Acum este Joi Mai 23, 2024 3:28 am

Articole Nikonisti.ro

SB 400

Blituri externe de la Nikon

Re: SB 400

Mesajde Maniac » Joi Ian 06, 2011 7:11 pm

Facut poze in spatii stranse cu SB600. Nu vad unde e problema. Ba chiar vad avantajele:
1) timp de reciclare mai mic
2) zoom mai adaptabil decat al lui SB400 (14mm fata de 18mm)
3) posibilitatea de a il indrepta spre tavan chiar si in mod portret = scap de un anumit set de umbre enervante (dar dau de altele :D ).

SB600 vs SB400 e putin cam aiurea comparatia, pentru ca se adreseaza unor categorii diferite de fotografi. Primul e pentru amatorii pasionati si chiar pentru unii profesionisti. Al doilea e pentru amatorii absoluti.
Cine are nevoie doar o data la 5 ani de un blitz sau cine are o camera+obiectiv mici (gen D3000+18-55) probabil ca va fi mai fericit cu SB400. Dimensiunile, simplitatea si eficienta primeaza.

Cine vrea mai mult...SB600 FTW! Fiecare ban in plus dat pentru a trece de la un SB400 (si chiar un Nissin Di622) la un SB600 merita din plin.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: SB 400

Mesajde Relu » Joi Ian 06, 2011 7:28 pm

De ce nu incerci sa faci o expunere in "portret" la 2 metri cu SB-600 + cel putin 18-70, dupa care sa-ti spui parerea ?
Eu nu-l pot folosi pe SB-600 in portert ( avand 16-85 ) din cauza umbrei create de obiectiv.

Spune-mi si mie 1 singur avantaj la SB-600 fata de SB-400 in spatii restranse. Si ca sa nu avem discutii de interpretare, prin spatii restranse inteleg orice interior de inaltime pana in 3 metri ( aproximativ evident ) cu suprafete pana in aprox. 60 metri patrati.

Voi o tineti una si buna ca-i mai "tare" unul fata de celalat. Dar nu va puneti intrebarea "cand" si de cate ori ai nevoie de un asemenea blitz, afara de faptul ca faci bani din poze pe la nunti, in biserici ( obligatoriu impreuna cu alte 2 ) etc ....

Pentru un utilizator normal, care nu face bani din fotografie, in 99% din cazuri SB-600 e inutil. Ba chiar te incurca prin dimensiunile lui.
Relu
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Apr 05, 2010 7:05 pm

Re: SB 400

Mesajde horeica_gabriel » Joi Ian 06, 2011 7:49 pm

tendintele contradictorii sunt ca de obicei la ordinea zilei... fiecare blitz are plusuri si minusuri , dar fiecare se adreseaza unui public aparte... astea fiind spuse , in functie de necesitatile fiecaruia se ia decizia de a cumpara un anume blitz. si inca un lucru: un dslr cum este d7000 d5000 d3000 d3100(mai ales) sunt entry level ca sa spun asa, producatorul urmarind sa prinda o parte din consumatorii de compacte cu aspiratii inalte. deci poate fi vorba de portabilitate cand vine vorba de aparatele din aceasta clasa. acestea fiind spuse, sb-400 parca isi face deodata loc mai usor pe langa aceste dslr-uri. sb-400 e pt incepatori (ca mine) si cu asta basta.
D7000 / nikkor 18-55 vr, - , 50 f/1.4 af-s / sb 400
Avatar utilizator
horeica_gabriel
 
Mesaje: 53
Membru din: Dum Ian 02, 2011 9:35 pm

Re: SB 400

Mesajde horeica_gabriel » Joi Ian 06, 2011 7:50 pm

Relu scrie:
Pentru un utilizator normal, care nu face bani din fotografie, in 99% din cazuri SB-600 e inutil. Ba chiar te incurca prin dimensiunile lui.

sa vezi ce-ti sare domnu dan pop in cap :))))
D7000 / nikkor 18-55 vr, - , 50 f/1.4 af-s / sb 400
Avatar utilizator
horeica_gabriel
 
Mesaje: 53
Membru din: Dum Ian 02, 2011 9:35 pm

Re: SB 400

Mesajde Relu » Joi Ian 06, 2011 8:00 pm

horeica_gabriel scrie:....
sa vezi ce-ti sare domnu dan pop in cap :))))

Asa si ? Asta e parerea mea, si mi-o sustin in continuare.
Nu vorbesc din "recenzii" de pe net, ci din proprie experienta. Cum nu pot circula toata ziua prin oras cu microbuzul si prefer golful, la fel nu pot folosi pentru pozele mele de familie SB-600. Asta e si motivul pentru care am renuntat la el.
Repet, in spatiile de care am vorbit, SB-600 folosit singur, nu ofera absolut nimic in plus fata de SB-400.
Relu
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Apr 05, 2010 7:05 pm

Re: SB 400

Mesajde emil » Joi Ian 06, 2011 8:21 pm

Relu scrie:... Asta e si motivul pentru care am renuntat la el.
Repet, in spatiile de care am vorbit, SB-600 folosit singur, nu ofera absolut nimic in plus fata de SB-400.


Ciudat, eu am montat pe blitz un difuzor "home made" care-l face cel putin de 2 ori mai mare dar nu m-a incomodat prea tare cand am facut poze. De fapt chiar m-a ajutat sa obtin zambete de la persoanele fotografiate (cineva chiar mi-a zis ca "umblii cu lopata dupa tine"). E vorba de un reflector cel putin la fel de mare ca link magazin online

Singurele avantaje ale lui SB400 sunt ca e mic, usor si ieftin, dar acestea nu ajuta cu nimic pe cineva care foloseste des blitz-ul.

Si eu sunt de parere ca si Maniac, cine face poze cu blitz din an in pasti nu are sens sa ia ceva mai bun ca un SB400, dar cine face poze unde e nevoie de blitz ar fi bine sa-si ia de la SB600 in sus.
Avantajele lui SB600 fata de SB400 cred ca au mai fost enumerate, dar iata cateva care m-i le amintesc acum :
- putere mai mare,
- timp de reciclare mai bun,
- poti directiona "capul" pe 2 planuri, are functia de "zoom" ca sa se adapteze focalei,
- poti face anumite setari direct pe blitz (foarte bun cand il folosesti pe manual),
- poate fi comandat de la distanta prin sistemul CLS, foarte practic pentru iluminari mai avansate

P.S. nu vreau sa ma cert cu nimeni, fiecare stie cel mai bine de ce are nevoie si cu ce se "impaca" cel mai bine, eu doar mi-am expus parerea ("my 2 cents" cum zic americanii ;) )
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: SB 400

Mesajde Maniac » Joi Ian 06, 2011 9:48 pm

Asa si ? Asta e parerea mea, si mi-o sustin in continuare.


Este parerea ta, pentru tine este alegerea cea mai buna. Nu critic acest lucru.
Dar te rog, nu dezinforma lumea.

Intamplator aveam aparatul si un 18-70 la mine. Nu aveam nici un SB600. Dar doar aparatul si obiectivul sunt suficiente pentru un test simplu:

0) se monteaza obiectivul pe aparat, se pune parasolarul si se scoate capacul de pe obiectiv :P
1) Se ridica blitul aparatului.
2) Se fac poze cu acesta in diverse orientari si diverse focale(portret, landscape, pe diagonala) la un subiect oarecare(o planta) aflata la sub 2m.

Rezultatul il stiam de mult: nici un pic de umbra creata de obiectiv. Acuma, bunul simt si experienta ne spun ca un blitz, cu cat e mai sus fata de axa obiectivului si cu cat e mai in fata fata de planul senzorului, cu atat are sanse mai mici sa NU produca umbre. Prin inductie, SB600 NU are cum sa faca umbra cu un 18-70.
Spus altfel: in momentul in care SB600 face umbra cu un obiectiv, SB400 nu mai e util de mult...

Deci repet: sunt perfect de acord ca SB400 are intrebuintarile lui si pentru unii e alegerea cea mai buna. Dar in acelasi timp, este o alegere suboptima pentru cei care au intentia sa faca mai mult decat poze la propriul copil/catel/nevasta.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: SB 400

Mesajde Relu » Joi Ian 06, 2011 10:05 pm

Greseala mea ca n-am specificat: "bounce" in tavan cu aparatul in portret ! Ca fotografi cu pretentii, ar fi trebuit sa va dati seama, doar despre bounce era vorba.

Incearca si spune-mi ce-ti iese !
Relu
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Apr 05, 2010 7:05 pm

Re: SB 400

Mesajde Maniac » Vin Ian 07, 2011 8:32 am

Greseala mea ca n-am specificat: "bounce" in tavan cu aparatul in portret ! Ca fotografi cu pretentii, ar fi trebuit sa va dati seama, doar despre bounce era vorba.


Asta am facut-o de prea multe ori ca sa mai fie nevoie sa imi pun problema. Iti pot spune ce NU iese in imagine: umbra de la obiectiv.

Evident, acuma eu unul nu vad cum ar rezolva problema un SB400, dat fiind ca in orientare portret nu vei avea cum sa faci bounce in tavan cu el :D.

Cu alte cuvinte, dragul meu Relu, spui prostii. Ma opresc aici.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: SB 400

Mesajde Relu » Vin Ian 07, 2011 8:40 am

Amice, tu chiar ai aparat foto ??

Fa nene o expunere cu SB-600 asa cum am spus eu, si nu mai bate campii.

Citeste posturile la care raspunzi inainte sa tastezi. Cum 400 nu-l poti folosi in situatia aia, nici 600-le nu poate fi folosit in aceeasi situatie, la o focala mnima !

Dupa aia vezi cine spune prostii !
Relu
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Apr 05, 2010 7:05 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori