Acum este Mie Mai 22, 2024 4:35 pm

Articole Nikonisti.ro

SB 400

Blituri externe de la Nikon

Re: SB 400

Mesajde corneliu » Mie Aug 10, 2011 2:16 pm

Avand in vedere ca sunt posesor de Nikon D40, cred ca SB400 e perfect pentru acest aparat, variantele mai bune sau mai scumpe nefiind justificate pentru nivelul incepator din punct de vedere al performantelor. In toate review-urile citite pe net, tandemul D40 + SB400 este catalogat ca fiind perfect pentru "entry level". Recomand aceasta varianta pentru cei ce apreciaza portabilitatea in primul rand si folosesc un DSLR entry level pentru poze de familie, concedii sau proiecte fotografice modeste. Sa nu uitam ca indiferent ce "scule" ne-ar place sa avem, bugetul alocat are un cuvant greu de spus. Cred ca varianta DSLR D40(x) sau D60 + blitz SB400 este cea mai ieftina si cea mai buna solutie pentru primii pasi in arta fotografica.
Nikon D90 + Nikkor 50mm AF f/1.8 D
corneliu
 
Mesaje: 55
Membru din: Dum Sep 05, 2010 9:37 pm
Localitate: Constanta

Re: SB 400

Mesajde Dan Pop » Mie Aug 10, 2011 3:23 pm

corneliu scrie:Cred ca varianta DSLR D40(x) sau D60 + blitz SB400 este cea mai ieftina si cea mai buna solutie pentru primii pasi in arta fotografica.

Nu este nici cea mai ieftina, nici cea mai buna. Nissin Di466 este sensibil mai ieftin si ofera mult mai multa functionalitate: zoom automat pe reflector, energie mai mare, sincronizare in mod slave optic. Tot manualul lui este tiparit pe o foaie de hirtie, asa ca nu tine nici argumentul ca e prea complicat de operat pentru fotograful novice.

Marele defect al lui SB400 este pozitionarea reflectorului mult prea aproape de obiectiv. Chestie care are doua consecinte: predispune la ochi rosii si impune inlaturarea parasolarului atunci cind se fotografiaza la focale scurte (altfel, acesta va sta in calea razelor de lumina si va lasa umbre nedorite pe imagine). Partea cea mai trista este ca aceste neajunsuri nu sint compensate de niciun fel de avantaje care sa rezulte de pe urma acestui design.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB 400

Mesajde corneliu » Joi Aug 11, 2011 10:10 pm

Nu contrazic argumentatia ca SB600 e mai performant decat SB400, e foarte clar. Sustin totusi ideea ca SB400 e un blitz potrivit pentru D40, e mult peste performantele blitzului incorporat si din punct de vedere al mobilitatii, fac echipa foarte buna. Sunt la inceput si sunt multumit de performantele acestei combinatii, atat din punct de vedere al calitatii fotografiilor, cat si din punct de vedere al bugetului alocat, mai ales ca am optat pentru SH (D40 pana in 9500 cadre, SB400 aproape nou, ambele in conditii perfecte). Fotografia adevarata nu este pentru oricine, daca ai un simt artistic dezvoltat si simti ca poti mai mult, atunci e pacat sa nu iti cumperi un echipament mai performant. Pana una alta, cel mai bun echipament e acela pe care ti-l permiti. Oricum, sfaturile profesionistilor in arta fotografica merita urmate, ele inseamna progres pentru cei aflati la inceput. Multumesc pentru aceasta polemica constructiva!
Nikon D90 + Nikkor 50mm AF f/1.8 D
corneliu
 
Mesaje: 55
Membru din: Dum Sep 05, 2010 9:37 pm
Localitate: Constanta

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori