Acum este Vin Mai 17, 2024 8:08 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii februarie

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde admin » Vin Apr 03, 2009 2:15 pm

A fost ales castigatorul celei de a doua etape a concursului "Se cauta fotografia lunii". Juriul format din fotografii Dinu Lazar si Bogdan Panait au declarat invingatoare fotografia doamnei Gina Buliga. Aceasta va primi din partea Nikon Romania premiul lunii, un binoclu Nikon Sportlite 10x25. De asemenea, fotografia castigatoare va aparea pe fila lunii februarie a calendarului Nikon 2010.

Parearea juriului:
"Am analizat imaginile inscrise in concurs prin prisma scolii germane de fotografie, care impune trei directii principale de analiza a unei fotografii: ideea, estetica si tehnica de realizare. Am ales fotografia Ginei Buliga pentru ca a fost cea mai buna in toate cele trei directii. Ideea este moderna, imaginea, de impact, propunand o alta abordare a temei fata de majoritatea celorlalti concurenti. Din punct de vedere estetic, desi compozitia putea fi mai elaborata, si spatiul folosit mai eficient in cadru, imaginea este buna in ansamblul sau. Tehnic, efectul de grafizare este bine realizat, albul are detalii si siluetele se contureaza perfect.
Datorita dificultatilor de realizare, fotografia obtine o nota foarte buna si la tehnica de realizare."

Va asteptam sa participati la a treia etapa a concursului, "Se cauta fotografia lunii martie", care are tema "Primavara - bine ai venit". Mult succes!
Fişiere ataşate
 Buliga-Gina.jpg
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Anterior

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator