Acum este Sâm Mai 18, 2024 7:23 pm

Articole Nikonisti.ro

[Test] Coolpix S5100 şi S1100pj

Produse Nikon sub lupa

[Test] Coolpix S5100 şi S1100pj

Mesajde Sabina » Lun Sep 06, 2010 7:36 am

A trecut ceva vreme de la ultima tură de teste aşa că e momentul să revenim cu ceva nou. Pentru a evita totuşi întrebări gen "când ne daţi ceva mai serios la test" ţin să subliniez faptul că numărul restrâns de testeri şi calitatea îndoielnică a testelor atunci când a fost vorba de ceva mai "serios" (cu excepţia review-urilor făcute de Adrian Baicea) au împins către mai multe coolpixuri.

Aşadar, se oferă noul S5100 şi S1100pj la test, timp de o săptămână jumătate.

Cei interesaţi rog să îşi publice aici "ofertele" :)

Succes!
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: [Test] Coolpix S5100 şi S1100pj

Mesajde Dan Pop » Lun Sep 06, 2010 10:13 am

Dar cu rezultatele testelor produselor lunii iunie ce s-a mai intimplat?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Test] Coolpix S5100 şi S1100pj

Mesajde Sabina » Lun Sep 06, 2010 2:12 pm

http://www.nikonisti.ro/articole/nikon- ... baicea/389

Iar celălalt nu a fost publicat deoarece nu a fost suficient de bine pregătit. :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: [Test] Coolpix S5100 şi S1100pj

Mesajde Dan Pop » Mar Sep 07, 2010 10:40 am

Sabina scrie:http://www.nikonisti.ro/articole/nikon-coolpix-p100-recenzie-adrian-baicea/389

"Pe vremuri" exista bunul obicei ca postarea review-urilor sa fie anuntata si pe forum, in threadul cu pricina...
Sabina scrie:Iar celălalt nu a fost publicat deoarece nu a fost suficient de bine pregătit. :)

You get what you pay for :) Nu gasesti cite un Morphy la fiecare colt de strada, dar chiar si review-ul lui este cumplit de superficial: cititorul nu afla daca aparatul are stabilizare de imagine si cit de eficace este ea (chestie extrem de importanta la un aparat cu superzoom), daca e cazul sa includa in buget si un acumulator suplimentar cu incarcatorul aferent si multe, multe alte informatii de prim interes pentru nikonistul avizat care ar dori sa se informeze despre P100. Ar mai fi de mentionat niste inadvertente tehnice (aparatul nu are conector mini USB) si terminologice ("lentila" in loc de "obiectiv" in plina sectiune de specificatii tehnice), ca te poti intreba daca cineva a facut un proofreading inainte de postare...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Test] Coolpix S5100 şi S1100pj

Mesajde Morphy » Mar Sep 07, 2010 4:48 pm

Trebuie sa recunosc ca nu am reusit sa fac un review asa cum mi-as fi dorit (aveam de invatat pentru scoala de soferi :), am gasit si eu o scuza :lol: )insa nu trebuie uitat faptul ca un review mai amplu fusese deja realizat de Sorin Voicu - http://www.nikonisti.ro/articole/recenzie-nikon-coolpix-p100-sorin-voicu/331. Greseala cu lentila mi-o asum insa inadvertenta tehnica "(aparatul nu are conector mini USB)" nu o gasesc nicaieri in review-ul meu. :?:

La cati fotografi vad in fiecare zi pe strazi sau in excursii foto ma asteptam sa vad mai multe persoane dornice sa puna mana pe diverse aparate foto. Din pacate vad ca nu se inghesuie nimeni cand este vorba de aparate foto compacte si doar la cate un DSLR mai ridica cineva mana.

Cu speranta ca se vor da in continuare aparate la testat (si nu doar coolpixuri), eu imi exprim dorinta de a testa modelul S1100pj...
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Test] Coolpix S5100 şi S1100pj

Mesajde Sabina » Mar Sep 07, 2010 5:17 pm

Dan Pop scrie:...


Apreciem critica şi în măsura în care ideile sunt aplicabile, se vor incorpora pe viitor :)

Totuşi, să dăm drumul la înscrieri :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: [Test] Coolpix S5100 şi S1100pj

Mesajde aind » Mar Sep 07, 2010 10:25 pm

Sabina scrie:http://www.nikonisti.ro/articole/nikon-coolpix-p100-recenzie-adrian-baicea/389

Iar celălalt nu a fost publicat deoarece nu a fost suficient de bine pregătit. :)


salut,
sabina nu am nimic impotriva sa publici mini review-ul meu oriunde se poate pe forum, pentru cei interesati, chiar asa nefinisat sau cum te exprimi mai sus, "insuficient de bine pregatit", suporta-mi doar doua remarci sincere:

- imi pare rau ca nu am primit nici un fel de feedback de la tine referitor la ciorna trimisa ultima oara, si singura, chiar daca aparatul foto m-a dezamagit (si nu il recomand nimanui pina nu scade pina la vreo 600-700 ron, cat merita de fapt) as fi fost dispus sa lucram impreuna la o forma prezentabila, in functie de observatiile tale as fi completat sau modificat informatiile stranse de mine.

- inainte sa trimita un aparat foto cu asa valoare la un binevoitor sa-i faca review, staff-ul nikon ar trebui sa-si educe putin unii dintre angajati sa nu se mai rasteasca la telefon catre unii ca mine care prefera sa trimita inapoi produsul intr-un mod cat mai sigur, via curier cu asigurarea valorii.
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: [Test] Coolpix S5100 şi S1100pj

Mesajde Dan Pop » Mie Sep 08, 2010 1:16 am

Morphy scrie:Greseala cu lentila mi-o asum insa inadvertenta tehnica "(aparatul nu are conector mini USB)" nu o gasesc nicaieri in review-ul meu. :?:

Normal ca nu o gasesti, pentru ca aia era afirmatia mea :) Ce ai scris tu este:
Pe partea stanga a aparatului, sub difuzor, acoperite de un cauciuc, se afla cei doi conectori cu care este dotat P100. Este vorba de un conector mini HDMI si unul mini USB. Pachet gasiti un cablu mini USB – USB si unul mini USB – RCA (audio-video).

Inadvertenta consta in faptul ca aparatul nu are conector mini USB si nici cablurile cu pricina nu au asa ceva. Conectorul respectiv este unul care seamana ca dimensiuni, dar nu si ca forma, cu unul mini USB si integreaza atit semnalele USB cit si pe cele audio/video. Oricit te-ai chinui sa introduci in el un cablu mini USB veritabil, nu vei reusi. As fi spus ca e un conector proprietar, dar l-am intilnit la multe alte marci: Sony Alpha, Panasonic FZ, Sanyo, asa ca pare a fi un standard sui generis.

Intimplarea (sau, daca vrei, ghinionul :)) a facut ca si eu sa fi scris un review despre P100, asa ca sint mai familiar cu aparatul decit ar fi fost normal. Nici eu n-am putut scrie despre el tot ce as fi avut de spus, din motive de spatiu tipografic limitat, dar m-am straduit sa ating toate capabilitatile si toate deficientele (ma rog, atitea cite am fost eu capabil sa descopar, intr-o saptamina de teste). Am fost placut impresionat de stabilizarea de imagine in modul hibrid.
Morphy scrie:Cu speranta ca se vor da in continuare aparate la testat (si nu doar coolpixuri), eu imi exprim dorinta de a testa modelul S1100pj...

Eu iti urez succes.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Test] Coolpix S5100 şi S1100pj

Mesajde Sabina » Mie Sep 08, 2010 9:00 am

aind scrie:
- imi pare rau ca nu am primit nici un fel de feedback de la tine referitor la ciorna trimisa ultima oara, si singura, chiar daca aparatul foto m-a dezamagit (si nu il recomand nimanui pina nu scade pina la vreo 600-700 ron, cat merita de fapt) as fi fost dispus sa lucram impreuna la o forma prezentabila, in functie de observatiile tale as fi completat sau modificat informatiile stranse de mine.
.


Ciorna a ajuns prea tarziu - ideea era ca ciorna sa ajunga cat timp aparatul inca mai este la review, nu după. Plus că el ar fi trebuit rescris complet, nu avea lacune, ci era scurt şi slăbut per ansambl - şi cu riscul de a repeta, era inutil să menţionez o rescriere după ce aparatul s-a întors deja la noi. Indiferent dacă aparatul se ridică la aşteptările fiecăruia, review-ul trebuie construit obiectiv, şi trebuie tras de el până la capat.

Între timp am achiziţionat şi eu un S8000 şi cu excepţia preţului care nu mi se pare tragic de ridicat, sunt mulţumită de aparat pentru că atinge scopul achiziţiei - depinde şi de aşteptările fiecăruia.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: [Test] Coolpix S5100 şi S1100pj

Mesajde Dan Pop » Mie Sep 08, 2010 9:32 am

Sabina scrie:Totuşi, să dăm drumul la înscrieri :)

Tocmai de aceea e mai bine ca review-urile sa fie anuntate in thread-ul pertinent, unde comentariile nu sint off topic :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Teste si recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron