Acum este Sâm Mai 18, 2024 7:31 pm

Articole Nikonisti.ro

Un mic test - Nikon 85mm 1.8G vs 1.8D vs 1.4D

Produse Nikon sub lupa

Re: Un mic test - Nikon 85mm 1.8G vs 1.8D vs 1.4D

Mesajde bobo-ssi » Joi Ian 19, 2012 9:20 am

Foarte fain! ar fi super daca ai fi pus si Samyang-ul de 85 1.4 alaturi!
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: Un mic test - Nikon 85mm 1.8G vs 1.8D vs 1.4D

Mesajde Aries » Joi Ian 19, 2012 11:10 am

Mulțumim pentru test!
Aries
 
Mesaje: 83
Membru din: Mie Noi 16, 2011 7:00 pm

Re: Un mic test - Nikon 85mm 1.8G vs 1.8D vs 1.4D

Mesajde Anghae » Mie Ian 25, 2012 8:15 pm

Intradevar un test bun, eu prefer 1.8G mai mult decat 1.4D
Anghae
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:05 pm

Re: Un mic test - Nikon 85mm 1.8G vs 1.8D vs 1.4D

Mesajde LiviuDumitru » Sâm Ian 28, 2012 10:05 pm

Eram curios cum e noul 85 fata de precedentul si ma intrebam daca lentilele in plus aduc un spor de calitate. Se pare ca da :) . Multumim !
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: Un mic test - Nikon 85mm 1.8G vs 1.8D vs 1.4D

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Ian 28, 2012 10:35 pm

Cornholio scrie:http://mgphotographer.wordpress.com/2012/01/19/nikon-85mm-1-8g-vs-1-8d-vs-1-4d-small-experiment


Nu vreau sa fiu carcotas, dar testul facut "in graba" este irelevant.
Daca ai observat ca varianta 1.8D face back focus ar fi trebuit sa te opresti sau sa calibrezi body-ul pentru pentru el.
Ai continuat testarea si te-ai minunant de sharpness si detalii comparativ cu 1.8G in paralel cu un 85 1.8D.
Ceea ce a determinat perpetuarea erorii pe parcursul testarii.
Nu ai facut niciun test din care sa reiasa rezolutia pe margini si in colturi a obiectivelor testate, toate imaginile sunt cu subiect pe centru in clar si restul in afara focusului.
Pentru estimarea calitatii bokeh-ului se recomanda fundaluri mai aglomerate cu plante, frunze si alte obiecte multe si de dimensiuni mici, ceeea ce a lipsit in testul tau.
Cam greu de tras vreo concluzie pentru achizitie, poate doar cea legata de contrast, dar asta se poate rezolva in camera sau la post procesare.

Poate daca mai ai ocazia sa il repeti mai amanuntit nu ar strica sa publici ulterior o completare a concluziilor initiale.

PS. Cum ai obtinut valoarea ISO constanta la 250?
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Un mic test - Nikon 85mm 1.8G vs 1.8D vs 1.4D

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Ian 30, 2012 5:00 pm

Aurel, e foarte bine ca te iei dupa testele facute precum cel de mai sus.
Chiar te rog, nu mai citi nimic de pe photozone.de si dpreview.com, sunt inutile pentru tine.
Mult mai aproape de nivelul tau de intelegere este cel facut de Cornholio care compara un obiectiv cu back focus si unul fara back focus, dupa care se mira cat de sharp, clar si ce bine sta la rezolutie cel calibrat fata de cel necalibrat :lol:
Ma lasi...
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Un mic test - Nikon 85mm 1.8G vs 1.8D vs 1.4D

Mesajde mesterul » Lun Ian 30, 2012 8:28 pm

Acum asteptam ... parerea juriului in privinta castigatorului :)
mesterul
 

Re: Un mic test - Nikon 85mm 1.8G vs 1.8D vs 1.4D

Mesajde Cornholio » Mar Ian 31, 2012 12:32 am

@bogdan - testul a fost facut in conditiile in care a fost facut. Daca citesti cu atentie pe blog, m-am scuzat ca nu am avut nici o posibilitate sa testez colturile obiectivelor sau performanta la CAS-uri si flare. Pur si simplu e un test facut cu un obiectiv adus doar de prezentare - eu sunt destul de multumit ca am avut totusi sansa sa fac si ce am facut.

Legat de bokeh, ideal e sa vezi cum se comporta cand ai surse mai multe de lumina, cum ai spus si tu frunzis sau altele insa in interiorul unui magazin de cativa metri cam ce pretentii ai. Chiar si asa, performanta e destul de evidenta, iar daca tu imi spui ca din testul meu nu iti dai seama de diferentele de bokeh intre cele doua 1.8-uri si 1.4 inseamna ca ori faci pe carcotasul, ori ai probleme de vedere. Din testul meu ( asa cum e el ) reiese ca performantele OOF ale celor 2 1.8-uri este IDENTICA, ma indoiesc ca daca as fi avut un tufis prin care sa treaba lumina soarelui se vedea ceva diferenta intre cele doua din moment ce aici se comporta EXACT LA FEL si totusi se observa o diferenta notabila intre bokehul celor 2 si cel de la 1.4 - deci testul e oarecum relvant.

Problema sharp/focus ai pus-o cam aiurea in cazul de fata - in sensul ca acel decalaj al D-ului la focus este destul de mic, subiectul fotografiat ( acel 50 1.8 ) este rotund si se poate observa ca D-ul a focalizat foarte putin mai in fata senzorului ( in spatele 50ului de test ). Chiar si in zona de focus a lui se observa o diferenta URIASA de performanta intre 1.8D si 1.8G - iar daca tu negi evidenta acestui fapt, inseamna ca fie o faci doar CA SA O FACI sau in caz contrar din nou as face trimitere la un centru oftalmologic.

Nu puteam sa vad problema cu AF-ul pentru ca abia am avut timp sa fac pozele rapid ca baietii de lucrau acolo erau destul de expeditivi cu mine - am facut mentiunea ca a trebuit sa ma rog de unul din ei sa nu imi mai mute 50ul ala din locul lui. Nu stateam dupa fiecare poza sa ma uit pe ecran 100% si sa ma apuc de ajustari AF Fine Tune. Testele de pe dpreview si photozone sunt facute in laboratoare speciale cu obiective care stau in posesia lor zile intregi. Plus d-asta nu tot timpul sunt asa relevante, spre exemplu noul 50 1.8G conform photozone nu prea aduce mari plusuri insa cel putin modelele testate de mine sunt VIZIBIL superioare in 1.8 fata de modelul 1.8D.

De mentionat e ca pana la lansarea oficiala in magazine pe 16 Feb ( sau cand e ) e cam singurul test disponibil online intre 1.8D si 1.8G - totusi imi cer iertare daca nivelul testului nu e chiar pe placul unora dintre voi. Insa de aici si pana in a spune ca testul e NECONCLUDENT ... no offense ...diferentele intre cele doua 1.8-uri sunt CLARE si de pe LUNA. Chiar si din pozele alea 3 care sunt facute aiurea prin magazin, iti dai perfect seama ca diferentele sunt destul de mari.

In rest, lumina buna la toti.
Cornholio
 
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 5:40 am

Re: Un mic test - Nikon 85mm 1.8G vs 1.8D vs 1.4D

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Ian 31, 2012 7:08 am

In primul rand multumesc pentru raspuns.
In al doilea rand, imi cer scuze pentru ca nu mi-am dat seama ca imaginile sunt la rezolutia completa. Am cautat "spatele link-urilor" si nu l-am gasit. Pentru ca imaginile s-au incarcat prea rapid in browser, am crezut ca dimensiunea la care le vizualizez e cea maxima.
Acum am dat click pe lupa pe fiecare imagine incarcata si am vazut ca 1.8 G se vede intr-adevar cel mai bine.
Deci, inca o data, scuze pentru tonul taios.
Ma gandesc serios ca 1.8 G merita cumparat.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Teste si recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator