Acum este Vin Mai 17, 2024 5:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii februarie

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde LittleWitch » Sâm Feb 21, 2009 6:59 pm

Eu am trimis poza joi seară...şi încă nu este pe forum :(
LittleWitch
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 16, 2009 6:52 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde michaela » Sâm Feb 21, 2009 10:40 pm

inseamna ca nu ai respectat regulile. cred
michaela
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 30, 2009 12:07 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde admin » Mar Feb 24, 2009 9:50 am

Buna ziua prieteni,
noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor.
Fişiere ataşate
 Sabina-Munteanu.jpg
Sabina Munteanu
 Silviu-Isarescu.jpg
Silviu Isarescu
 Alexandru-Spulber.jpg
Alexandru Spulber
 Raducanu-Florian.jpg
Raducanu Florian
 Cimpoies-Paul.jpg
Cimpoies Paul
 Lefter-Mihai-Razvan.jpg
Lefter Mihai Razvan
 Teodora-Dragan.jpg
Teodora Dragan
 Tulai-Razvan.jpg
Tulai Razvan
 Tudor-Piciu.jpg
Tudor Piciu
 Pita-Ioana-Iuliana.jpg
Pita Ioana-Iuliana
 Bejan-Cristian-Constantin.jpg
Bejan Cristian Constantin
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde michaela » Mie Feb 25, 2009 12:43 pm

Cam slabuta imaginatia pt aceasta tema.
sunt tare curioasa cine o sa fie castigator.
mai am o curiozitate, am vazut 2 poze cu piese de sah, care e declaratia de dragoste ca nu ma prind, o fii vre-o semnificatie de care nu am auzit. :?
cine ma ajuta .... please! :roll:


PS. Poza cu lalele e super, o sa ajungem sa trimitem flori online ca e mai ieftin :)) si unde mai pui ca nu se ofilesc
michaela
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 30, 2009 12:07 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde marius » Mie Feb 25, 2009 2:10 pm

fiecare participant care a postat la aceasta tema trebuie respectat si apreciat, jurizare este facuta de persoane indreptatite care isi pot argumenta anii si experienta fotografica prin vastele portofolii!!nu putem vorbi de luna cand nu am facut nici inconjurul pamantului...substratul pieselor de sah consta in respectul reciproc pe care si-l etaleaza unele de celelalte si in momente critice pionul poate fii cea mai puternica piesa, se pare ca exista mai mult suflet in aceste siluiete totul este sa reusesti sa privesti mai sus decat ti-a fost dat!!!
marius
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde devland » Mie Feb 25, 2009 2:18 pm

Fotografia cu regina neagra si cavalerul alb [cea cu filtru sepia] e destul de evidenta ca si semnificatie, cel putin eu asa m-am gandit ca va fi.
Ideea e ca regina poate lua cavalerul daca se afla pe aceeasi diagonala/linie, eliminandu-l de pe tabla.
Eu m-am gandit la o dragoste interzisa, ca si tematica: o regina neagra si un cavaler alb [knight in shining armor...]. De ce interzisa? Din 2 motive, difera culoarea [alb si negru, tabere diferite] si gradul, sau statutul social [dupa cum vreti sa interpretati: un cavaler nu poate aspira in mod normal la o regina].
Ar mai fi si pozitionarea "fata in fata", cavalerul fiind la voia reginei, ceea ce sugereaza ca regina e cea care decide soarta cavalerului.

Eu am intitulat-o "Queen takes knight's heart", abatere simbolica de la expresia comuna "queen takes knight" din sah.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde michaela » Mie Feb 25, 2009 3:33 pm

foarte interesante punctele de vedere,
nu critic pe nimeni (nu sunt in masura, sunt chiar un incepator in arta fotografica)
chiar am admirat pozele dar cu toate ca stiu si cateva reguli de sah totusi nu pot sa ma gandesc la o declaratie de dragoste, ceea ce imi enunti e mai mult un lucru trist, eu prin declaratie de dragoste inteleg, iubire, fericire, implinire... nu dezamagire.( o sa mai meditez, poate o sa imi dau seama si de declaratia de dragoste)
Am crezut ca e vre-un secret, sau vre-un pont cu privire la piesele de sah. Pozele sunt bune, si norocu nostru ca nu toata lumea e juriu. Sunt sigura ca fotografia castigatoare fa fi una foarte buna.

SPER CA NU AM SUPARAT PE NIMENI
BAFTA
michaela
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 30, 2009 12:07 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde devland » Mie Feb 25, 2009 3:56 pm

Dragostea nu presupune numai fericire. Notiunea in cauza, declaratia, se refera la speranta si totodata incertitudine, ca nu poti sti reactia celuilalt. Bucuria si toate cele vin dupa. Declaratie in sine presupune noduri in stomac. E un risc asumat.
Cel putin in cazul notiunii clasice de "declaratie de dragoste", in care cei doi inca nu-si impartasesc sentimentele.

Cele de mai sus nu se aplica pentru eventualele "redeclarari". :D
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde nickpit » Mie Feb 25, 2009 7:45 pm

Buna seara dragi niconisti,

dragostea poate imbraca multe forme si fiecare o vede altfel... este unica. Suntem aici pentru ca avem cel putin doua pasiuni comune pentru arta fotografica si Nikon. Libertatea de exprimare artistica ar trebui promovata de fiecare din noi (sa nu uitam ca in arta nu exista reguli, altfel, nu am evolua), iar critica pe forum ar trebui sa fie una constructiva, pentru a invata toti din ea. Unii din participanti se pot exprima original, iar altii pot doar sa transpuna idei care i-au impresionat in trecut.
:idea: Probabil ar fi binevenita libertatea fiecarui participant de a include sau nu, pe forum, alaturi de foto inscrisa in concurs, un mic eseu pe tema propriei fotografii. Astel participantii vor avea posibilitatea sa-si completeze ideea prezentata in foto (ex. foto cu piesele de sah), sau sa ne impartaseasca emotiile starnite lui de o idee mai veche sau de un artist consacrat (ex. fotografia cu filtrul foto pe carte).

Cu stima,
un nikonist :D

P.S.
oare nu i s-a intamplat nimanui sa gaseasca o idee, sa fie noua si extraordinara, iar apoi sa afle ca este deja cunoscuta, de mult timp si nu este originala?!
nickpit
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Feb 23, 2009 7:47 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde michaela » Joi Feb 26, 2009 11:02 am

ai spus exact la ce ma gandeam, fiecare poza ar fii foarte bine daca ar avea un comentariu, poza cu piesele de sah chiar mi-a placut si pt ca imaginatia mea nu e asa de bogata am vrut sa ii stiu povestea, si am si aflat :D ( ideea e ca eu ma gandeam la "declaratie de dragoste" care repet pt mine nu inseamna urmarea ei( negativa sau pozitiva) ci ea propriuzis) dar asa am avut ocazia sa descopar si alte ideii, foarte frumoase.
Poza cu filtru pe carte e superba, si chiar daca a fost acuzata eu inca o vad o poza buna, pe langa filtru care se pare ca e marul discordiei, mai exista si o poza si o esarfa care compun acea fotografie foarte ingenios aranjate (din punctul meu de vedere), si ideea mea a fost prezentata sub alta forma pana m-am gandit eu sa o postez asa ca a trebuit sa reinventez, cred ca multi au patit acest lucru ( pozele cu papusele, plusuri sunt asemanatoare)

Poate unii considera ca nu noi "nikonistii" trebuie sa le aflam povestea, oricum fotografia castigatoare e decisa de un juriu competent ( nu incepatori ca mine).


numai bine
michaela
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 30, 2009 12:07 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori