Acum este Sâm Mai 18, 2024 4:27 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde Cornholio » Mie Ian 21, 2009 5:08 am

Trebuie redenumita fotografia cu numele autorului ? Sau pur si simplu trimitem asa cum iese din aparat ex: DSC_5555

Eu am trimis-o cu numele original si m-am semnat in email. Banuiesc ca e ok.
Cornholio
 
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 5:40 am

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde Rudi Bedy » Mie Ian 21, 2009 8:40 am

Eu am pus fisierul cu numele meu intreg, dar oricum au transformat poza in jpg si au pus ei numele deci cred ca este ok. :)
Rudi Bedy
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 19, 2009 11:43 am

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde admin » Mie Ian 21, 2009 9:49 am

Buna ziua prieteni, nu este obligatoriu sa trimiteti poza denumita cu numele vostru, acest lucru il facem noi, redenumire, redimensionare, transformat din nef in jpg(unde este cazul).
Va rugam insa sa apara undeva in mailul vostru numele complet pentru al putea folosi la redenumirea pozei.
De asemenea va aduc aminte ca in concurs intra numai pozele originale, nu cele procesate.
In continuare va oferim noi fotografii inscrise in concurs. Succes.
Fişiere ataşate
 Godeanu-Marius.jpg
Godeanu Marius
 Busuioc-Andrei.jpg
Busuioc Andrei
 Demian-Remus.jpg
Demian Remus
 Catalin-C.jpg
Catalin C
 Stefan Preda.jpg
Stefan Preda
 Vlad-Eftenie.jpg
Vlad Eftenie
 Alfred-Zimmermann.jpg
Alfred Zimmermann
 Mihai-Zamfir.jpg
Mihai Zamfir
 Dan-Iosub.jpg
Dan Iosub
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde gabriel.ilioiu » Mie Ian 21, 2009 3:27 pm

Prin aparatura Nikon se intelege ansamblul format din body+obiectiv ? Un folosesc un body D40x, dar ca obiectiv folosesc sigma 30mm deoarece atunci cand am decis sa-mi achizitionez un obiectiv fix si mai luminos inca nu aparuse modelul de 50mm cu autofocus in obiectiv.

Alta intrebare ar fi despre faptul ca eu prefer sa fac pozele in format .nef, uneori fiind nevoit sa sub/supra expun o poza. Din cate am inteles eu o minima prelucrare este necesara la transformarea din raw in jpeg.
Dilema mea este ori sa trag jpeg direct din camera sau am voie sa fac mici modificari a fisierului .nef.

Mutumesc anticipat de raspuns.
gabriel.ilioiu
 
Mesaje: 84
Membru din: Mie Ian 21, 2009 2:47 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde Cornholio » Mie Ian 21, 2009 3:37 pm

Un Body Nikon + obiectiv 3rd party dupa mine reprezinta tot un sistem Nikon.
Cornholio
 
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 5:40 am

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde admin » Mie Ian 21, 2009 4:56 pm

gabriel.ilioiu scrie:Prin aparatura Nikon se intelege ansamblul format din body+obiectiv ?


Desi ne-am dori sa folositi atat body cat si obiectiv Nikon, nu putem interzice inscrierea in concurs a celor care folosesc si alte obiective compatibile Nikon.

gabriel.ilioiu scrie:Alta intrebare ar fi despre faptul ca eu prefer sa fac pozele in format .nef


Daca preferi nef poti sa ne trimiti fotografia direct nef. Ii incurajam pe toti concurentii sa inscrie in concurs fisierul nef daca fotografia a fost realizata in acest format.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde serban constantin » Joi Ian 22, 2009 12:01 am

Daca am inscris o poza in concurs se poate schimba?...Am tras azi cateva poze ... de-mi pare rau ca am trimis-o pe aia in concurs.
serban constantin
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Ian 16, 2009 8:41 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde jedi » Joi Ian 22, 2009 4:03 pm

popeye scrie:Buna ziua,

Am inteles ca pozele din concurs nu trebuie postprocesate, uitandu-ma la pozele intrate in concurs pana acum, la poza lui Cristian Iancu am dubii ca nu s-a umblat la ea

daca prin postprocesare intelegi putin contast si saturare, inseamna ca 60% din pozele trimise nu pot intra in concurs.
Oricum , cred ca stiu cine esti , te cunosc sigur , faci parte din acei apropiati care "imi vor binele".Am vazut si activitatea care o ai aici pe forum , adica 0 ,ai intrat doar ca sa scrii acest comentariu .
D700, D300, 24-70 f2.8, 70-200 f2.8 VR, 18-105mm VR ,50mm1.4, 85mm1.8 ,35mm1.8 , 70-300mm VR, SB600, SB900
http://www.iancucristi.ro/
Avatar utilizator
jedi
 
Mesaje: 171
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:09 pm
Localitate: Craiova

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde mihaigerard » Joi Ian 22, 2009 4:22 pm

popeye scrie:Buna ziua,

Am inteles ca pozele din concurs nu trebuie postprocesate, uitandu-ma la pozele intrate in concurs pana acum, la poza lui Cristian Iancu am dubii ca nu s-a umblat la ea



Da, asta este regula concursului.
Probabil astfel de poze au fost afisate pentru a suscita interesul celorlalti potentiali competitori.

Regulile mi se par destul de clare dar pentru linistea tuturor e nevoie de confirmarea unui moderator. ;)
mihaigerard
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Ian 21, 2009 11:18 am

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde jedi » Joi Ian 22, 2009 4:31 pm

mihaigerard scrie:
popeye scrie:Buna ziua,

Am inteles ca pozele din concurs nu trebuie postprocesate, uitandu-ma la pozele intrate in concurs pana acum, la poza lui Cristian Iancu am dubii ca nu s-a umblat la ea



Da, asta este regula concursului.
Probabil astfel de poze au fost afisate pentru a suscita interesul celorlalti potentiali competitori.

Regulile mi se par destul de clare dar pentru linistea tuturor e nevoie de confirmarea unui moderator. ;)

Ai perfecta dreptate , Mihai , o data ce a fost acceptata de administratori este ok, problema e alta , cel cu comentul de mai sus stiu sigur ca e unul din colegii de serviciu cu care "ma inteleg bine" si care "imi vrea binele", s-a inregistrat doar pt a pune acest coment, el nu are nici o legatura cu concursul nu are nici o legatura cu acest forum sau cu discutiile si subiectele discutate pe oricare din topicuri .Administratorii sau oricare dintre voi pot vedea activitatea sa aici pe forum.
O zi buna tuturor
D700, D300, 24-70 f2.8, 70-200 f2.8 VR, 18-105mm VR ,50mm1.4, 85mm1.8 ,35mm1.8 , 70-300mm VR, SB600, SB900
http://www.iancucristi.ro/
Avatar utilizator
jedi
 
Mesaje: 171
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:09 pm
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron