Acum este Sâm Mai 18, 2024 3:45 pm

Articole Nikonisti.ro

[Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Produse Nikon sub lupa

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 21, 2010 9:16 am

Maniac scrie:Deh, dom'le Pop...unii macar isi iau inima in dinti si incearca.

Iar altii mai si reusesc...
Maniac scrie:Dumneavoastra pe cand? Ca astept cu nerbadare sa impartasiti cu lingurita din cunostintele dumneavoastra multimilenare...

Am facut-o de o bucata buna de vreme. Si aici si prin alte parti. Cine a avut ochi sa vada, a vazut, cine s-a multumit sa improaste cu ironii de mitocan, n-are decit sa astepte nerabdator in continuare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde Maniac » Mie Apr 21, 2010 9:40 am

Iar altii mai si reusesc...

Nu ma indoiesc de acest fapt ;)

Am facut-o de o bucata buna de vreme. Si aici si prin alte parti. Cine a avut ochi sa vada, a vazut, cine s-a multumit sa improaste cu ironii de mitocan, n-are decit sa astepte nerabdator in continuare.


Nici nu stiti cat ne asemanam dom'le Pop ;). Nici nu stiti...
Oricum, deja discutiile astea (certuri de fapt, dar nu mai conteaza) sunt usor relaxante si reusiti sa ma amuzati de fiecare data. Suficient cat sa le acord un 10 min cand imi beau cana de suc de portocale :P. Totusi, fiti atent ca va pierdeti din subtilitate. Mai voalat va rog la atacuri ;).

PS: daca doreste cineva pozele de test cu D3000, sa zica si incerc diseara sa urc o arhiva pe un site de transfer.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde Morphy » Joi Apr 22, 2010 2:38 pm

Eu personal nu am de impartit nimic cu nimeni dar asteptam cu interes review-ul la D3000 si pana acum nu am vazut nimic. Plus ca au mai fost lansate aparate foto Nikon dar vad ca nu se mai dau la teste...pacat.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde Sabina » Vin Apr 23, 2010 6:16 am

Foarte puţină lume îşi dă interesul să facă review-uri la aparate mai... ieftine. Şi prea puţini au cunoştinţele să facă un review eficient pentru cele mai scumpe.

În principiu, testele şi recenziile vor reveni, dar e nevoie de un sistem mai bun de triere. :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde aind » Vin Apr 23, 2010 8:33 am

Sabina scrie:Foarte puţină lume îşi dă interesul să facă review-uri la aparate mai... ieftine. Şi prea puţini au cunoştinţele să facă un review eficient pentru cele mai scumpe.


pai.. si daca Nikon este interesat de aceste review-uri pentru consumatorii din Romania.. nu exista nici un cap luminat pe-acolo sa vina cu ideea unor premii pentru cei care sunt alesi sa faca review-ul..?

gandindu-ma la rece, fotograful amator sau profesionist care face recenzia aparatului isi consuma timp, pricepere si creativitate pentru a scrie parerile sale dupa testarea aparatelor sau obiectivelor oferite de Nikon..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde Dan Pop » Vin Apr 23, 2010 10:22 am

danip scrie:pai.. si daca Nikon este interesat de aceste review-uri pentru consumatorii din Romania.. nu exista nici un cap luminat pe-acolo sa vina cu ideea unor premii pentru cei care sunt alesi sa faca review-ul..?

gandindu-ma la rece, fotograful amator sau profesionist care face recenzia aparatului isi consuma timp, pricepere si creativitate pentru a scrie parerile sale dupa testarea aparatelor sau obiectivelor oferite de Nikon..

S-a discutat in extenso aceasta problema, anul trecut. Concluzia a fost ca, in viziunea Skin, "privilegiul" de a avea acces la aparatele sau obiectivele respective pentru 14 zile este suficient ca recompensa pentru eforturile depuse in vederea intocmirii review-ului. Cu rezultatele care se vad...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde aind » Vin Apr 23, 2010 10:39 am

Dan Pop scrie:
danip scrie:pai.. si daca Nikon este interesat de aceste review-uri pentru consumatorii din Romania.. nu exista nici un cap luminat pe-acolo sa vina cu ideea unor premii pentru cei care sunt alesi sa faca review-ul..?

gandindu-ma la rece, fotograful amator sau profesionist care face recenzia aparatului isi consuma timp, pricepere si creativitate pentru a scrie parerile sale dupa testarea aparatelor sau obiectivelor oferite de Nikon..

S-a discutat in extenso aceasta problema, anul trecut. Concluzia a fost ca, in viziunea Skin, "privilegiul" de a avea acces la aparatele sau obiectivele respective pentru 14 zile este suficient ca recompensa pentru eforturile depuse in vederea intocmirii review-ului. Cu rezultatele care se vad...



am inteles, n-am fost atent cand s-a discutat problema rasplatei celor care depun efort pentru teste, presupun ca aici se aplica expresia "cat dai, atit primesti" ..
pacat, ar fi fost ocazii bune sa citim si review-uri adaptate la noi, la romani, poate ceva mai original, mai interesant decat cifrele seci de pe site-urile din afara..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde Sabina » Dum Apr 25, 2010 9:16 am

Nu vreau să intru în încă o polemică apropo de premieri. Problema care mi-o pun e însă de altă natură - e principiul asumării unei responsabilităţi. Dacă un gigi x se înscrie pentru un test, şi ştie de la bun început că testul ăla nu e plătit, nu primeşte statuete sau alte chestii, nu văd de ce mai există conflicte de genul " e prost reviewul că omul n-a primit nimic ". Un fel de " de ce te mai înscrii dacă ştii că eşti sictirit şi dezinteresat şi n-o să depui niciun fel de efort".

Şi că veni vorba, sunt şi oameni care când se înhamă la ceva chiar construiesc ceva de calitate - vezi cazul lui Tudor Raiciu şi 10-24le respectiv. :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde Maniac » Dum Apr 25, 2010 10:42 am

Eu unul m-am inscris in toata distractia asta din pura curiozitate. Si mi se pare motiv suficient ca cineva sa se inhame la un review.
Iar ca recompensa ar fi fost suficient sa mi se spuna si mie din ce punct de vedere nu corespunde baremului (si care este acest barem...).

In ceea ce priveste acest gen de review deschis comunitatii, exista riscul sa ai parte de variatii in ceea ce priveste calitatea review-ului. Pentru unii oameni, fotografia este doar un hobby, si abordeaza intr-un anumit fel testul, pentru altii este ceea ce fac pentru a pune o paine pe masa, si abordeaza in alt fel un astfel de test.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 25, 2010 6:17 pm

Sabina scrie:Nu vreau să intru în încă o polemică apropo de premieri. Problema care mi-o pun e însă de altă natură - e principiul asumării unei responsabilităţi. Dacă un gigi x se înscrie pentru un test, şi ştie de la bun început că testul ăla nu e plătit, nu primeşte statuete sau alte chestii, nu văd de ce mai există conflicte de genul " e prost reviewul că omul n-a primit nimic ". Un fel de " de ce te mai înscrii dacă ştii că eşti sictirit şi dezinteresat şi n-o să depui niciun fel de efort".

Cred ca n-ai inteles ideea. E vorba de ce oameni se baga la un review in conditiile astea, nu de efortul pe care sint dispusi sa-l depuna. Nu-l suspectez pe niciunul din reviewerii de pina acum ca nu si-a dat silinta sa faca ceva bun, dar asta, dupa cum s-a si vazut, nu e intotdeauna suficient.
Sabina scrie:Şi că veni vorba, sunt şi oameni care când se înhamă la ceva chiar construiesc ceva de calitate - vezi cazul lui Tudor Raiciu şi 10-24le respectiv. :)

Din pacate, asta a fost exceptia...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Teste si recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator