Acum este Lun Mai 13, 2024 10:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotogenica

Diverse despre Nikon

Fotogenica

Mesajde Dinu Lazar » Mie Mar 11, 2009 9:32 pm

Fotogenica - un moment grozav si pentru nikonisti.

http://fotogenica.ro/
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotogenica

Mesajde Cosmin Gheorghita » Vin Mai 29, 2009 12:22 pm

Tine-ti-mi pumnii ca sa intru intre cei 16, tare-as vrea sa ajung si eu pe-acolo....eh......
LE: WOW! Se pare ca a functionat! :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Fotogenica

Mesajde Dinu Lazar » Vin Mai 29, 2009 8:55 pm

Sa fie intr-un ceas bun! Bravo!
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotogenica

Mesajde Cosmin Gheorghita » Vin Mai 29, 2009 9:28 pm

Multumesc :) Apropo, la cate workshopuri ma pot inscrie (in afara de al dvs) ?
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Fotogenica

Mesajde VALER » Sâm Mai 30, 2009 10:20 pm

Si la mine a venit zana cea buna. :lol:
Din cate stiu eu 2 workshopuri din care unul evident de " 1. Glamour & Nud". 1 insemna locul 1? Nu-i asa? :lol:
Eu ma bag si la Peisajul montan: echipamente foto, tehnici de fotografie – Mihai Moiceanu.
Ca din acest motiv mergem la munte... :lol:
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Fotogenica

Mesajde Dinu Lazar » Dum Mai 31, 2009 6:56 am

He he... locul 1 nu e decit intimplator... e un seminar printre altele... dat fiind publicul calator, se va pune accent mai mult pe partea teoretica, decit practica... oricum am vorbit cu farmacia din coltz de acolo sa tina deschis, multi o sa ia hapuri contra durerilor de cap, o sa fie multe notiuni noi pe secunda...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotogenica

Mesajde cosminprund » Dum Mai 31, 2009 7:27 am

Ehhh.... m-am inscris si eu. Dar voi trisa, voi veni doar Sambata la Workshop-uri, nu stau si Duminica la conferinte. N-am "atacat" cele 16 locuri sponsorizate de Nikon, am facut comanda pe site la fotogenica.ro

In orice caz, foarte greu de ales workshop-urile. Din 7 numai 2 le pot exclude din start ca neinteresante (pe mine nu ma intereseaza partea de "business" si nu ma intereseaza fotografia de produs). M-am inscris ca tot omu la d-l Lazar, si promit sa-mi aduc hapuri de-acasa. Al doilea workshop e durere mare, cum ziceam, eu le-as fi ales aproape pe toate: am ales Fotojurnalism de nunta - Aurel Varlan, chiar daca in planurile mele pe urmatorii 20 de ani n-am de gind sa pozez profesional la nunti.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Fotogenica

Mesajde Dinu Lazar » Dum Mai 31, 2009 10:01 am

Eu ramin siderat cum se face ca o tema ca " Un artist si opera sa – „Cum sa citim” o fotografie " nu are audienta.
Inseamna ca pe onor participantii nu-i intereseaza limbajul plastic si nici nu au treaba cu fotografia in general, cu ansamblul de elemente plastice, cu mesajul unei imagini - asta ar trebui sa fie prima tema care sa atraga dintre toate cele de acolo.
Daca nu stim sa citim o imagine si sa o scriem, degeaba tot esafodajul, degeaba aparate, obiective, forumuri, discutii - inseamna ca nu conteaza imaginea.
Oricum pe ansamblu, fotografia romaneasca este foarte foarte jos in comparatie cu ce se intimpla in Eu si in lume, de o scoala de fotografie romaneasca nici nu poate fi vorba - si nici nu va putea fi vorba daca nu ne intereseaza imaginea si cum sa citim o fotografie.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotogenica

Mesajde Skytalker » Dum Mai 31, 2009 1:34 pm

He he, excellent event cu o agenda superba. module foarte interesante. Pacat ca pe unii distanta ne impiedica sa participam.
Poate reusiti totusi sa publicati un brief summary despre ceea ce s-a discutat pe acolo, personal m-as bucura foarte mult.
Cu respect
Skytalker
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Fotogenica

Mesajde VALER » Dum Mai 31, 2009 1:35 pm

D-le Dinu eu cred ca mai e timp si ca atare nu e momentul sa tragem concluzii apriori. De buna sema ca ceea ce spuneti Dvs. e prefect adevarat. Orice amator foto cu pretentii trebuie sa stie sa citesca, sa interpreteze si sa corecteze ( unde e cazul) o fotografie. E in fond fundamentul pe care se construieste un portofoliu solid.
Asta ma duce cu gandul la Alain Briot si cele cateva articole despre el din fotomagazin:
http://www.foto-magazin.ro/tutorial_ope ... briot1.php
http://www.foto-magazin.ro/tutorial_ope ... briot4.php
Eu unul mi-am fixat tintele atat in functie de buget dar si de necesitatile imediate.
Sper ca ceilalti participanti vor opta si pt. acel curs.
Cred ca cei ce nu vor fi acolo deja regreta..... ;)
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori