Acum este Vin Mai 17, 2024 8:10 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde yo5bdm » Lun Ian 19, 2009 8:43 am

As propune sa se puna undeva toate temele. De asemenea se accepta imagini facute in alta luna, sau strict in luna in care e tema respectiva?
Cu stima,
Erdei Rudolf
http://www.erdeirudolf.com
yo5bdm
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Ian 19, 2009 8:35 am
Localitate: Baia Mare

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde admin » Lun Ian 19, 2009 9:54 am

Buna ziua prieteni, acestea sunt noile fotografii trimise de voi pentru concursul din aceasta luna. Succes.
Fişiere ataşate
 Sorin-Buruiana.jpg
Sorin Buruiana
 Vali-Anton.jpg
Vali Anton
 Remus-Badea.jpg
Remus Badea
 Cornel-Leancu.jpg
Cornel Leancu
 Ionut-Todoran.jpg
Ionut Todoran
 Bejan-Cristian-Constantin.jpg
Bejan Cristian Constantin
 Scurtu-Alex.jpg
Scurtu Alex
 Ovidiu-Marincea.jpg
Ovidiu Marincea
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde admin » Lun Ian 19, 2009 10:13 am

Buna ziua prieteni, asteptam in continuare fotografiile voastre. Succes.
Fişiere ataşate
 Lucian-Axente.jpg
Lucian Axente
 Lucian-Dragomir.jpg
Lucian Dragomir
 Eugen-Barbu.jpg
Eugen Barbu
 Dox-Catalin.jpg
Dox Catalin
 Bogdan-Stancu.jpg
Bogdan Stancu
 Creata-Rodica-Mhaela.jpg
Creata Rodica Mihaela
 Serban-Constantin.jpg
Serban Constantin
 Victor-Macovei.jpg
Victor Macovei
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde admin » Lun Ian 19, 2009 12:08 pm

Buna ziua prieteni, din ce in ce mai multe fotografii primim si toate foarte interesante. Toate vor fi expuse aici in cel mai scurt timp de la momentul primirii lor. Va multumim si succes.
Fişiere ataşate
 Ovidiu-Sharpe.jpg
Ovidiu Sharpe
 Rudi-Gabriel-Bedy.jpg
Rudi Gabriel Bedy
 Robert-Reghina.jpg
Robert Reghina
 Mihaela-Cojocariu.jpg
Mihaela Cojocariu
 Lefter-Mihai-Razvan.jpg
Lefter Mihai Razvan
 Tiberiu-Olteanu.jpg
Tiberiu Olteanu
 Cristian-Iancu.jpg
Cristian Iancu
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde frexxl » Lun Ian 19, 2009 1:09 pm

Regulamentul se poate citi aici http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=47

si cred ca prin acest citat se elimina orice nedumerire in ceea ce priveste procesarea imaginilor.

In concurs vor putea fi inscrise doar fotografii realizate cu aparatura Nikon. De asemenea, este interzisa alterarea in vreun fel a imaginilor originale prin postprocesare. Chiar daca unii dintre participanti ar putea fi nemultumiti de acest impediment, il justificam prin dorinta de a evidentia atat calitatea fotografiilor realizate cu echipamentul foto Nikon, cat mai ales talentul fotografului, care poate face diferenta intre o fotografie buna si una exceptionala.
Nikon D300
frexxl
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:20 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde Rudi Bedy » Lun Ian 19, 2009 8:56 pm

Ar fi misto daca am sti dinainte ce tema va urma in luna urmatoare macar, sa ne pregatim, cu un concediu ceva :) . Mie imi par cateva poze de aici modificate....de ce nu ati lasat exif-urile intacte la transformarea din nef in jpg sa vedem si noi cum au fost facute? Eu chiar sunt curios. Nef-ul meu era mult mai intunecat decat il vad aici in jpg....
Rudi Bedy
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 19, 2009 11:43 am

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde Cornholio » Mar Ian 20, 2009 6:44 am

Care este data limita pana cand se pot trimite fotografiile ? Cred ca mi-a scapat.

Fotografiile trebuie trase exact in luna Ian 2009 ? Sau se pot trimite si fotografii trase in Dec 2008 sau Ian 2008 de ex ?
Cornholio
 
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 5:40 am

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde admin » Mar Ian 20, 2009 10:01 am

Buna ziua prieteni, fiind prima luna a concursului am acceptat si poze care erau realizate in alta luna decat in ianuarie 2009.
Acest lucru se datoreaza faptului ca am anuntat concursul deja la mijlocul lunii ianuarie si multi dintre voi nu aveau timp sa realizeze o fotografie in luna curenta.
De luna viitoare insa nu vom mai accepta fotografii realizate in alta luna decat in februarie 2009.
La finalul lunii vom anunta si tema lunii urmatoare.
Fotografiile pentru fiecare etapa se pot trimite pana in ultima zi a lunii ora 23:59.
Castigatorul trebuie sa faca dovada proprietatii aparatului foto digital Nikon cu care a facut fotografia precum sa prezinte si alte fotografii facute in acelasi context, astfel daca se dovedeste ca cel care a castigat a editat fotografia sau nu este posesorul de drept al fotografiei, va fi descalificat.
Motivul pentru care toate pozele inscrise in concurs sunt imediat postate pe forum este tocmai cel de a discuta pe marginea lor si de a sesiza eventualele probleme. Discutii gen cum au fost facute, cu ce aparat, ce tehnica s-a folosit, sunt motivele pentru care exista acest topic.
Fişiere ataşate
 Czimbalmos-Zsolt.jpg
Czimbalmos Zsolt
 Paraschiv-Dan-Andrei.jpg
Paraschiv Dan Andrei
 Slave-Daniel.jpg
Slave Daniel
 Kromek-Mihai-Tiberius.jpg
Kromek Mihai Tiberius
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde frexxl » Mar Ian 20, 2009 10:30 am

Buna ziua prieteni, fiind prima luna a concursului am acceptat si poze care erau realizate in alta luna decat in ianuarie 2009.
Acest lucru se datoreaza faptului ca am anuntat concursul deja la mijlocul lunii ianuarie si multi dintre voi nu aveau timp sa realizeze o fotografie in luna curenta.
De luna viitoare insa nu vom mai accepta fotografii realizate in alta luna decat in februarie 2009.
La finalul lunii vom anunta si tema lunii urmatoare.
Fotografiile pentru fiecare etapa se pot trimite pana in ultima zi a lunii ora 23:59.
Castigatorul trebuie sa faca dovada proprietatii aparatului foto digital Nikon cu care a facut fotografia precum sa prezinte si alte fotografii facute in acelasi context, astfel daca se dovedeste ca cel care a castigat a editat fotografia sau nu este posesorul de drept al fotografiei, va fi descalificat.
Motivul pentru care toate pozele inscrise in concurs sunt imediat postate pe forum este tocmai cel de a discuta pe marginea lor si de a sesiza eventualele probleme. Discutii gen cum au fost facute, cu ce aparat, ce tehnica s-a folosit, sunt motivele pentru care exista acest topic.


Daca x sau y nu poate dovedi cu acte (facturi, certificat garantie ) ca aparatul ii apartine , poate e cumparat second , sau este adus pe alta filiera ce se intampla ?
Nikon D300
frexxl
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:20 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie

Mesajde admin » Mar Ian 20, 2009 10:47 am

admin scrie:Daca x sau y nu poate dovedi cu acte (facturi, certificat garantie ) ca aparatul ii apartine , poate e cumparat second , sau este adus pe alta filiera ce se intampla ?


Nu e vorba neaparat de a dovedi cu acte. Se poate dovedi pur si simplu aratand aparatul folosit si cateva serii de fotografii realizate cu el. Acum e vorba si de incredere. Nu suntem absurzi.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator