Acum este Joi Mai 09, 2024 3:29 pm

Articole Nikonisti.ro

Astrofotografie

Cadre naturale in diverse ipostaze

Re: Astrofotografie

Mesajde Gheorghita Epureanu » Joi Aug 12, 2010 11:29 am

in seara asta plec la shooting si maine revin cu poze identice ca setari si obiectiv. o sa incerc sa prind regiunea Cygnus. sunt 100% sigur ca o sa fie star trails la fel ca in poza cu releul.
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: Astrofotografie

Mesajde sorinsava » Joi Aug 12, 2010 1:43 pm

Tre' sa mai studiezi putin
http://www.astronomyforbeginners.com/as ... tripod.php

Eu iti recomand, de cite ori se poate, sa faci mai multe expuneri scurte, suprapuse si aliniate.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Astrofotografie

Mesajde Gheorghita Epureanu » Joi Aug 12, 2010 3:06 pm

Omul cat traieste invata. Daca taceam in banca mea nestiutor ramaneam. De asta exista forum, sa poti intreba, sa poti cere un sfat, sa ceri o critica si mai ales sa inveti lucruri noi. Daca dintr-o suta 99 te ignora,nu stiu sau poate nu au timp, tot se gaseste unul sa iti dea o indrumare. Multumesc mult sorinsava. Ultimul link explica foarte bine cum sta treaba. Pana acum vedeam detaliul acum incep sa vad tabloul.

PS am auzit ca este o ploaie de meteoriti in seara asta. Succes la poze
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: Astrofotografie

Mesajde hyp » Sâm Aug 14, 2010 12:46 am

in seara asta am facut si eu primul test ...cu D5000 si 18-105
distanta focala: 18
focala: 3.5
ISO 1600
30 sec
focalizare manuala
ca prima poza sunt multumit de ce a iesit...ceva recomandari ca sa fi iesit mai bine

de asemenea am incercat pe M sa pun timpul pe BULB [in S am vazut ca maximul e 30 sec]. As fi vrut sa am o expunere de 2-3 minute...insa pe bulb..selectam declansarea la 5 secunde [nu aveam telecomanda la mine] dar dupa ce se terminau cele 5 secunde nu ramanea deschis...ci facea fotografia instant...trecea peste bulb practic..vroiam sa se "opreasca" cand apasam din nou...sau e din cauza timer-ului?
exista alta metoda de a pune pe 1..2 minute decat bulb? :roll:
Fişiere ataşate
DSC_3193_resize_resize.jpg
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Astrofotografie

Mesajde sorinsava » Sâm Aug 14, 2010 9:10 am

Daca faci bulb si apesi cu degetul iti misti poza sigur. N-ai alta varianta decit cu telecomanda IR sau pe fir.
Sau faci multe de 30s ca sa nu-ti strici imaginea cu noise.

Ar trebui sa-ti si acoperi vizorul cu acel capac din cutia aparatului. Poate sa intre lumina pe acolo. Si ziua, daca ai soarele in spate, lumina care intra prin vizor poate sa-ti pacaleasca meteringul.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Astrofotografie

Mesajde hyp » Dum Aug 15, 2010 12:31 am

multumesc mult de indicatii..banuiam ca aia ar fi explicatia bulb-ului ..
o sa incerc si varianta mai multor poze..si cu respectivul capacel
in ceea ce priveste iso-ul...cum e mai indicat sa focalizez...si ce distanta focala si f sunt mai indicate la obiectivul meu pentru astfel de poze?
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Astrofotografie

Mesajde Catalin M. T. » Dum Aug 15, 2010 11:26 pm

ghighi4m scrie:
Catalin M. T. scrie:Pt. pasionatii cerului instelat! ;)

De cateva zile ma chinui si eu sa obtin cateva poze decente cu stele dar nu obtin decat "star trails". Am citit, am experimentat, am folosit aceleasi setari pe care le-am vazut in acest topic dar nici un rezultat. Star trails in fiecare poza, chiar si la expuneri de 10-15sec. A inceput sa ma oboseasca dar nu ma las pana nu obtin un rezultat bun. (atunci vin si cu sample). Am cateva intrebari poate penibile dar pentru mine sunt cruciale pentru inceputul meu de drum in ale fotografiei.
1. in primul post la anumite poze s-a folosit 18-55/18m, iso3200, f/3.5, 2 min expunere. la o expunere de 2 min cum de nu apare "star trails"? stelele sunt practic inghetate. (cum inghet stele la timpi mari de expunere, pana in 10 min?)
2. pentru iso ridicat (3200) se mai face ceva post procesare la poze pentru reducerea zgomotului? daca de, ce programe sunt la dispozitie?
3. la anumite poze postate aici la setari, timp expunere apare de exemplu "15x30s", "9x5min", asta inseamna ca (exemplu 2)sunt 9 poze fiecare la 5min expunere? si apoi s-a facut stacking.
4. ca sa nu am star trails la expuneri de ordinul secundelor chiar minutelor imi trebuie neaparat montura ecuatoriala sau programul de stacking corecteaza acest defect?
Multumiri pentru eventualele raspunsuri.

1) Simplu...pt. ca sa facut o urmarire a boltii ceresti cu o montura capabila sa urmareasca bolta cereasca, astfel anulandu-se rotatia Pamantului. ;)
2)Se mai poate reduce din zgomot cu unele softuri de "noise reduction" (ex. Neat Image, Ninja noise) sau in urma unui stack(mai multe cadre suprapuse).
3) Da, exact asta inseamna.
4)Da. Soft-ul de stacking nu-ti corecteaza darele.
Nikon D40X, Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6, 50mm f/1.8; Tamron 28-75mm f/2.8, 70-300mm f/4-5.6; Speedlight SB-600
http://catalinmt.deviantart.com/gallery/
http://catalinmt.daportfolio.com/
Avatar utilizator
Catalin M. T.
 
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 27, 2009 11:15 am
Localitate: Turda, Romania

Re: Astrofotografie

Mesajde Gheorghita Epureanu » Lun Aug 16, 2010 7:30 pm

multumesc pt raspunsuri
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: Astrofotografie

Mesajde Ixtl » Joi Aug 26, 2010 2:36 pm

4. ca sa nu am star trails la expuneri de ordinul secundelor chiar minutelor imi trebuie neaparat montura ecuatoriala sau programul de stacking corecteaza acest defect?

Poti incerca un compromis in lipsa unei ghidari ecuatoriale, destul de usor de realizat la focale mici/unghi mare de acoperire.
Tragi expuneri cu durata maxima posibila pentru a nu-ti aparea dare - durata o stabilesti tu, depinde de obiectiv, diafragma, rezolutie, dimensiunile pixelilor si nivelul de reducere a imaginii finale.
Cu durata stabilita dupa criteriile de mai sus tragi multe expuneri pe care le suprapui, fie in DeepSky Explorer, fie in Registax fie in Photoshop sau o alta unealta pentru prelucrari foto.
Iti mai ramane o problema, deformarea campului - care se corecteaza in Capture NX de la v.2.2 in sus.
Cel mai bun sfat e sa exersezi si sa inveti din dificultatile pe care le intampini. Fiecare are un stil diferit de lucru si are asteptari diferite.

P.S. In cazul lui 50mm f/1.8 pe care spui ca-l ai si ca-l utilizezi catre colturile cadrului la fotografia de noapte se intampla fenomenul de coma sagitala, care devine suportabil dincolo de f/2.8. E posibil sa ai un exemplar mai bun si fenomenul sa nu fie asa pregnant.
Fişiere ataşate
2319002775_d0178f1a41[1].jpg
Coma sagitala Nikkor 50mm f/1.8
Ixtl
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Ian 28, 2009 5:58 pm

Re: Astrofotografie

Mesajde Catalin M. T. » Dum Noi 07, 2010 12:53 pm

Cateva astrofotografii din ultima perioada! :)
Fişiere ataşate
Luna 29.09.2010     FINAL.jpg
Luna
Luna 03.08.2010  FINAL.jpg
Luna
Jupiter UT 22.09.2010 2212.jpg
Jupiter
Via Lacteea Aestas  Final.jpg
Calea Lactee - Vara
Nikon D40X, Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6, 50mm f/1.8; Tamron 28-75mm f/2.8, 70-300mm f/4-5.6; Speedlight SB-600
http://catalinmt.deviantart.com/gallery/
http://catalinmt.daportfolio.com/
Avatar utilizator
Catalin M. T.
 
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 27, 2009 11:15 am
Localitate: Turda, Romania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator