Acum este Vin Mai 03, 2024 10:40 am

Articole Nikonisti.ro

Trepiede tip Gorilla Pod

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Trepiede tip Gorilla Pod

Mesajde afc » Vin Iul 10, 2009 8:37 pm

Am vazut un trepied tip Gorilla Pod, adica acesta:
http://www.f64studio.ro/det.php?id=324&pid=9002
Cred ca poate fi un trepied bun pentru outdoor adica excursii.
Ce credeti? A folosit cineva pana acum? Cum se comporta un nikon cu obiectiv 55-200 mm pe el?
Multumesc
afc
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Iun 07, 2009 10:59 am

Re: Trepiede tip Gorilla Pod

Mesajde Mikhail » Lun Iul 13, 2009 7:22 am

Acest trepied mi se pare destinat pentru aparatele compacte nu pentru cele DSLR care sunt mai grele
Imagine
NIKON D7000 18-105VR, 55-200VR, 50mm f/1.8D AF, lensbaby muse
Avatar utilizator
Mikhail
 
Mesaje: 127
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Trepiede tip Gorilla Pod

Mesajde equinoxe » Lun Iul 13, 2009 7:26 am

Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Trepiede tip Gorilla Pod

Mesajde Dan Pop » Lun Iul 13, 2009 8:15 am

equinoxe scrie:iti trebuie asta : http://www.f64studio.ro/det.php?id=324&pid=3872

Poate ne explici si de ce... Cel vizat de afc suporta 1.2 kg, in timp ce "al tau" doar 0.8 kg.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Trepiede tip Gorilla Pod

Mesajde equinoxe » Lun Iul 13, 2009 9:54 am

Mda...... am gresit link-ul, deschisesem mai multe tab-uri cu gorillaPod, si am dat paste la link-ul gresit. Imi cer iertare.
Link-ul corect este: http://www.f64studio.ro/det.php?id=324&pid=4653.

Inca odata imi cer iertare.
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Trepiede tip Gorilla Pod

Mesajde afc » Lun Iul 13, 2009 10:12 am

Da stiu, exista doua modele pe care le vizasem: unul realizat de Technaxx, care suporta numai 1kg si 200 de grame si altul sub emblema celor de la Gorilla Pod, construit special pentru dslr, care suporta 3kg. Intrebarea mea insa cum se comporta aceste "gorile". Ati folosit sau nu? Cum se prezinta?
afc
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Iun 07, 2009 10:59 am

Re: Trepiede tip Gorilla Pod

Mesajde b66dul » Lun Iul 13, 2009 3:38 pm

afc scrie:Da stiu, exista doua modele pe care le vizasem: unul realizat de Technaxx, care suporta numai 1kg si 200 de grame si altul sub emblema celor de la Gorilla Pod, construit special pentru dslr, care suporta 3kg. Intrebarea mea insa cum se comporta aceste "gorile". Ati folosit sau nu? Cum se prezinta?



Depinde la ce-l folosesti. Daca vrei sa-l fixezi pe "ceva" si sa declansezi cu telecomanda (adica sa-ti faci autoportret pe plaja ... ;) sau pe munti e bun, dar cel care este indisponibil pe F64 (la 152 lei); trebuie sa tii cont insa ca nu are cap ci doar surub de prindere al aparatului, adica nu-l poti folosi pentru panorame (de exemplu) ci doar din picioare il poti regla prin "strimbare" lor.
Eu as lua un mini-trepied ( e adevarat un pic mai solid ca si constructie) cu picioare telescopice, care este usor la transportat (incape usor in buzunarul gentii aparatului sau chiar in buzunarul de la piept ) si care este mult mai ieftin. Cu banii pe gorilasul asta iti iei un trepied cu cap 3D si iti ramin bani si de ceva beri .... (doar e sezon nu!?)
Eu l-am luat pe acesta http://www.f64studio.ro/det.php?id=324&pid=8314 pentru un compact (din plastic) dar il folosesc cu MARE succes pe un D40 cu 55-200 pe el. Il tin strins un buzunarul gentii si doar cind am nevoie de el il folosesc; l-am pus pe stinci (la mare), pe nisip, pe pamint .... merge ca uns !!! Reglezi orizontala din lungimea picioarelor ( 3 segmente). N-am incercat cu alte obiective mai grele, gen Sigma sau Zeiss care in general sunt metalice, asa ca ma limitez la 55-200 de la Nikon.
Daca vrei sa-ti pui aparatul pe cadrul unui leagan (cum vezi in reclama - sic!) nu poti ... dar sa lasi un SLR (chiar si SH) pe "baza" unui cacacios de pseudo-trepied ... mi se pare cam mult! Doar daca nu te cheama Tiriac (si sunt sigur ca cei de la Ferrari i-au dat in pret un trepied Manfrotto !) lasi bunatate de aparat pe 3 picioruse .... de gorrilla!!!
Cel mai bine e sa-ti pui 55-200-ul pe DSLR (SLR), sa iei tramvaiul pina la magazin si sa incerci tot ce-ti place de-acolo !!! (trepiede, etc. .... nu si fetele de la receptie !!! ma refer la F64)
Succes ... in ramura !!!
b66dul
 

Re: Trepiede tip Gorilla Pod

Mesajde afc » Lun Iul 13, 2009 10:23 pm

Stai, stai, stai...sa inteleg ca nu merge gorilla acela ce suporta 3 kg? Normal ca iei un cap de trepied tip bila, in jur de 100 de lei, si cred ca va merge. Chiar atat de slabe sa fie picioarele gorillei incat sa cedeze sub greutatea srl-ului? Baietii de la f64 imi recomandasera un technaxx pentru outdoor. Eu pusesem ochii pe un minitrepied, mai precis acesta:http://www.f64.ro/det.php?id=324&pid=2947 insa cei de la f64 mi-au spus ca se inclina sub greutatea unui d40 cu 55-200mm. Prin urmare, mi-au recomandat initial asa ceva:http://www.f64.ro/det.php?id=324&pid=10392, numai ca unde sa pui menghina aceea daca esti in natura. Eventual ai putea sa o fixezi de geamul unei masini dar ce te faci daca lipseste masina.
Oricum, am expus situatia si mi-au indicat un technaxx. Mi-ar placea sa merg sa experiementez insa, din pacate, serviciul nu imi permite acest lucru si nici nu locuiesc in Bucuresti.
De asta am intrebat daca are cineva si a experimentat cu el.
afc
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Iun 07, 2009 10:59 am

Re: Trepiede tip Gorilla Pod

Mesajde gabonu » Mar Iul 14, 2009 12:34 pm

Salut,
Am eu un Gorillapod (imitatie) ce suporta 3kg, insa daca se apleaca obiectivul in jos, nu mai are stabilitate. Trepiedul este gandit astfel incat camera sa stea dreapta, chiar si fixata bine de un gard, copacel, etc.
Probabil originalul sa aibe articulatiile mai solide, insa ma indoiesc ca nu se apleaca si pe ala.
Daca esti dispus, il poti testa pe al meu.
Nikon Z6II, 28-75/2.8
on FTZ adapter: Nikkor AF-S 16-80/2.8-4 VR, Nikkor AF-S 50/1.4 VR, Nikkor AF-S 70-200/2.8G VR, Nikon SB-700
Avatar utilizator
gabonu
 
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 09, 2009 12:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Trepiede tip Gorilla Pod

Mesajde afc » Mar Iul 14, 2009 7:20 pm

Cum spuneam, nu sunt din capitala(+inca un amanunt, sunt fata). Gorilul tau este imitatie adica acel technaxx? Practic camera va fi stabila numai in pozitie orizontala si nu verticala? Sa excludem aplecarea. M-as astepta totusi ca originalul sa fie mai teapan. Ar fi trist sa nu fie asa. In reclame pare totusi mai teapan.
Cand esti in graba, e mai greu sa stai sa pui un tripod si sa reglezi etc. Ma gandeam si eu ca solutia Gorilla ar fi mai buna. Poate m-am inselat
afc
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Iun 07, 2009 10:59 am

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron