Acum este Joi Mai 02, 2024 2:42 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii februarie

Mesaje mai vechi

Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde admin » Lun Feb 02, 2009 3:25 pm

Buna ziua prieteni, asa cum am specificat in postul lunii ianuarie, prima etapa a concursului s-a incheiat. Asa cum orice sfarsit are si un inceput, va asteptam sa participati la a doua etapa a concursului "Se cauta fotografia lunii".
Tema lunii este "Declaratie de dragoste", informatii despre concurs si regulament le puteti gasi la http://www.nikonisti.ro/concurs.php.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde PurplePoisonDust » Mar Feb 03, 2009 6:54 pm

Salut! Doresc si eu sa aflu un lucru : daca participam cu o poza in concurs si aceasta este postata de respectivul fotograf si pe un site unde isi expune lucrarile, exista vreo problema? Stiam de situatii in care se interzicea ca fotografia respectiva sa mai apara si in alta parte decat pe site-ul respectivului concurs. Multumesc anticipat ! :D
"Cunostintele tehnice sunt necesare, dar nu si suficiente pentru a fi un adevarat fotograf. In spatele camerei trebuie sa se gaseasca un om cu sensibilitate si cu viziune creativa.
http://purplepoisondust.deviantart.com/"
Avatar utilizator
PurplePoisonDust
 
Mesaje: 36
Membru din: Mar Ian 20, 2009 9:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde emiltrifa » Mar Feb 03, 2009 9:09 pm

Daca fotografia cu care participa un fotograf este trasa inital RAW, poate fi trecuta prin Caputre NX sau doar exportata JPEG pentru a fi in format mai mic pt email?
emiltrifa
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 02, 2009 12:55 am

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde Andrei Mihai Daniel » Mie Feb 04, 2009 12:07 am

PurplePoisonDust scrie:Salut! Doresc si eu sa aflu un lucru : daca participam cu o poza in concurs si aceasta este postata de respectivul fotograf si pe un site unde isi expune lucrarile, exista vreo problema? Stiam de situatii in care se interzicea ca fotografia respectiva sa mai apara si in alta parte decat pe site-ul respectivului concurs. Multumesc anticipat ! :D


Salut, regurile concursului sunt foarte clare.
"In cazul cistigarii unei etape a concursului participantul permite utilizarea fotografiei sale in calendarul anual Nikon precum si in alte prezentari Nikon, considerind ca plata pentru drepturile sale asupra fotografiei aparatura Nikon primita ca si premiu odata cu cistigarea concursului."
Avatar utilizator
Andrei Mihai Daniel
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 12, 2008 2:58 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde Andrei Mihai Daniel » Mie Feb 04, 2009 12:12 am

emiltrifa scrie:Daca fotografia cu care participa un fotograf este trasa inital RAW, poate fi trecuta prin Caputre NX sau doar exportata JPEG pentru a fi in format mai mic pt email?


Salut, asa cum s-a specificat odata in postul lunii ianuarie, se incurajeaza trimiterea pozei in format original, deci Raw, arhivata bineinteles.
Avatar utilizator
Andrei Mihai Daniel
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 12, 2008 2:58 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde Cornholio » Vin Feb 06, 2009 6:02 am

Andrei Mihai Daniel scrie:
PurplePoisonDust scrie:Salut! Doresc si eu sa aflu un lucru : daca participam cu o poza in concurs si aceasta este postata de respectivul fotograf si pe un site unde isi expune lucrarile, exista vreo problema? Stiam de situatii in care se interzicea ca fotografia respectiva sa mai apara si in alta parte decat pe site-ul respectivului concurs. Multumesc anticipat ! :D


Salut, regurile concursului sunt foarte clare.
"In cazul cistigarii unei etape a concursului participantul permite utilizarea fotografiei sale in calendarul anual Nikon precum si in alte prezentari Nikon, considerind ca plata pentru drepturile sale asupra fotografiei aparatura Nikon primita ca si premiu odata cu cistigarea concursului."


Prin Regulament se spune de fapt ca autorul cedeaza dreptul ca fotografia sa sa fie publicata in calendarul Nikon sau alte prezenatri. Asta nu inseamna ca fotografia nu mai e a lui, sau ca cedeaza TOATE DREPTURILE asupra acesteia firmei Nikon. Fotografia ramane a autorului, si mi se pare normal ca sa o poata face publica spunand ( daca doreste ) ca a castigat concursul de aici. Autorul mai poate sa participe cu ea si la alte concursuri daca doreste ...Regula de la concursul Orange prin care te obligai sa nu mai participi cu fotografia castigatoare la nici un concurs mi se pare abuziva si nu stiu cat e de legala. Nimeni nu-i poate decade meritul autorului la realizarea fotografiei si nici dreptul acestuia de a o promova. El poate dupa cum spuneam sa "imputerniceasca" si pe altii in a o folosii.
Cornholio
 
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 5:40 am

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde PurplePoisonDust » Sâm Feb 07, 2009 3:09 pm

Da, acelasi lucru l-am inteles si eu din regulament si anume in cazul in care castigi, Nikon are dreptul de a publica fotografia in calendarul cu pricina si in alte prezentari dar pe mine ma intereseaza nu sa particip cu fotografia la alt concurs ci doar sa o expun alaturi de alte lucrari pe un site unde le postez pe toate. Si imi este teama sa nu fiu descalificata, bineinteles, in cazul in care castig si sa pierd aiurea dreptul asupra castigului.
"Cunostintele tehnice sunt necesare, dar nu si suficiente pentru a fi un adevarat fotograf. In spatele camerei trebuie sa se gaseasca un om cu sensibilitate si cu viziune creativa.
http://purplepoisondust.deviantart.com/"
Avatar utilizator
PurplePoisonDust
 
Mesaje: 36
Membru din: Mar Ian 20, 2009 9:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde Cornholio » Dum Feb 08, 2009 7:55 am

Dupa cum am mai zis mai sus, nimeni nu-ti poate lua dreptul de a publica propria fotografie unde consideri, indiferent daca e sa castigi sau nu. Tu doar le dai lor dreptul sa o foloseasca SI EI. Atat !
Cornholio
 
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 5:40 am

Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde ioanna » Dum Feb 08, 2009 10:13 am

Care a fost fotografia lunii ianuarie?
ioanna
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Feb 08, 2009 9:54 am

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde admin » Lun Feb 09, 2009 10:28 am

Buna ziua prieteni,
iata primele fotografii inscrise in concursul lunii februarie.
Ne bucuram sa vedem ca tema aleasa pentru aceasta luna da frau liber imaginatiei voatre asupra temei "declaratie de dragoste".
Succes
Fişiere ataşate
 Anton-Vali.jpg
Anton Vali
 Dan-Soare.jpg
Dan Soare
 Gabriel-Hamza.jpg
Gabriel Hamza
 Victor-Mihai.jpg
Victor Mihai
 Viorel-Manolache.jpg
Viorel Manolache
 Virgil-Abalaesei.jpg
Virgil Abalaesei
 Scurtu-Alex.jpg
Scurtu Alex
 Razvan-Purdila.jpg
Razvan Purdila
 Trifan-Mircea.jpg
Trifan Mircea
 DSC_0187.jpg
Dorian Cirstian
 Dragusanu-Mihai.jpg
Dragusanu Mihai
 Alexandra-Trisca.jpg
Alexandra Trisca
 Vele-Cristian.jpg
Vele Cristian
 Buliga-Gina.jpg
Buliga Gina
 Florina-Anculescu.jpg
Florina Anculescu
 Serban-Mestecaneanu-.jpg
Serban Mestecaneanu
 Kiss-Mihai.jpg
Kiss Mihai
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Următorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator