Acum este Sâm Mai 18, 2024 12:21 am

Articole Nikonisti.ro

Tema lunii aprilie - 1 Aprilie: Zâmbiţi vă Rog

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 02, 2009 9:50 am

admin scrie:Fotografiile cropate trebuie sa pastreze rezolutia si ratia originale (de exemplu 300dpi si 5:4).

Degeaba a explicat, atit de bine, domnul Lazar, ca rezolutia din exif (300 dpi) nu are nici o tangenta cu proprietatile imaginii in sine, fiind doar o caracteristica a modului in care o imagine este imprimata. Rezolutia unei fotografii digitale este definita de numerele de pixeli pe orizontala si pe verticala si nu poti face un crop care sa pastreze raportul original fara a altera ambele numere.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde admin » Joi Apr 02, 2009 10:05 am

admin scrie:Degeaba a explicat, atit de bine, domnul Lazar, ca rezolutia din exif (300 dpi) nu are nici o tangenta cu proprietatile imaginii in sine, fiind doar o caracteristica a modului in care o imagine este imprimata. Rezolutia unei fotografii digitale este definita de numerele de pixeli pe orizontala si pe verticala si nu poti face un crop care sa pastreze raportul original fara a altera ambele numere.


Exact la acea rezolutie din exif ne referim, pentru ca fotografiile in cauza vor fi publicate intr-un calendar si dorim sa fie la o calitate care sa ne permita imprimarea. De aceea, nu vrem sa se inteleaga prin crop si posibilitatea de a micsora aceasta rezolutie.
De asemenea, am dori ca imaginile sa pastreze proportiile obisnuite pentru o fotografie realizata cu Nikon, astfel incat sa nu existe 12 fotografii in calendar toate cu proportii diferite.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde sorinsava » Joi Apr 02, 2009 10:45 am

Dan Pop scrie:
admin scrie:Fotografiile cropate trebuie sa pastreze rezolutia si ratia originale (de exemplu 300dpi si 5:4).

Degeaba a explicat, atit de bine, domnul Lazar, ca rezolutia din exif (300 dpi) nu are nici o tangenta cu proprietatile imaginii in sine, fiind doar o caracteristica a modului in care o imagine este imprimata. Rezolutia unei fotografii digitale este definita de numerele de pixeli pe orizontala si pe verticala si nu poti face un crop care sa pastreze raportul original fara a altera ambele numere.


Photoshop pune implicit 240dpi cind incarca un NEF prin ACR, ViewNX/CaptureNX pun 300dpi, jpeg din camera tot 300 are. tu le poti schimba, in ACR poti sa-i spui ca are 300dpi cind incarci un RAW, dar implicit e aiurea valoarea de acolo. daca le tiparesti automat folosind proprietatile incluse in poza ajung la marimi diferite pe hirtie dintr-o prostie a Ps.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 02, 2009 11:08 am

admin scrie:
admin scrie:Degeaba a explicat, atit de bine, domnul Lazar, ca rezolutia din exif (300 dpi) nu are nici o tangenta cu proprietatile imaginii in sine, fiind doar o caracteristica a modului in care o imagine este imprimata. Rezolutia unei fotografii digitale este definita de numerele de pixeli pe orizontala si pe verticala si nu poti face un crop care sa pastreze raportul original fara a altera ambele numere.


Exact la acea rezolutie din exif ne referim, pentru ca fotografiile in cauza vor fi publicate intr-un calendar si dorim sa fie la o calitate care sa ne permita imprimarea. De aceea, nu vrem sa se inteleaga prin crop si posibilitatea de a micsora aceasta rezolutie.

Rezolutia din exif nu are nici un impact asupra calitatii la care este imprimata fotografia (din nou, vezi postul domnului Lazar). Elementul important pentru calitatea imprimarii este numarul de pixeli (combinat cu marimea la care se imprima fotografia, desigur) si aici trebuie sa impuneti niste limite, de exemplu latura mare sa nu aiba mai putin de 2000 pixeli in cazul unui crop. Degeaba v-as trimite o fotografie de 150 x 100 pixeli cu rezolutia din exif de 300 dpi, fotografia respectiva ar fi inutilizabila pentru calendar. Si va garantez ca nu veti putea imprima majoritatea fotografiilor cistigatoare la 300 dpi decit daca veti scoate un calendar sensibil mai mare decit cel de anul acesta (sau daca veti postprocesa imaginile, in sensul reducerii numarului de pixeli).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 02, 2009 11:20 am

sorinsava scrie:Photoshop pune implicit 240dpi cind incarca un NEF prin ACR, ViewNX/CaptureNX pun 300dpi, jpeg din camera tot 300 are. tu le poti schimba, in ACR poti sa-i spui ca are 300dpi cind incarci un RAW, dar implicit e aiurea valoarea de acolo. daca le tiparesti automat folosind proprietatile incluse in poza ajung la marimi diferite pe hirtie dintr-o prostie a Ps.

Tiparirea automata, folosind proprietatile incluse in poza nu este o optiune atunci cind vrei sa ai controlul asupra marimii imaginii rezultate. De vreme ce, de acest aspect va trebui sa se ocupe, oricum, editorul calendarului, nu vad ce importanta are valoarea inclusa in exif...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde sorinsava » Joi Apr 02, 2009 11:34 am

cine le tipareste oricum se presupune ca nu o face pt prima data.
mie imi place valoarea 240 pt ca stiu ca a trecut un raw prin Ps cu ocazia asta. la altceva nu imi e utila.

acum mi-am stricat distractia, ca au aflat si altii
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde admin » Joi Apr 02, 2009 1:19 pm

Dan Pop scrie:Elementul important pentru calitatea imprimarii este numarul de pixeli (combinat cu marimea la care se imprima fotografia, desigur) si aici trebuie sa impuneti niste limite, de exemplu latura mare sa nu aiba mai putin de 2000 pixeli in cazul unui crop.


Ai dreptate. Iar exemplul mi se pare foarte bun. Fotografia trebuie sa aiba latura mare de minimum 2000 de pixeli si minimum 240 dpi.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde Dinu Lazar » Vin Apr 03, 2009 12:38 am

admin scrie:
Dan Pop scrie:Elementul important pentru calitatea imprimarii este numarul de pixeli (combinat cu marimea la care se imprima fotografia, desigur) si aici trebuie sa impuneti niste limite, de exemplu latura mare sa nu aiba mai putin de 2000 pixeli in cazul unui crop.


Ai dreptate. Iar exemplul mi se pare foarte bun. Fotografia trebuie sa aiba latura mare de minimum 2000 de pixeli si minimum 240 dpi.


Imi pare rau ca trebuie sa intervin, dar ar fi niste probleme.

Despre o fotografie spunem ca are sau atitia pixeli pe atitia pixeli, sau ca are de exemplu 8x10 cm la 240 dpi.

Indicarea doar a valorii DPI e inutila si induce in eroare, fara o dimensiune in cm sau inci.

In alta ordine de idei... minim 2000 de pixeli... asta inseamna ca nu veti putea face un print de calitate mai mare de 18 cm acea latura... adica ati avea 13x18 cm... nu e cam putin pentru un calendar?
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde Dan Pop » Vin Apr 03, 2009 9:17 am

Dinu Lazar scrie:In alta ordine de idei... minim 2000 de pixeli... asta inseamna ca nu veti putea face un print de calitate mai mare de 18 cm acea latura... adica ati avea 13x18 cm... nu e cam putin pentru un calendar?

Imaginile actualului calendar au 13 cm pe latura lunga, deci 2000 de pixeli ar mai lasa si o marja de siguranta. Sigur, problema se pune altfel daca Nikon vrea sa scoata si o versiune "de perete", pe linga versiunea "de birou" distribuita clientilor inregistrati...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde admin » Vin Apr 03, 2009 9:17 am

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor.
Fişiere ataşate
 George-Negoita.jpg
George Negoita
 Raluk-Rezeanu.jpg
Raluk Rezeanu
 Robert-Stineru.jpg
Robert Stineru
 Alina-Vadean.jpg
Alina Vadean
 Bianca-Marina-Cimpeanu.jpg
Bianca - Marina Cimpeanu
 Gabriela-Sauciuc.jpg
Gabriela Sauciuc
 Liviu-Stan-Onu.jpg
Liviu Stan-Onu
 Prodan-Alexandra.jpg
Prodan Alexandra
 Simona-Irimia.jpg
Simona Irimia
 Tudor-Vladimirescu.jpg
Tudor Vladimirescu
 Claudiu-Oroian.jpg
Claudiu Oroian
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator