10:04 am

cosminphotog scrie:avea DX pt ISO

In ziua de azi si pe un site de nikonisti, chestia asta risca sa dea dificultati de interpretare mai tinerilor forumisti care nu au apucat fotografia pe senzor argentic si pentru care DX are cu totul alta semnificatie ;)

Este vorba de un sistem de codare a sensibilitatii filmului pe caseta metalica a acestuia, pe baza de zone conductoare de electricitate si zone izolatoare. Aparatul are citeva contacte electrice care sint presate de zonele respective si pe baza carora decodeaza sensibilitatea filmului introdus in aparat, informatie de care are nevoie pentru calculul expunerii. Daca sensibilitatea nu e codata pe caseta, trebuie introdusa manual in aparat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotogenica

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Iun 10, 2009 1:17 pm

Dan Pop scrie:
cosminphotog scrie:avea DX pt ISO

Este vorba de un sistem de codare a sensibilitatii filmului pe caseta metalica a acestuia, pe baza de zone conductoare de electricitate si zone izolatoare. Aparatul are citeva contacte electrice care sint presate de zonele respective si pe baza carora decodeaza sensibilitatea filmului introdus in aparat, informatie de care are nevoie pentru calculul expunerii. Daca sensibilitatea nu e codata pe caseta, trebuie introdusa manual in aparat.

Perfect exact. In plus, DX era si codul de bare care aparea pe marginea negativului developat si care ajuta la citirea de catre minilab a informatiilor despre negativul respectiv: canal(tip) de film, numarul cliseului, faptul ca negativul a fost introdus invers in masca cititoare a minilaboratorului ( se mai intamplau si de-astea :) ), etc. Si acela era tot cod DX, dar eu ma refeream la codul DX prin care se transmitea sensibilitatea ISO catre aparatul foto dupa cum a explicat dl. Pop mai sus.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator