Acum este Vin Mai 17, 2024 4:39 am

Articole Nikonisti.ro

Tema lunii aprilie - 1 Aprilie: Zâmbiţi vă Rog

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde mandea » Joi Apr 09, 2009 10:43 am

mi se parea si mie cunoscuta de undeva "camila" tot de aici de pe forum..

Cred ca adminii ar trebui sa abordeze cu mai multa seriozitatea aplicarea regulametului sau sa-l scoata (devreme ce chiar si o conditie asa de simplu de verificat este incalcata).
Acum sper sa nu ne "garanteze" ca poza a fost facuta in aprilie:))
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde ancaphoto » Joi Apr 09, 2009 11:35 am

Citat din regulamentul acestei luni:

"La concurs pot participa fotografiile care reprezinta in mod direct tema propusa corespunzatoare lunii din an in care au fost realizate, in anul 2009. " http://www.nikonisti.ro/concurs.php

Nu se aminteste nimic despre realizarea fotografiei in luna aprilie, ci doar de 2009, deci e o schimbare de regulament fata de lunile trecute, prin care fotografiile trimise trebuie sa fie facute de la 1 ianuarie a.c., doar ca trebuie sa fie pe tema si sa se potriveasca cu luna.
ancaphoto
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 20, 2009 9:53 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde mandea » Joi Apr 09, 2009 11:45 am

ancaphoto scrie:Citat din regulamentul acestei luni:

"La concurs pot participa fotografiile care reprezinta in mod direct tema propusa corespunzatoare lunii din an in care au fost realizate, in anul 2009. " http://www.nikonisti.ro/concurs.php

Nu se aminteste nimic despre realizarea fotografiei in luna aprilie, ci doar de 2009, deci e o schimbare de regulament fata de lunile trecute, prin care fotografiile trimise trebuie sa fie facute de la 1 ianuarie a.c., doar ca trebuie sa fie pe tema si sa se potriveasca cu luna.


Daca imi aduc bine aminte, la toate concursurile de pana acum era specificat ca fotografia trebuie sa fie facuta in luna respectiva si nu de la 01.01.09

Dupa citatul tau din regulament, as putea sa trimit acum o poza facuta in februarie cu doi indrogastiti (care respecta tema propusa corespunzatoare lunii februarie din 2009).
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 09, 2009 11:55 am

ancaphoto scrie:Citat din regulamentul acestei luni:

"La concurs pot participa fotografiile care reprezinta in mod direct tema propusa corespunzatoare lunii din an in care au fost realizate, in anul 2009. " http://www.nikonisti.ro/concurs.php

Nu se aminteste nimic despre realizarea fotografiei in luna aprilie, ...

Oare? Cum ramine cu "corespunzatoare lunii din an in care au fost realizate"? Eu nu pot interpreta acest text decit ca "fotografiile trebuie facute in luna pentru care a fost enuntata tema, in 2009". Avind in vedere ca este de vorba de un calendar, nu mi se pare logic sa apara la luna decembrie o fotografie facuta in iulie, chiar daca se potriveste la tematica stabilita pentru luna decembrie.

Dupa parerea mea, punctul asta din regulament e cam nefericit formulat si are mare nevoie de o revizuire.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde mandea » Joi Apr 09, 2009 12:09 pm

Ipoteza:
vreau sa trimit o poza pe tema lunii aprilie - "zambiti va rog". Am o poza de la sfantu' Ion cu un amic afumat dar foarte haios (asadar, poza e facuta in ianuarie 2009)

Conditii:
"In fiecare luna se va trimite fotografia corespunzatoare temei propuse" - conditie indeplinita
"La concurs pot participa fotografiile care reprezinta in mod direct tema propusa corespunzatoare lunii din an in care au fost realizate, in anul 2009." - conditie neindeplinita, tema propusa pentru luna in care a fost facuta poza fiind "noapte de iarna" (sau asa ceva).

Conform regulamentului, poti sa trimiti poze facute in alta luna decat ceea in curs, insa acestea nu pot participa la concurs.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde admin » Joi Apr 09, 2009 1:31 pm

Am vrea sa aducem cateva lamuriri:

- am renuntat la ideea de a obliga participantii la concurs sa inscrie doar fotografii realizate in luna concursului dintr-un motiv relativ simplu: pentru a avea calendarul gata la final de decembrie 2009 va trebui sa decalam ultimele luni de concurs, deci va trebui sa acceptam spre exemplu pentru octombrie, noiembrie sau decembrie fotografii realizate si in alta luna.

- am modificat inca de acum regulamentul cu gandul la acel moment, dar si pentru a permite celor care au fotografii dintr-o alta luna si care s-ar plia bine pe o tema sa participe. Ni s-a parut ca dubla obligativitate de a face fotografia intr-o anumita luna si de a se incadra si intr-o tema foarte clara deterioreaza intr-o oarecare masura calitatii concursului.

- fotografia trimisa trebuie macar sa para (daca nu este) realizata in luna in care a fost inscrisa (de unde si termenul din regulament "reprezentativ pentru luna" ). Bineinteles ca nu putem inscrie in luna iulie o fotografie care respecta tema dar care are plan secund de iarna. Totusi, am dori ca fotografia sa fie realizta in 2009, asa cum e de altfel si stipulat in regulament.

- in legatura cu formularea "corespunzatoare lunii din an in care au fost realizate" - este o greseala din partea noastra, care probabil v-a si indus in eroare. Ne cerem scuze si vom sterge pasajul "in care au fost realizate". Singura obligativitate ramane ca fotografiile sa fie realizate in anul 2009.

Va rugam sa dati PM catre admin sau Sabina pentru orice intrebare legata de concurs. Va vom raspunde mai repede in acest fel.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde equinoxe » Joi Apr 09, 2009 1:39 pm

Mda.... pe scurt.... asta inseamna ca fotografia mea a fost / urmeaza sa fie descalificata din concurs, intrucat a fost realizata in 2008 (cf EXIF)
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde Robert_timisoara » Joi Apr 09, 2009 1:53 pm

equinoxe scrie:Mda.... pe scurt.... asta inseamna ca fotografia mea a fost / urmeaza sa fie descalificata din concurs, intrucat a fost realizata in 2008 (cf EXIF)


Nu fi trist daca va fi asa, pentru mine Tony tot camila este :lol: si e una dintre cele mai tari poze ce le-am vazut. Amin
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 09, 2009 1:55 pm

admin scrie:Va rugam sa dati PM catre admin sau Sabina pentru orice intrebare legata de concurs. Va vom raspunde mai repede in acest fel.

Mai important decit viteza de raspuns, pentru acest gen de probleme, este ca ele sa fie discutate in public, astfel incit toti cei interesati sa fie tinuti la curent.

Daca inlaturarea restrictiei legate de momentul realizarii fotografiei ar fi fost discutata pe forum de la bun inceput, toate speculatiile pe tema formularii actuale ar fi putut fi evitate din start.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 09, 2009 1:58 pm

equinoxe scrie:Mda.... pe scurt.... asta inseamna ca fotografia mea a fost / urmeaza sa fie descalificata din concurs, intrucat a fost realizata in 2008 (cf EXIF)

Nu mai poti da o raita pe la Tony, pina la sfirsitul lunii?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori