Acum este Sâm Mai 18, 2024 8:49 am

Articole Nikonisti.ro

SB 400

Blituri externe de la Nikon

Re: SB 400

Mesajde Morphy » Mie Mar 04, 2009 10:06 pm

Eu am avut pentru cateva luni un SB-400 la care am renuntat gandindu-ma la un eventual upgrade la SB-600.(care nu a venit nici pana acum :lol: )
Strict pentru poze de familie si interior (camere destul de mici ca inaltime) este foarte bun dar daca veti dori vreodata mai mult (fotografie in biserica de exemplu sau in spatii mari) nu veti reusi mare lucru cu el. Am fost la cateva nunti cu el dar nu m-a ajutat prea mult.

Eu zic ca in primul rand viitorul posesor trebuie sa se gandeasca foarte bine ce doreste sa faca cu produsul respectiv. Cum spunea si domnul radu daca cumperi sb-400 si peste cateva luni il vinzi ca sa cumperi sb-600 pierzi mai multi bani decat daca ai fi ales din prima sb-600. Eu m-am invatat minte si nu voi mai face greseala asta. Mai bine astept pana strang banii si imi iau exact ce vreau decat sa ma zgarcesc la inceput si sa fiu dezamagit.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB 400

Mesajde George21 » Dum Mar 08, 2009 10:50 pm

as dori si eu sa stiu daca cu sb-400 merge facut bounce in tavan .. sau pozitia lui e fixa ?

"Capul blitzului poate fi rotit in 4 pozitii (60, 75 si 90 de grade) si are o raza de actiune cuprinsa intre 60cm si 20m, in functie de setarile ISO ale camerei." asta zic cei de la f64, iar cei de la dpreview sustin acelasi lucru

dar eu nush ce sa cred pt ca din pozele care le-am vazut cu blitzu nu imi dau seama d unde se roteste capul lui
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: SB 400

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Mar 08, 2009 10:57 pm

George21 scrie:dar eu nush ce sa cred pt ca din pozele care le-am vazut cu blitzu nu imi dau seama d unde se roteste capul lui


Se roteste in sus, nu si in lateral. Deci se poate face bounce in tavan doar cand se fotografiaza pe orizontala.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB 400

Mesajde Catalin M » Lun Mar 09, 2009 8:57 am

George21 scrie:as dori si eu sa stiu daca cu sb-400 merge facut bounce in tavan .. sau pozitia lui e fixa ?
dar eu nush ce sa cred pt ca din pozele care le-am vazut cu blitzu nu imi dau seama d unde se roteste capul lui

Am acest blitz si confirm ca e foarte practic pentru un amator care isi doreste un blitz de calitate,simplu de folosit si cat mai micut care sa poata face bounce in tavan.
Uite o demonstratie http://www.youtube.com/watch?v=weHkRnoiXLs si inca una http://www.youtube.com/watch?v=Hv8Q92qMcuk&feature=related despre cum se regleaza capul blitzului.
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm

Re: SB 400

Mesajde soulwise » Lun Mar 09, 2009 3:23 pm

Am achizitionat pana la urma un SB 600 .
Merita diferenta de pret , putere mai mare , mai multe posibilitati de reglare , bounce in mai multe directii , difuser integrat si altele .
Parerea mea .

Cu stima domnilor.
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB 400

Mesajde nikonians_ro » Lun Mar 09, 2009 11:12 pm

Felicitari! :) O alegere excelenta. SB-600 a fost si pentru mine primul blit extern achizitionat in urma cu ceva timp. O perioada mi-am batut capul cum se poate seta sb-600 in modul commander astfel incat sa fie comandat de blitul aparatului. Iata linkul care m-a "luminat": http://www.youtube.com/watch?v=3XYMgZwWkHw
Desigur, poti citi manualul ( si chiar iti recomand ) dar din videoclipul asta se intelege mult mai usor pentru ca vezi pas cu pas cum se face. Sper sa nu te superi ca m-am bagat asa inseama. Poate deja stiai chestia asta.
Bafta :)
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: SB 400

Mesajde soulwise » Mar Mar 10, 2009 12:28 am

Multumesc de sfaturi domnule nikonians_ro dar din pacate pentru mine dispun de un D40 momentan . Dupa cum bine stiti nu am posibilitatea de a comanda la distanta un blitz extern cu acel aparat .
Oricum , foarte folositor link-ul si va rog sa imi raspundeti la o intrebare daca va pricepeti .
Credeti ca voi putea declansa wireless blitz-ul perin intermediul unui kit radio ca acesta : http://www.f64studio.ro/det.php?id=328&pid=8368 ??
Asta pana ma voi invrednici sa imi iau un body mai vrednic . Sper ( si nu cred ca exagerez ) la un D300 .
Nu va temeti in a oferi sfaturi cel putin mie . Pentru mine ( pe langa documentarea pe care o fac singur ori de cate ori achizitionez ceva nou pentru micul meu kit D-SLR sau incerc sa invat tehnici si trucuri noi ) , sfaturile celor mai avansati decat mine valoreaza greutatea lor in aur .

Cu deosebita stima .
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB 400

Mesajde Dan Pop » Mar Mar 10, 2009 12:49 am

soulwise scrie:Asta pana ma voi invrednici sa imi iau un body mai vrednic . Sper ( si nu cred ca exagerez ) la un D300 .

Daca vrei sa iei in serios fotografia DSLR, D300 este platforma minima catre care trebuie sa tintesti, chiar daca ai impresia ca nu te ridici la nivelul unui aparat de clasa semi-pro. Nu poti progresa decit experimentind si un asemenea aparat iti permite experimente de neconceput cu aparate din categoria entry level sau amator.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB 400

Mesajde soulwise » Mar Mar 10, 2009 1:01 am

Aveti dreptate domnule Dan Pop tocmai de aceea si indraznesc sa sper la un D300 . M-am tot documentat pana acum si pentru mine ca incepator este un aparat impresionant , destul de greu de achzitionat ( dpdv al bugetului ) dar totusi achizitionabil pana la urma undeva in viitorul nu foarte indepartat .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB 400

Mesajde nikonians_ro » Mar Mar 10, 2009 10:21 am

soulwise scrie:Oricum , foarte folositor link-ul si va rog sa imi raspundeti la o intrebare daca va pricepeti .
Credeti ca voi putea declansa wireless blitz-ul perin intermediul unui kit radio ca acesta : http://www.f64studio.ro/det.php?id=328&pid=8368 ??

Intr-adevar pare solutia cea mai ieftina pentru declansarea bliturilor la distanta. Nu cunosc acest chit radio dar uitadu-ma la specificatiile celor de la f64 nu vad nicio specificatie din care sa rezulte ca nu ar fi compatibil cu d40 sau sb-600.
Marele avantaj pe care il aveti este acela ca d40 are cea mai mare viteza de sincronizare a blitului ( flash sync speed ) dintre toate aparatele Nikon ( 1/500 sec ). Acest lucru este esential la folosirea chiturilor radio deoarece setarile se fac manual si timpul de expunere setat in camera nu poate depasi flash sync speed. Din punctul asta de vedere va invidiez .
In specificatiile chitului vad ca :
- alimentare: 12V alkalina (L1028) / CR2 3V
Asta implica achizitionarea unui incarcator + acumulator de acel tip. Deci costuri suplimentare. Alta solutie este cumpararea altor baterii asemanatoare. Este bine de stiut cam care este ciclul unei astfel de baterii si totodata a acumulatorilor pentru a face o comparatie.
Acum cu privire la un upgrade, evident este intotdeauna bine sa avem cele mai bune accesorii si aparate, dar eu cred ca se pot obtine rezultate decente in studio cu d40 atata timp cat stiti sa ii exploatati plusurile si minusurile si daca aveti o lumina buna si evident, nu doriti printuri cat casa.
D300 este o alegere excelenta daca vi-l puteti lua in viitorul apropiat.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron