Acum este Vin Mai 17, 2024 6:16 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii februarie

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde badea remus nicolae » Vin Feb 20, 2009 12:30 am

draga catalinsorescu ''Poze'' in timpul liber copiate de la altii....faci tu ,noi facem fotografie..Fotografii nu fac ''poze '',ca alti ''Dinuzauri '' sau'' Brasoveni'' care expun ''Poze'' prelucrate la greu [ vezi fotografia pe luna ianuarie ]....ca pe vremea lui Ceausescu cand taticul lucra prin minister .... este o rusine sa vii cu foto prelucrate sau copiate la o provocare lansata de un producator de aparatura foto atat de renumit, care vrea sa si puna in evidenta calitatea produselor sale.... ''Pozele '' trase de tine sunt frumoase pentru ca ai avut foarte multa ''lumina'' si sunt mult ''retusate'' ....cu stima ,Remus Badea, fotograf de presa : Rompres si Newsin
badea remus nicolae
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:53 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde Sabina » Vin Feb 20, 2009 9:00 am

După o logică simplă - toţi învăţăm din ce-au fotografiat alţii. Se numeşte proces mimetic, şi la început e exact ceea ce facem, încercăm să "luam aminte" după cum au făcut alţii. A prelua acelaşi subiect şi a-l expune aproape similar pentru o competiţie e discutabil din punctul de vedere al corectitudinii morale, dar nu ştiu dacă asta e problema principală. Teoretic, juriul ar trebui să fie suficient de competent încât să vadă diferenţele dintre un concept folosit spre dezvoltarea unei fotografii interesante, şi un concept folosit pur şi simplu.

Ca să dau un exemplu aleator - una e să faci cover, alta e să te inspiri din melodia cuiva. :)

Şi flame-urile astea cu cine e fotograf adevărat nu-şi au rostul aici, aşa că o să vă rog a vă abţine. Putem discuta în continuare calm, despre calitatea pozelor, idei, probleme, la un mod paşnic.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde admin » Vin Feb 20, 2009 10:44 am

Mai este ceva mai mult de o saptamana pana la finalul concursului pentru luna februarie. Atentie! Nici o fotografie nu va mai fi acceptata in concurs dupa data de 28 februarie ora 23:59:59.

Cu aceasta ocazie va anuntam si componenta juriului: cunoscutii fotografi Dinu Lazar si Bogdan Panait.
Castigatorul va fi anuntat conform regulamentului in maximum 14 zile de la incheierea concursului.

Uram succes tuturor participantilor!
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde Mireille » Vin Feb 20, 2009 12:03 pm

mosuzighi scrie:Una din fotografiile trimise seamana foarte mult cu chestia asta facuta de un nene Tim West. Nu ar trebui sa fie ceva original?



Completez comentariul cu o imagine gasita pe internet, ce poate fi accesata pe link-ul
http://files.uploadbag.com/Files/Public ... earts.aspx

Juriul va decide:)
Fişiere ataşate
06fd79ec_jpg_8be4aeef__aloveforthearts.jpg
Mireille
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 16, 2009 6:58 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde TocuMarian » Vin Feb 20, 2009 12:37 pm

Nu vreau sa fiu malitios dar nu cred ca vroia nimeni sa te uimeasca cu ceva. Doar s-a vehiculat ideea ca s-ar putea sa te fi inspirat pentru fotografia din concurs dupa o fotografie mai veche.

Eu personal ma bucur ca s-a semnalat acest lucru si iti privesc altfel acum fotografia :) (nu e de bine sau de rau, doar altfel)

A nu se intelege ca te acuz cumva de plagiat sau de cine stie ce minunatii. Nu-mi sta in "atribuatiuni" sa fac acest lucru..

O zi buna siii it's friday it's friday la la la la la la la
Avatar utilizator
TocuMarian
 
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde devland » Vin Feb 20, 2009 2:51 pm

Daca am trimis o fotografie careia i-am aplicat un filtru sepia direct din aparat, va fi acceptata in concurs de catre juriu?
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde admin » Vin Feb 20, 2009 7:12 pm

Buna seara prieteni,
noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor.
Fişiere ataşate
 Creata-Rodica-Mhaela.jpg
Creata Rodica Mhaela
 Victor-Mirciulescu.jpg
Victor Mirciulescu
 Andrew-Devland.jpg
Andrei Busuioc
 Victoria-Adina-Calin.jpg
Victoria Adina Calin
 Ana-Paraschiv.jpg
Ana Paraschiv
 Calin-Androne.jpg
Calin Androne
 Bogdan Greabu.jpg
Bogdan Greabu
 Claudiu-Paizan.jpg
Claudiu Paizan
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde LittleWitch » Vin Feb 20, 2009 7:13 pm

Bună!
Ştie cineva după cât timp de la trimiterea pozei la concurs este postată şi pe forum?
Mersi!
LittleWitch
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 16, 2009 6:52 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde cimpo » Vin Feb 20, 2009 7:45 pm

LOL...

Dupa ce am vazut poza de mai sus (regina si calutul), vreau sa mentionez ca am trimis poza pentru conscurs in cursul zilei de ieri. Sa nu se interpreteze ca un act de plagiat. :)

Salut si numai bine,
Paul

PS: Astept sa apara in curand si poza mea... :P
cimpo
 
Mesaje: 150
Membru din: Dum Ian 18, 2009 5:32 pm
Localitate: arad

Re: Se cauta fotografia lunii februarie

Mesajde michaela » Sâm Feb 21, 2009 4:17 pm

LittleWitch scrie:Bună!
Ştie cineva după cât timp de la trimiterea pozei la concurs este postată şi pe forum?
Mersi!


eu am trimis vineri pe la oara 17, si vad ca azi dimineata la ora 7 a fost postata poza, deci destul de repede zic eu.

numai bine
michaela
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 30, 2009 12:07 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator