Acum este Dum Mai 19, 2024 3:51 am

Articole Nikonisti.ro

Întâlnire cu noi, nikoniştii

Diverse despre Nikon

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Martine » Mie Mar 11, 2009 4:40 pm

Salut Nikon-isti, vin cu o propunere. Zilele trecute trecand pe la f64 am intrebat mai mult la intamplare daca nu putem face astfel de discutii acolo. Exista o terasa unde ei tin seminarii. Este un loc cald, primitor se poate bea si o cafea, lucru pe care l-am si facut de cateva ori dupa ce am cascat gura prin magazin. Persona cu care am discutat, Andra Lazar parca se numea, a fost bucuroasa sa ne ajutea in acest sens si mi-a promis ca avem sprijinul F64, poate chiar si cu o plasma sau alt echipament daca este cazul. Nu ne deranjeaza nimeni si putem dezbate in liniste.
Eu zic ca ar fi misto si putem profita de ocazie, mai ales ca cine stie, poate putem pune mana cu ocazia asta si pe ceva scule Nikon la care nu prea avem acces.
Martine
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 10, 2009 3:32 pm

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Robert_timisoara » Mie Mar 11, 2009 4:45 pm

Cum spuneam.. Pentru voi din Bucuresti sau imprejurimi va este usor.. dar noi cei din alte parti?
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Sabina » Mie Mar 11, 2009 5:28 pm

Fără să fiu rea, şi e ultima oara când menţionez - propunerea mea a venit deşi îmi este şi la Braşov peste mână (e cam aceiaşi distanţă ca şi pt tine :D ). De acord că facilitează Bucureştiul, dar ne facilitează pe toţi mai mult decât locaţii gen Sighetul Marmaţiei sau Băile Herculane.

Oricum, pentru că e democraţie, propun următorul sistem - fiecare face un număr de propuneri, şi cele care sunt mai răsărite şi mai susţinute sunt supuse la vot.

Personal, propun Braşovul şi împrejurimile pentru peisajele interesante, ease of access şi grămada de cazări şi mai propun Sibiul şi împrejurimile sale cam din aceleaşi motive. :)

Mai avem o propunere cu Băile Herculane până acum şi să vedem ce mai urmează.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Robert_timisoara » Mie Mar 11, 2009 6:31 pm

Robert_timisoara scrie:Cum spuneam.. Pentru voi din Bucuresti sau imprejurimi va este usor.. dar noi cei din alte parti?


Cu postul de mai sus faceam referire la Martine si la propunerea lui cu F64. Nu zic ca e nu e buna ideea , dar e cam fara sens pentru unii care suntem departe:) O idee ar fi si muntii Harghitei :)
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Sabina » Mie Mar 11, 2009 6:33 pm

Adevărat :)

În Munţii Harghitei - faină ideea :) ai o anume locaţie în minte?
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Robert_timisoara » Mie Mar 11, 2009 6:40 pm

Sincer.. nu am nicio locatie.. stiu doar ca bunica mea e de acolo iar eu nu am fost niciodata.. :( asa ca nu prea stiu zona si probabil ar fi o chestie interesanta.
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde George21 » Mie Mar 11, 2009 8:28 pm

tinand cont ca pana la brasov nu mai am tren direct .. cel mai scurt drum ia vreo 8 ore parca ..ceva cu un personal apoi cu un accelerat <- asta fiind versiunea sa nu stau vreo 2/3 ore in alte gari .. stau doar 30 de minute intr-o gara fantoma care nici nu am gasit-o pe harta :))

pt intalniri si discutat e buna ideea cu f64 DAR doar pentru discutii ca in bucuresti ce sa pozam traficu ?
deci prefer brasovul.. acuma depinde de perioda .. tinand cont ca mai sunt 99 de zile pana la bac :-<
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Sabina » Joi Mar 12, 2009 1:31 am

Sunt autobuze :) Galati - Brasov

http://www.autogari.ro/Transport/Galati ... 0-141.aspx

Apropo de Munţii Harghitei - Băile Tuşnad, Sovata ar fi o soluţie. Până la Băile Tuşnad e tren din anumite locaţii (inclusiv Braşov), şi până la Sovata sunt autobuze din Miercurea Ciuc. Chestia faină la Munţii Harghitei e că avem o serie de trasee - http://www.carpati.org/trasee_muntii/harghita-22/ :D
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Mikhail » Joi Mar 12, 2009 8:25 am

Daca se face o singura intalnire pe an propun sa fie mai lunga(o spatamana) si mai la vara cand timpul e mai frumos.

Si pana atunci putem face si intalniri regionale pentru care cred ca se pot gasi locatii mai usor.
Imagine
NIKON D7000 18-105VR, 55-200VR, 50mm f/1.8D AF, lensbaby muse
Avatar utilizator
Mikhail
 
Mesaje: 127
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Sabina » Joi Mar 12, 2009 8:30 am

Nu se face o dată pe an, am formulat în felul ăsta mai sus în ideea în care dacă nu ne place să ne deplasăm mai mult pentru un workshop foto/întâlnire nikon nu mai facem asta şi a doua oară prea curând.

Am mai încercat să mai fac întâlniri forumiste vara şi am învăţat că vara toată lumea are cu totul are priorităţi, mai ales ăia care au serviciu, concediul care şi-l iau de cele mai multe ori preferă să-l folosească în scopuri mai constructive decât întâlniri forumiste. :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori