Acum este Joi Mai 02, 2024 6:43 am

Articole Nikonisti.ro

Adrian Baicea Testeaza Nikon COOLPIX S230

Produse Nikon sub lupa

Adrian Baicea Testeaza Nikon COOLPIX S230

Mesajde admin » Mie Iul 15, 2009 2:20 pm

Va prezentam pe site, la adresa http://www.nikonisti.ro/articol.php?an= ... rticol=161, testul realizat de Adrian Baicea cu Nikon COOLPIX S230.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Adrian Baicea Testeaza Nikon COOLPIX S230

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 16, 2009 11:50 pm

Un review la obiect, informativ, usor si placut de citit. Ar fi putut profita de pe urma unui proofreading atent, care sa inlature cele citeva erori de tastare si stingacii in materie de terminologie (e.g. "lentila" in loc de "obiectiv" sau "Topuri de Focus" in loc de "Moduri de focalizare"). Am doar o observatie si doua nelamuriri.

La primele doua fotografii cu accesorii, colturile sint cam intunecate (lucru pus clar in evidenta de fundalul alb). O diafragma mai inchisa sau alta focala probabil ca ar fi evitat acest fenomen (vignetting).

Comparatia intre zgomotul la diverse sensibilitati este facuta cu cropuri de 100% (pixel la pixel) sau cu alt gen de cropuri? In absenta acestei informatii este foarte greu sa-ti faci o idee despre cit de utilizabil este senzorul la sensibilitati mari.

La paragraful "Contra" apare si "VR electronic". In ce consta aceasta stabilizare electronica si de ce e inferioara celei optice? Imi cer scuze pentru ignoranta mea, dar eu nu stiam, la aparate foto, decit de stabilizarea optica si de cea pe senzor, iar singurul avantaj al celei dintii se aplica doar la aparatele reflex, atunci cind se vizeaza prin obiectiv (efectul stabilizarii apare si in vizorul aparatului).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Adrian Baicea Testeaza Nikon COOLPIX S230

Mesajde Morphy » Vin Iul 17, 2009 9:59 am

Cu fiecare review mai invat cate ceva, asa ca ma bucur ca sunteti ingaduitori cu mine. Despre pozele realizate la aparat aveti dreptate, voi folosi o diafragma mai inchisa data viitoare.

La topuri de focus cred ca mai degraba era tipuri de focus. Am apasat pe o tasta gresita. :D

Referitor la testul iso, nu sunt eu cel in masura sa va raspund. Pot sa va spun ca sunt cropuri pentru ca stiu ce poze am trimis la review (si nu aratau asa), dar nu stiu ce fel de cropuri sunt.

Sincer nu am simtit nici o imbunatatire atunci cand am activat acest VR electronic, de aceea l-am trecut la sectiunea Contra. Este clar ca nu este un sistem optic de stabilizare si nici cu senzorul nu cred ca are legatura.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Adrian Baicea Testeaza Nikon COOLPIX S230

Mesajde Dan Pop » Vin Iul 17, 2009 10:46 am

Morphy scrie:Sincer nu am simtit nici o imbunatatire atunci cand am activat acest VR electronic, de aceea l-am trecut la sectiunea Contra.

Chestia asta era bine de mentionat in review, astfel incit trecerea lui la Contra sa nu stirneasca nedumeriri.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Adrian Baicea Testeaza Nikon COOLPIX S230

Mesajde Catalin M » Joi Iul 23, 2009 12:56 pm

Mi-a placut review-ul tau. Mi se pare de neconceput la un aparat care se vrea "destept" faza cu obiectivul care ramane blocat afara cand se descarca acumulatorul. :shock:

Legat de stabilizarea electronica: este o gogorita mai veche de marketing(lansata inainte ca producatorii sa ofere stabilizarea optica) care a scazut in ochii publicului pentru ca din ce in ce mai multe aparate ofera stabilizarea optica(Panasonic sunt primii si singurii care au introdus pe toata gama de aparate foto stabilizarea optica, Sony vinde si la ora actuala aparate cu stabilizare electronica si aparate cu stabilizare optica). Stabilizarea electronica este din pacate inca prezenta la unii producatori(Nikon,Sony,Fuji) pe camere foto sau video si nu face decat sa induca cumparatorii in eroare. Nu aduce niciun avantaj real utilizatorilor ci doar producatorilor care dupa parerea mea se folosesc de aceasta confuzie pe care o creeaza intentionat.
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm


Înapoi la Teste si recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori