Acum este Joi Mai 09, 2024 4:25 pm

Articole Nikonisti.ro

Masurare Balans de Alb

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde dadrian » Sâm Noi 07, 2009 3:56 pm

Interesant si util topicul, in special pentru amatori incepatori.
O intrebare de incepator:
- in cazul in care masor balansul de alb (printr-o metoda corecta) in anumite conditii de lumina si trebuie sa folosesc blitzul, atunci valoarea de alb masurata anterior nu devine irelevanta, temperatura luminii masurate fiind influentata de lumina blitzului?

Adrian
dadrian
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Aug 17, 2009 10:08 am

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde vid313 » Sâm Noi 07, 2009 5:56 pm

Ba da, masori folosind si blitul, sau folosesti modul de blit la balansul de alb.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde dadrian » Sâm Noi 07, 2009 6:55 pm

cautind mai mult despre subiect am gasit acest link:
http://www.youtube.com/profile?user=Lil ... NeuJoTmPwQ
sunt o multime de alte filmulete interesante acolo.
Adrian
dadrian
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Aug 17, 2009 10:08 am

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Noi 07, 2009 10:45 pm

Da, un subiect intr-adevar delicat, unde mai toate DSLR-urile au probleme.
Lucrurile se complica mai mult atunci cand folosim flash-ul in combinatie cu sursa de lumina incandescenta sau fluorescenta.
Nikon ofera ca solutie doua folii de gel care se pun pe flash cu posibilitatea de a aduce cele doua surse diferite ca temperatura in aceeasi zona pentru a putea astfel masura cat mai corect.
Practic, obligi flash-ul sa aiba o temperatura apropiata de cea a sursei artificiale deja existente.
Acum, fiecare masoara cu ce are la indemana: capace de diverse lucruri, filtre de cafea, pereti albi, etc.

Ce mi s-a parut interesant si am testat pe D80 si pe D700, a fost o nota in manualele de utilizare care spune ca poti efectua masuratoarea direct pe subiect.
Am incercat si rezultatul a fost multumitor, mai exact am setat camera pe PRE si am facut masuratoarea pe cadrul ce urma sa il fotografiez, fara sa pun absolut nimic in fata obiectivului.

O sa atasez si nota din manual care spune acest lucru.
Recomand metoda cand nu avem nimic la indemana ca referinta de alb. Rezultatele sunt surprinzator de bune, nu identice cu ale unui expodisc calibrat, utilizabile.
Fişiere ataşate
 WB.jpg
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Dan Pop » Dum Noi 08, 2009 12:19 am

dadrian scrie:- in cazul in care masor balansul de alb (printr-o metoda corecta) in anumite conditii de lumina si trebuie sa folosesc blitzul, atunci valoarea de alb masurata anterior nu devine irelevanta, temperatura luminii masurate fiind influentata de lumina blitzului?

Utilizarea blitzului poate simplifica sau complica lucrurile.

Daca blitzul este sursa principala de lumina, balansul auto da rezultate foarte bune. Daca blitzul furnizeaza doar un aport de lumina, temperatura lui de culoare trebuie armonizata cu cea a sursei principale de lumina (in caz ca e vorba de lumina artificiala) prin aplicarea unor filtre cu gel dedicate acestui scop.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde sorinsava » Dum Noi 08, 2009 7:22 pm

bogdan_dumitru scrie:Lucrurile se complica mai mult atunci cand folosim flash-ul in combinatie cu sursa de lumina incandescenta sau fluorescenta.
Nikon ofera ca solutie doua folii de gel care se pun pe flash cu posibilitatea de a aduce cele doua surse diferite ca temperatura in aceeasi zona pentru a putea astfel masura cat mai corect.
Practic, obligi flash-ul sa aiba o temperatura apropiata de cea a sursei artificiale deja existente.
Acum, fiecare masoara cu ce are la indemana: capace de diverse lucruri, filtre de cafea, pereti albi, etc.



Pai atit timp cit exista mai multe temperaturi de culoare diferite balansul nu mai are sens decit referitor la o singura sursa de lumina dintre ele. Asta nu mai tine de nimic din camera, e imposibil sa faci alb simultan si la 2500K si la 6000K. Intii trebuie sa aduci luminile la un numitor comun dpdv al K si dupa aia te ocupi de WB camerei.

Nu exista doar 2 filtre. 2 sunt in pachet cu unele SB-uri. Exista mai multe tipuri de filtre de corectie, marca Nikon sau nu. Din fericire poti sa comanzi la flashgels.co.uk la preturi mult mai mici decit ce se vinde pe la noi.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde mandea » Dum Noi 08, 2009 8:57 pm

Domnule Dumitru, daca nu ma insel, ce descrieti dumneavoastra este metoda de stabilire a balansului de alb folosind un obiect drept referinta (in aceasta categorie intra expodiscul, carton gri etc). Banuiesc ca daca acel obiect are vreo tenta de culoare (nu este alb pur sau gri) tot procesul de stabilire a balansului de alb este sortit esecului, iar faptul ca ati reusit sa obtineti un balans de alb corect se datoreaza pur si simplu intamplarii, nu?
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Noi 08, 2009 9:53 pm

Da, la fel de intamplator ca ceea ce este scris in manualul camerei Nikon.
Am si incercuit respectivul paragraf, asa, ca pentru "prieteni".
:lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde mandea » Dum Noi 08, 2009 10:10 pm

Da, asta am vazut. Poate sunt tampit, dar sigur nu orb.
Adica daca vreau sa fotografiez un mac in conditii de cer acoperit, folosesc tehnica dumneavoastra si aparatul va calcula balansul de alb corect, sau va incerca sa calculeze balansul de alb luand in considerare ca eu ii "spun" ca macul e alb?
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde mandea » Dum Noi 08, 2009 10:21 pm

Domnule Dumitru,
si ca sa va bat cu propriele arme, va informez ca am citit manualul respectiv si la pagina 148 (asa cum spune si minunatul guguloi rosu al dumneavoastra) si nu pot decat sa aflu cu oarecare satisfactie ca am avut dreptate.
citez (din memorie):
Preset Manual
Preset manual is used to record and recall custom white balance
settings for shooting under mixed lighting or to compensate for
light sources with a strong color cast. Two methods are available
for setting preset white balance:
Method Description
Direct
measurement
Neutral gray or white object is placed under
lighting that will be used in final photograph and
white balance is measured by camera (pg. 150).
Copy from existing
photograph
White balance is copied from photo on memory
card (pg. 154).



Asa ca va rog sa aveti grija cand afirmati ceva fara sa duceti pana la capat firul investigatiei.
Eu cel putin (tampit fiind) chiar am crezut ce spuneti.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori